Plebiscyt na Produkt Roku 2015 - wyniki
1. Podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku 2015 wg Czytelników Optyczne.pl
W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele największych firm fotograficznych i optycznych obecnych na polskim rynku oraz kilku naszych forumowiczów. Wysłuchali oni wystąpienia naszego Redaktora Naczelnego, który zaprezentował wyniki Plebiscytu i wręczył nagrody przedstawicielom zwycięskich firm. Przedstawił również pokrótce najważniejsze dokonania naszej redakcji z mijającego roku. Przybyli goście mogli zatem zapoznać się z wynikami dotyczącymi liczby opublikowanych newsów i testów, z podziałem na odpowiednie kategorie. Dowiedzieli się także o organizowanych przez naszą redakcję Fotomisjach, Zlocie Czytelników, Majówce oraz Festiwalu Optycznym. Nie zabrakło także miejsca na zaprezentowanie wysokich statystyk odwiedzin dotyczących naszego portalu, w których Optyczne.pl wyraźnie góruje nad konkurentami.
Przejdźmy jednak do części najważniejszej, czyli zaprezentowania wygranych w Plebiscycie na Produkt Roku 2015.
Podobnie jak poprzednio oraz w latach 2010-2012, w kategorii lornetek zwyciężył produkt marki Nikon, a mianowicie 7x50CF WP GLOBAL COMPASS. Model ten to przedstawiciel kolejnej generacji lornetek żeglarskich i charakteryzuje się między innymi wodoszczelną obudową wypełnioną azotem. Warto dodać, że lornetka to (na co wskazuje z resztą nazwa) ma wbudowany kompas. Nagrodę, w imieniu działu Nikon Sport Optics, odebrał Olga Chełchowska z agencji Walk.
Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się lornetka Carl Zeiss Terra ED 10x32, a jej siostra z nieco mniejszym powiększeniem, czyli Terra ED 8x32 znalazła się na miejscu czwartym. Warto zauważyć, że niewiele brakowało, a również ona znalazłaby się na podium. Na trzecim miejscu, z przewagą zaledwie jednego głosu uplasowała się bowiem Leica Ultravid HD-Plus 12x50.
Po pięciu latach, w kategorii aparat kompaktowy na pierwsze miejsce, z modelem z serii G, powraca firma Canon. PowerShot G9 X to aparat należący do nowej serii kompaktów tej marki wyposażonych w 1-calową matrycę. Model ten, który można nazywać spadkobiercą linii S, a w szczególności modelu S120, jest najmniejszą konstrukcją z całego szeregu modeli X. Znalazła się w nim znana z innych modeli tej serii matryca o rozdzielczości 20 mln pikseli oraz obiektyw o ekwiwalentach ogniskowych 28–84 mm i jasności f/2.0-4.9. Całość zamknięta została w naprawdę kompaktowym, wręcz kieszonkowym korpusie. W imieniu firmy Canon nagrodę odebrała Joanna Stankiewicz.
Warto zauważyć, że Canon toczył zacięty bój o pierwsze miejsce z aparatem marki Sony. Na drugim miejscu bowiem, z zaledwie trzema głosami mniej uplasował się RX100 IV. Jest to już czwarta generacja popularnego wśród miłośników fotografii niewielkiego aparatu kompaktowego tej marki wyposażonego w 1-calową matrycę i jasny obiektyw o niewielkim zoomie. Ostatnie miejsce podium zajął także aparat Sony. Trzecia pozycja należy bowiem do modelu RX1R II, czyli zaawansowanego pełnoklatkowego kompaktu, ze stałoogniskowym jasnym obiektywem. Co ciekawe, bezpośrednio za podium, znalazł się kolejny aparat tego typu, a mianowicie Leica Q (Typ 116).
W dziesiątce najlepszych kompaktów znalazł się jeszcze jeszcze jeden model marki Canon ze wspomnianej serii. Na miejscu siódmym zauważyć można bowiem G5 X. A zaraz za nim uplasował się kolejny aparat Sony z 1-calową matrycą - megazoom z jasnym obiektywem RX10 II.
