Nikon D40x - test aparatu
2. Jakość wykonania i ergonomia
D40x jest wyraźnie mniejszy od swojego poprzednika - D50. W porównaniu do swojego starszego brata, projektanci Nikona swoje najnowsze dziecko okroili praktycznie o 1 centymetr z każdej strony. Efekt jest taki, że gabarytami D40x minimalnie ustępuje m.in. Canonowi 400D, a jeszcze wyraźniej Sony A100, jednak ciągle jest nieco większy od najmniejszych lustrzanek Olympusa. Jakość wykonania korpusu również nieco odbiega od poziomu, którym Nikon rozpieszczał swoich klientów. Wykonany jest on ze standardowego, lekko karbowanego plastiku, bez żadnych gumowych czy skórzanych wykończeń. Efekt końcowy jest taki, że aparat trzyma się w miarę dobrze lecz nie za wygodnie. Osoby z dużymi dłońmi z pewnością odczują brak miejsca na palce spowodowany małym uchwytem. Po podczepieniu cięższego obiektywu środek ciężkości znacznie się przesuwa i powoduje to pewien dyskomfort podczas dłuższych sesji.
Zasilanie i gniazda
Nikon D40x zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym EN-EL9 o pojemności 1000 mAh / 7.4 V. W zestawie otrzymujemy ładowarkę sieciową MH-23, która pozwala naładować rozładowany akumulator w przeciągu 1.5 godziny. Opcjonalnie użytkownik może dokupić zasilacz sieciowy EH-5 AC.
Na naładowanym akumulatorku udało nam się wykonać 982 zdjęcia z wykorzystaniem lampy błyskowej, co należy uznać za wynik bardzo dobry.
Niestety, potencjalni posiadacze tego modelu pozbawieni są możliwości podłączenia do niego dodatkowego uchwytu, tzw. "baterry-pack'a".
D40x wyposażony jest w dwa złącza ukryte pod plastikową klapką z boku obudowy. Są to: port USB 2.0 oraz wyjście video. Po drugiej stronie obudowy, umieszczono gniazdo kart SD.
Podobnie do swojego poprzednika D40x oraz D40, pozbawione są gniazda na wężyk spustowy. Do zdalnego wyzwalania migawki służy opcjonalny pilot oznaczony symbolem ML-L3, który pozwala na wyzwalanie spustu migawki z odległości do 5 m.
Przyciski
Wokół spustu migawki znajduje się pierścień, który odpowiada za
włączenie/wyłączenie aparatu. Tuż obok niego znajdują się dwa przyciski (idąc od lewej):
- przycisk informacji zdjęciowych/resetowania - podczas fotografowania przyciśnięcie tego guzika powoduje wyświetlenie na monitorze informacji o parametrach ekspozycji oraz ustawieniach aparatu. Jeżeli naciśniemy jednocześnie przycisk info oraz i znajdujący się przy ekranie LCD (obok nich widnieje zielona kropka) przez około 2 sekundy nastąpi zresetowanie ustawień aparatu i powrót do domyślnej konfiguracji,
- przycisk przysłony/kompensacji ekspozycji - gdy go naciśniemy i przytrzymamy jednocześnie kręcąc pokrętłem nastaw, otrzymamy zmianę korekcji ekspozycji EV lub zmianę wartości przysłony (tylko w trybie M).
Nieco poniżej znajduje się koło nastaw z następującymi trybami:
- M - tryb ustawień manualnych,
- A - preselekcja przysłony,
- S - preselekcja czasu,
- P - automatyka programowa,
- seria trybów (sceny): automatyczny, bez lampy, portret, krajobraz, dziecko, sport, makro, portret nocny.
Na przedniej części obudowy (idąc od góry) znajdują się:
- przycisk trybu lampy błyskowej/kompensacji błysku - gdy lampa nie jest podniesiona, jego przyciśnięcie spowoduje jej podniesienie. Kolejne przyciśnięcie i przytrzymanie pozwala wybrać żądany tryb pracy lampy błyskowej za pomocą pokrętła nastaw. Gdy użyjemy go w kombinacji z przyciskiem kompensacji ekspozycji i pokrętła nastaw będziemy mogli zmienić kompensację błysku w zakresie -3.0 do +1.0 EV w kroku co 1/3 EV,
- przycisk funkcyjny - domyślnie przypisany jest mu samowyzwalacz. Oprócz tego użytkownik może zdefiniować jedną z następujących funkcji:
- tryb fotografowania - pojedyncze zdjęcie/seryjne zdjęcie/samowyzwalacz/wyzwalanie pilotem,
- jakość/wielkość zdjęć - JPEG (Normal/Basic/Fine), RAW lub RAW+JPEG Basic,
- czułość ISO,
- Balans bieli.
- przycisk odłączania obiektywu.
Na tylnej ściance przyciski ułożone są w trzech grupach. Pierwsza z nich znajduje się po lewej stronie wyświetlacza LCD i obejmuje następujące guziki:
- przycisk odtwarzania,
- przycisk MENU głównego,
- przycisk miniatury/pomocy,
- przycisk powiększania/ustawień - powoduje powiększenie wybranego fragmentu zdjęcia w trybie podglądu lub przejście do menu funkcyjnego; jego dwukrotne naciśnięcie pozwala ustawić następujące parametry:
- jakość zdjęć,
- balans bieli,
- czułość ISO,
- kompensacja ekspozycji,
- kompensacja siły błysku,
- tryb fotografowania,
- tryb ostrości,
- tryb wyboru pola AF,
- pomiar światła,
- tryb lampy błyskowej.
