Festiwal Optyczny - Łochów 2015 - relacja
1. Festiwal Optyczny - Łochów 2015 - relacja
Partnerzy Festiwalu Optycznego
Festiwal Optyczny rozpoczął się w piątek po południu. Uczestników przywitał Robert Olech, który zapoznał wszystkich z planem imprezy, a także przypomniał podstawowe kwestie organizacyjne. Po tym krótkim wstępie nadszedł czas na wypożyczenie sprzętu fotograficznego. W pałacowej galerii na uczestników czekały już przygotowane przez przedstawicieli marek stanowiska, na których prezentowali i udostępniali oni setki swoich produktów. W trakcie trwania całego Festiwalu stanowiska te były dostępne dla uczestników, dzięki czemu mieli oni możliwość swobodnego wypożyczania interesującego ich sprzętu, czy też wymiany wcześniej udostępnionych produktów. W razie potrzeby przedstawiciele firm służyli wszelką pomocą, udzielali porad oraz odpowiadali na pytania.
Piątkowe popołudnie zostało w całości przeznaczone na indywidualne testy. Pogoda dopisała, a uczestnicy z aparatami w rękach czym prędzej rozeszli się po terenie należącym do kompleksu pałacowego. Poza przylegającym do pałacu parkiem, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również niewielki staw z wysepką pośrodku, drewniany kościół, a także okoliczne łąki, lasy i rzeka Liwiec. Ciekawych miejsc do fotografowania zatem nie brakowało.
Jeszcze w piątek, po obiadokolacji odbył się pierwszy z wykładów. Poprowadził go znany naszym czytelnikom Szymon Szcześniak. Podczas wystąpienia poza prezentacją swoich zdjęć poruszył wiele ciekawych tematów. Opowiadał dużo o swojej pracy oraz projektach, które realizował. Na przykładzie konkretnych zdjęć uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o technicznych szczegółach warsztatu fotografa, sprzętu z którego korzysta oraz sposobach na wykorzystanie światła zastanego i błyskowego. Ponieważ Szymon Szcześniak wykonuje sesje fotograficzne na zlecenie różnego rodzaju magazynów, podczas prezentacji mieliśmy możliwość obejrzeć wiele zdjęć znanych osób. np. aktorów, muzyków, czy sportowców. Ciekawym urozmaiceniem prezentacji były anegdoty i interesujące historie, kryjące się za niektórymi z pokazywanych zdjęć.
Na piątkowy wieczór zaplanowany został wykład Michała Kałużnego dotyczący astrofotografii. W pierwszej części prowadzący skupił się na ogólnym zapoznaniu słuchaczy z tematem. Uczestnicy mieli zatem możliwość dowiedzieć się, jak wiele twarzy ma astrofotografia. Od najprostszej astrofotografii łączącej na zdjęciach nocne niebo i krajobraz, w tym rejestrowanie śladów gwiazd, fotografie zórz polarnych poprzez zdjęcia obiektów Układu Słonecznego, jak chociażby Słońca czy Księżyca, a kończąc na astrofotografii obiektów głębokiego nieba (np. galaktyki, gromady, mgławice). Podczas prezentacji uczestnicy mogli obejrzeć wiele zdjęć (zarówno autorstwa prowadzącego, jak i jego znajomych), świetnie obrazujących przykłady poszczególnych rodzajów astrofotografii. W pierwszej części wykładu znalazło się również miejsce na zaprezentowanie urządzenia Sky Watcher Star Adventurer. Jest to miniaturowy montaż paralaktyczny z napędem w jednej osi, umożliwiający śledzenie za ruchem gwiazd aparatu z obiektywem lub małego teleskopu. Warto dodać, że na łamach naszego portalu znajduje się test tego urządzenia, przeprowadzony właśnie przez Michała Kałużnego.
Po wykładzie przyszedł czas na część praktyczną. Warunki pogodowe zapewniły nam z jednej strony rozgwieżdżone niebo, ale z drugiej strony temperatura poniżej zera nie zachęcała do dłuższej sesji fotograficznej nocnego nieboskłonu. Mimo to całkiem spora grupka uczestników zdecydowała się na wypróbowanie swoich sił w astrofotografii.
Drugi dzień Festiwalu zaczął się tradycyjnie od porannego pleneru. Minusowa temperatura w nocy spowodowała, że wszystko pokryło się szronem. Ci zatem, którzy zdecydowali się wcześniej porzucić ciepłe i wygodne łóżka, mogli się cieszyć naprawdę pięknym krajobrazem skąpanym w świetle poranka i wschodzącego słońca.
W sobotnim planie Festiwalu znalazły się przygotowane przy współpracy z firmą Fujifilm warsztaty fotograficzne z modelką, które poprowadził Wojtek Wojtczak. Warsztaty przeprowadzone były czterokrotnie dla mniejszych grup, na które wcześniej zostali podzieleni uczestnicy. Dzięki temu uniknęliśmy tłoku, a zainteresowani mogli swobodniej fotografować zaaranżowane sceny.