W kategorii obiektywów, na pierwszym miejscu tegorocznego zestawienia znalazła się Sigma A 20 mm f/1.4 DG HSM. Nasi Czytelnicy już po raz czwarty z rzędu postanowili docenić obiektyw tej marki z linii ART. Spoglądając na wcześniejsze lata zwycięzcami były modele Sigma A 50 mm f/1.4 DG HSM, 18–35 mm f/1.8 DC HSM i 35 mm f/1.4 DG HSM. Każdy z nich może się pochwalić znakomitym stosunkiem jakości do ceny, dzięki czemu uzyskują one wysokie noty w naszych testach i tryumfują w plebiscytach. Nagrodę odebrał Łukasz Mikulski z warszawskiego salonu Sigma ProCentrum.
Poza zwycięstwem Sigma ma jeszcze dwa powody do zadowolenia. Na drugim miejscu uplasował się bowiem model A 24 mm f/1.4 DG HSM a na czwartym A 24-35 f/2.0 DG HSM. Temu ostatniemu niewiele brakowało, a również znalazłby się na podium. O cztery punkty jednak wyprzedził go i znalazł się na trzecim miejscu obiektyw Canon EF 11-24 f/4L USM. Spoglądając na poniższy wykres łatwo zauważyć, że w tegorocznym zestawieniu największym powodzeniem cieszą się głównie obiektywy stałoogniskowe. W najpopularniejszej dziesiątce, poza wspomnianym Canonem z zoomów mamy jeszcze tylko Nikkora 24-70 mm f/2.8 ED VR.
Natomiast jedynym obiektywem przeznaczonym do bezlusterkowców, który znalazł się w pierwszej dziesiątce, jest Olympus M.Zuiko Digital 8 mm f/1.8 ED PRO Fisheye. Owe jasne rybie oko bardzo dobrze wypadło w naszym teście, i jak widać docenione zostało także przez naszych Czytelników.
A skoro mowa o bezlusterkowcach, w tej kategorii bezapelacyjnym zwycięzcą jest firma Sony. Zacznijmy od tego, że na pierwszym miejscu z bardzo wyraźną przewagą nad konkurencją znalazł się model A7R II. Ten zaawansowany bezlusterkowiec został wyposażony w pełnoklatkowy sensor obrazowy o niebagatelnej rozdzielczości 42.4 Mpix. Co więcej, jest to pierwszy o tak dużej powierzchni układ typu BSI CMOS, co oznacza, że w jego konstrukcji odwrócono kolejność warstw w strukturze krzemu. Innymi ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w A7R II, są między innymi 399-punktowy autofokus, 5-kierunkowy moduł stabilizacji matrycy, czy tryb filmowania w jakości 4K. W imieniu firmy Sony nagrodę odebrał Kamil Krzywański.
W poniższym zestawieniu widać, że na drugim miejscu mamy kolejny pełnoklatkowy aparat Sony - stworzony głównie z myślą o filmowcach model A7S II. Co ciekawe w zeszłym roku to samo miejsce zajął jego poprzednik, czyli A7S. Tym razem firma Olympus, która dwa lata z rzędu wygrywała plebiscyt kolejnymi aparatami z rodziny OM-D, musi zadowolić się trzecim miejsce. Na tej pozycji znalazł się bowiem zaawansowany aparat OM-D E-M5 Mark II. Warto jeszcze zauważyć, że jego prostszy brat E-M10 Mark II, uplasował się na miejscu piątym. Tuż za podium natomiast znalazł się aparat Fujifilm X-T10, czyli uproszczona i mniejsza wersja flagowego modelu X-T1. Dość zaskakującym faktem jest obecność w pierwszej dziesiątce dwóch aparatów marki Canon i brak przedstawicieli systemu Mikro 4/3 ze stajni Panasonica. Jak wiadomo ta druga firma jest jedną z pierwszych, która zaczęła rozwijać system bezlusterkowy, i ma niewątpliwie spore osiągnięcia na tym polu. Bezlusterkowy system Canona jest natomiast jednym z najmłodszych, i jak na razie słabo rozwiniętym.
