Ptolemais zaginione miasto w Libii
Ukazał się właśnie nowy album fotograficzny o polskich wykopaliskach archeologicznych w Libii – „Ptolemais zaginione miasto w Libii”. Książka jest wyjątkowa, ponieważ prezentuje unikatowe zdjęcia niezwykłego, przesiąkniętego historią miejsca. Optyczne.pl objęło patronat medialny nad tym ciekawym wydawnictwem.
Informacja prasowa
![]() |
Ukazał się właśnie album fotograficzny: „Ptolemais zaginione miasto w Libii”. Publikacja jest świadectwem 10-letnich polskich wykopalisk w antycznym mieście, położonym w odległej Cyrenajce. Na stu stronach w twardej oprawie pokazane są pozostałości budowli dużego śródziemnomorskiego miasta, które chociaż założone w okresie hellenistycznym przez Ptolemeuszy, złoty okres jako stolica prowincji przeżywało u schyłku starożytności. Wiele zdjęć antycznych ulic, placów, domów, czy też chrześcijańskich bazylik jest wyjątkowych, ponieważ zostały wykonane z lotu ptaka, dzięki wykorzystaniu latawca. W kadrze zatrzymane zostały poza tym sceny z prac archeologicznych i konserwatorskich z udziałem studentów i badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale i libijskich współpracowników. Dla dzisiejszych mieszkańców Ptolemais antyczne ruiny stały się częścią ich życia ukazanego także na fotografiach.
Fotografie powstały jeszcze przed rewolucją w Libii i nie wiadomo czy będzie możliwość powrotu do badań archeologicznych w tym miejscu.
Autorem zdjęć jest Miron Bogacki, natomiast tekst wprowadzający w historię miasta i polskich badań napisał Jerzy Żelazowski. Album został przygotowany w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej. Wydawcą albumu jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Film prezentujący album: http://www.youtube.com/watch?v=ov6uUD8e9Zw
Album jest do nabycia w wybranych księgarniach, których listę znaleźć można na tej stronie.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
cena umiarkowana jak na tak ciekawe wydawnictwo