Przed rozpoczęciem części praktycznej Wojtek Wojtczak przeprowadzał krótką pogadankę, opowiadając o własnej pracy i prezentując uczestnikom swoje zdjęcia. Część praktyczna natomiast była podzielona na dwa etapy. W pierwszym fotografowanie obywało się we wnętrzach pałacowych, gdzie prowadzący pokazywał sposoby wykorzystania studyjnych lamp błyskowych. Druga natomiast odbywała się w plenerze przed pałacem. Uczestnicy mogli zatem dowiedzieć się, jak efektywnie wykorzystać naturalne dzienne światło oraz poznać różne techniki wspomagania się dodatkowym oświetleniem błyskowym i sposoby użycia go do osiągnięcia ciekawych efektów na zdjęciach. Lampy błyskowe wykorzystywane podczas warsztatów dostarczyła firma Quantuum.
W sobotnie popołudnie, zaraz po obiedzie miała miejsce prezentacja drona 3D Robotics Solo. Na początku przedstawiciele firmy Camonboard, będącej wyłącznym dystrybutorem marki 3D Robotics w Polsce, pokrótce opisali możliwości drona Solo i zastosowane w nim rozwiązania. Następnie odbył się pokaz w plenerze, podczas którego zaprezentowane zostały tryby działania drona, a operator na bieżąco opisywał poszczególne funkcje. Była to również okazja dla zainteresowanych do bliższego przyjrzenia się 3D Robotics Solo i zadawania szczegółowych pytań na jego temat.
W sobotę pogoda nam sprzyjała, a uczestnicy poza warsztatami z modelką i pokazami drona mieli dużo czasu na dalsze testowanie wypożyczonego sprzętu.
Po kolacji miała miejsce druga część wykładu dotyczącego astrofotografii. Michał Kałużny skupił się w niej na wprowadzeniu słuchaczy w techniczne aspekty związane z tą dziedziną fotografii. Opowiadał zatem w szczegółach między innymi o tym, jaki sprzęt jest potrzebny w zależności od rodzaju astrofotografii, jak skonfigurować aparat, jakiej optyki użyć i jakie oprogramowanie jest przydatne. Na wykładzie uczestnicy mogli również posłuchać, jak wymagająca pod wieloma względami jest ta najbardziej zaawansowana dziedzina astrofotografii, czyli uwiecznianie obiektów głębokiego nieba. Prowadzący, który ma duże doświadczenie w tym zakresie, zwracał uwagę na sporą ilość niezbędnego w tym przypadku sprzętu, żmudne i długotrwałe zbieranie materiału fotograficznego oraz wieloetapowy proces obróbki zdjęć.
W części praktycznej, która miała miejsce późnym wieczorem, Michał Kałużny razem z Marcinem Górko pokazali, jak przebiega ustawianie zaawansowanego montażu paralaktycznego, jego wyważanie i precyzyjna kalibracja oraz sam proces wykonywania zdjęć. I choć niebo było bezchmurne, to jednak niska temperatura sprawiła, że tylko najwytrwalsi uczestnicy zdecydowali się wziąć udział w tych warsztatach.
Niedzielny poranek był ostatnią okazją, by wybrać się z wypożyczonym sprzętem na poranny plener. Po śniadaniu aż do południa uczestnicy mieli jeszcze czas na ostatnie testy. Pogoda choć nieco pochmurna była sprzyjająca, zatem na terenie należącym do kompleksu pałacowego wciąż można było natknąć się na osoby z aparatem w ręku. Ostatecznie jednak uczestnicy, choć niezbyt chętnie, musieli rozstać się z wypożyczonym sprzętem. Mamy nadzieję, że podobnie jak dla nas, również dla nich były to trzy bardzo dobrze wykorzystane dni pełne nie tylko nowych doświadczeń, ale również dobrej zabawy i wielu przyjemności, które niewątpliwie daje fotografia.
Na koniec, redakcja Optyczne.pl serdecznie dziękuje uczestnikom Festiwalu za przybycie i wspólne spędzenie czasu na dyskusjach, testowaniu sprzętu i fotografowaniu. Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i zdjęciami na naszym forum. Dziękujemy także partnerom Festiwalu Optycznego, czyli firmom: 3D Robotics, Canon, Case Logic, Cyfrowe.pl, Delta Optical, EIZO, Fujifilm, Hahnel, Genesis, Hoya, LabHD, Lexar, Marumi, Nikon, Olympus, Pentax, Ricoh, Quantuum, Samyang, Sigma, Sony, Tamron, Tokina, Triopo, Vanguard oraz Zeiss za pomoc przy organizowaniu tej imprezy.