Pierwsze miejsce w kategorii cyfrowych lustrzanek, tak samo jak w zeszłym roku, przypadło firmie Canon. Najwyższe miejsce na podium zajął bowiem pełnoklatkowy model 5Ds. Warto od razu dodać, że również drugie miejsce należy do aparatu tej marki. Mowa o niemal bliźniaczym modelu 5Ds R. Co więcej, oba te EOS-y cieszą się wśród naszych Czytelników podobnym uznaniem, gdyż liczba oddanych na nie głosów rozłożyła się niemal po połowie. Aparaty 5Ds i 5Ds R to uzupełnienie zaawansowanej rodziny pełnoklatkowych cyfrowych "piątek". Oba modele zostały wyposażone w matryce o niebagatelnej liczbie 50 Mpix, a różnica między nimi tkwi w konstrukcji filtra dolnoprzepustowego. Podczas gdy w modelu 5Ds zachowuje się on jak typowy filtr AA, w modelu 5Ds R jego antyaliasingowe działanie zostało zniwelowane, a tym samym rejestrowany obraz charakteryzuje się bardzo dużą szczegółowością. Nagrodę odebrała Joanna Stankiewicz z firmy Canon Polska.
Zamykające podium trzecie miejsce należy do marki Nikon i pełnoklatkowego modelu D810A, który to jest astrofotograficzną wersją D810. Całkiem dużym zainteresowaniem Czytelników cieszył się także Nikon D7200, czyli średnio-zaawansowany model z matrycą formatu APS-C. Aparat ten uplasował się bowiem na czwartej pozycji. Nieco mniej głosów, a tym samym piąte miejsce, zdobyła najbardziej zaawansowana małoobrazkowa lustrzanka marki Pentax, czyli model K-3 II.
Oprócz wyboru dokonanego przez Czytelników Optyczne.pl, nasza Redakcja przyznała również trzy dodatkowe wyróżnienia w kategoriach: dystrybutor roku 2015, technologia roku 2015 oraz technologia roku 2015.
W pierwszej z nich, czyli w kategorii dystrybutor roku 2015 wyróżnienie otrzymała firma Digital Partner, za udaną reaktywację marki Vanguard na polskim rynku. Nagrodę odebrał Mariusz Wyrwa z firmy Digital Partner.
Wyróżnienie w kategorii technologia roku 2015 otrzymała firma Nikon opracowanie aparatu D810A, pierwszej pełnoklatkowej lustrzanki do astrofotografii. Jest to specjalna wersja modelu D810, a główna różnica pomiędzy tymi nimi, to odpowiednio zmodyfikowany filtr podczerwony. Charakterystyka filtra w D810A powoduje, że czułość matrycy tego modelu w długości fali H-alfa (656 nm), w której wysyła promieniowanie wiele mgławic na niebie, jest aż cztery razy wyższa (w porównaniu z modelem D810). W połączeniu z dodatkowymi funkcjami w jakie wyposażono D810A, model ten stanowi naprawdę porządne narzędzie dla astrofotografa. W imieniu Nikon Polska statuetkę odebrała Olga Chełchowska.
W kategorii innowacja roku 2015, postanowiliśmy przyznać wyróżnienie firmie Olympus za opracowanie trybu High Res Shot. Tryb ten zastosowano w aparacie OM-D E-M5 Mark II a jego działanie opiera się na wykonaniu ośmiu ekspozycji, z wykorzystaniem mikroprzesunięcia sensora (korzystając z mechanizmu stabilizacji). Dysponując matrycą o nominalnej rozdzielczości 16 Mpix, otrzymujemy w efekcie zdjęcie o rozdzielczość 7296×5472 pikseli (ok. 40 MPix). Nagrodę odebrał Jacek Jamiołkowski z firmy Olympus Polska.
Po prezentacji i wręczeniu nagród, uczestnicy spotkania przeszli do drugiej sali na poczęstunek oraz mniej formalną część imprezy, która upłynęła na miłych i długich rozmowach.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za udział w głosowaniu, przedstawicielom firm zwycięskich produktów gratulujemy, a naszym gościom dziękujemy za przybycie i uświetnienie swoją obecnością naszego spotkania. Do zobaczenia za rok – start kolejnego plebiscytu już 1 grudnia 2016 roku.