Poniżej znajdziemy wybierak wielofunkcyjny służący do nawigacji po menu, czy też pozwalający przeglądać zdjęcia z przyciskiem OK, który akceptuje dokonywane zmiany. Tuż pod nim umieszczono przycisk usuwania.
Układ przycisków i pokręteł w Nikonie D40x jest intuicyjny i nie trudno go opanować. Niestety nie do końca można nazwać go ergonomicznym. Dostanie się do niezwykle istotnego menu funkcyjnego wymaga dwukrotnego kliknięcia jednego z przycisków i odczekaniu około 3 sekund na jego wyświetlenie. Również zastosowanie tylko jednego pokrętła spowalnia nastawę odpowiednich funkcji. O ile z czasem można opanować pewne kombinacje klawiszy i dojść do perfekcji, to największym ograniczeniem tego aparatu jest niewielka liczba opcji, które można nastawić nie odrywając oka od wizjera (są to jedynie czas ekspozycji, przysłona, pole autofokusa i kompensacja ekspozycji).
Menu
Menu główne Nikona D40x jest bliźniaczo podobne do tego zastosowanego w bardziej zaawansowanym modelu - D80. Po wciśnięciu przycisku MENU na wyświetlaczu pojawia się pięć zakładek: menu odtwarzania, menu fotografowania, menu ustawień osobistych, ustawienia i menu retuszu. Pierwsza zakładka, czyli menu fotografowania, to zbiór sześciu opcji pomocnych przy przeglądaniu zdjęć. Menu fotografowania, zawiera natomiast takie ustawienia jak optymalizacja zdjęć, ISO, balans bieli, jakość zdjęć, redukcja szumów i wielokrotna ekspozycja. Kolejny zbiór funkcji, to menu ustawień osobistych, których ilość może być zmieniana na trzy sposoby. Są to opcje, których aktywność zależna jest od wymagań użytkownika, a ustawienia dotyczą głównie użytkowania aparatu. Następna zakładka, to ustawiania globalne aparatu, do zmiany których bardzo rzadko się powraca, na przykład: język, czas, jasność monitora czy informacja o wersji oprogramowania. Ostatni zbiór funkcji, czyli menu retuszu, to siedem poleceń, które umożliwiają obróbkę zdjęć z poziomu aparatu:
- D-lighting rozjaśnia ciemne lub fotografowane pod światło obiekty,
- Redukcja czerwonych oczu - już po wykonaniu zdjęcia,
- Przycinanie tworzy przycięte kopie zdjęć,
- Monochromatyczne - tworzenie kopi czarno-białych, w sepii lub cyjanotopii,
- Efekty filtrów - zastosowanie filtrów barwnych,
- Miniatura pozwala na wykonanie miniatur zdjęć (skalowanie do 640x480, 320x240 lub 160x120 pikseli)
- Nakładanie zdjęć umożliwia nałożenie na siebie dwóch zdjęć zapisanych w formacie RAW.
Wyświetlacze
Nikon D40x posiada 2.5-calowy niskotemperaturowy polisilikonowy wyświetlacz LCD typu TFT o rozdzielczości 230 000 punktów z regulacją jasności. Monitor jest czytelny i pozwala na wygodne przeglądanie zdjęć oraz obsługę menu. Posiada on niestety jedną wadę. Gdy nasze oko jest przyłożone do wizjera, wciśnięcie dowolnego przycisku (w przypadku spustu migawki nawet wciśnięcie do połowy) powoduje zapalenie się panelu LCD. Dla przykładu, w Sony A100, zamontowano tuż pod wizjerem czujnik, wykrywający oko i blokujący zapalanie się wyświetlacza LCD gdy z niego nie korzystamy.
Pentagonalny wizjer zastosowany w D40x pokrywa około 95% pola widzenia aparatu, a jego dioptraż można korygować w zakresie od -1.7 do +0.5 1/m (w D80 od -2.0 do +1). Wizjer jest bardzo jasny i wyraźny co podnosi komfort użytkowania aparatu.
Projektanci umieścili w nim następujące elementy mające ułatwić korzystanie z aparatu użytkownikowi:
1 - ramki pól ostrości,
2 - wskaźnik ostrości,
3 - wyświetlanie pól ostrości/tryb pola AF,
4 - blokada automatycznej ekspozycji (AE),
5 - Wskaźnik fleksji programu,
6 - czas otwarcia migawki,
7 - wartość przysłony,
8 - wskaźnik kompensacji mocy błysku,
9 - wskaźnik kompensacji ekspozycji,
10 - wskaźnik liczby zdjęć/wartość parametrów ekspozycji,
11 - wskaźnik gotowości lampy,
12 - wskaźnik stanu baterii,
13 - elektroniczna skala ekspozycji/kompensacja ekspozycji,
14 - wskaśnik automatycznej czułości ISO,
15 - "K" - wyświetlany gdy na karcie jest miejsce na ponad 1000 fotografii,
16 - wskaźnik ostrzenia.