Okular
Okular to część układu optycznego (teleskopu, lunety, mikroskopu, lornetki) najbliższa oku obserwatora. Służy do powiększenia obrazu uzyskiwanego przez obiektyw i skierowania równoległej wiązki promieni do źrenicy obserwatora. Najprostszym okularem jest zwykła soczewka rozpraszająca lub skupiająca. Nie jest jednak ona stosowana ze względu na dużą ilość aberracji, które powstają przy jej zastosowaniu. Okular najczęściej składa się z kolektywu (pierwsza soczewka lub 2-3 soczewki połączone ze sobą), soczewki okluarowej (ostatnia soczewka lub kilka soczewek) wraz z jedną lub kilkoma diafragmami.
Najważniejsze parametry opisujące okular to jego ogniskowa i widome pole widzenia. Ogniskowa okularu odpowiada za powiększenie naszego instrumentu, bowiem powiększenie jest zdefiniowane jako stosunek ogniskowej obiektywu do ogniskowej okularu. Natomiast widome pole widzenia przekłada się na prawdziwe pole widzenia, bowiem widome pole podzielone przez powiększenie daje prawdziwe pole widzenia instrumentu. Warto zwrócić także uwagę na maksymalną odległość źrenicy wyjściowej od okularu (czyli parametr zwany potocznie długim okiem).
W przypadku lornetek okulary stosowane przez każdego producenta różnią się wyraźnie zastosowanymi średnicami. W przypadku teleskopów system ten jest bardziej ujednolicony i spotykamy się najczęściej z trzema szerokościami okularów: 0.96, 1.25 i 2 cale.
Poniżej prezentujemy tabelę z własnościami najbardziej popularnych typów okularów.
![]() |