Leica X2
W 2009 roku firma Leica zaprezentowała aparat kompaktowy z matrycą formatu APS-C – Leica X1. Dzisiaj model ten doczekał się swojego następcy oznaczonego symbolem X2. Główną zmianą w X2 jest zastosowanie nowej matrycy CMOS o rozdzielczości 16.2 megapikseli i zakresie czułości ISO 100–12500.
Mimo większej niż w X1 rozdzielczości matrycy, w X2 zwiększeniu do 5 kl/s uległa szybkość zdjęć seryjnych. Nowością jest także dostępny opcjonalnie wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1.4 Mpix, posiadający możliwość unoszenia o kąt 90 stopni, montowany w złączu hot-shoe. Choć nie widać tego po specyfikacji technicznej, polepszono system AF aparatu. Wygląd aparatu nie uległ znaczącym zmianom (poza dodaniem złącza elektronicznego wizjera i zmianą kształtu lampy błyskowej), podobnie jak jego pozostałe parametry. Nadal więc mamy do dyspozycji obiektyw LEICA ELMARIT 1:2.8/24 ASPH o ogniskowej 24 mm (ekwiwalent 36 mm dla filmu 35 mm) i światłosile f/2.8 oraz 2.7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów, który trochę już nie przystaje do obecnych standardów. Podobnie jak w modelu X1 producent nie przewidział możliwości rejestracji filmów, co jest chyba jeszcze dziwniejszą decyzją niż pozostawienie starego wyświetlacza. Dla użytkowników, którzy zarejestrują swój produkt na stronie firmy Leica, umożliwia się darmowe pobranie oprogramowania Adobe Photoshop Lightroom. Aparat będzie dostępny w kolorze czarnym lub srebrno-czarnym w cenie 7350 zł.
Pełna specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Osoby chcące poznać więcej szczegółów dotyczących nowego aparatu zapraszamy do zapoznania się z artykułem Leica X2 – pierwsze zdjęcia i pierwsze wrażenia.
![]() |
Informacja prasowa
Leica Camera przedstawia nowy aparat fotograficzny Leica X2. Jest to drugi (po Leice X1) cyfrowy kompakt tej marki produkowany w Niemczech.
Leica X2 to cyfrowy aparat kompaktowy klasy premium, przeznaczony dla wymagających fotografów, skupionych na fotografowanych obiektach i oczekujących najwyższej jakości zdjęć.
![]() |
Aparat został wyposażony w nowy przetwornik CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości ponad 16.5 mln pikseli oraz w stałoogniskowy obiektyw najwyższej klasy: Leica Elmarit 24mm f/2.8 ASPH. Ekwiwalent małoobrazkowy ogniskowej tego obiektywu to 35 mm – klasyczna ogniskowa stosowana w fotografii prasowej. Połączenie zalet nowego przetwornika z jakością optyki skutkuje doskonałym odwzorowaniem obrazu rejestrowanego przez aparat.
Leica X2 została wyposażona w nowy, udoskonalony system autofokusa. Z niezwykłą elastycznością dostosowuje się on do każdej sytuacji zdjęciowej i zapewnia szybkie, bardzo precyzyjne i niemal bezgłośne automatyczne nastawianie ostrości.
![]() |
Aparat dysponuje szerokim zakresem nastaw: od pełnej kontroli manualnej po funkcje automatyczne. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Wszystko to, w połączeniu z eleganckim i stylowym wzornictwem, nawiązującym do tradycyjnej stylistyki aparatów z czerwoną kropką.
Przetwornik obrazu zastosowany w Leice X2 jest niespotykanie duży, jak na aparat kompaktowy (APS-C, czyli ok. 18×24mm). Mimo wysokiej rozdzielczości matrycy (ponad 16 megapikseli), każdy pojedynczy piksel dysponuje sporą powierzchnią światłoczułą, dzięki czemu zbiera więcej informacji. W efekcie rejestrowany obraz charakteryzuje się dużym zakresem dynamiki, dokładnym odwzorowaniem barw oraz niskim zaszumieniem, nawet przy wysokich czułościach.
![]() |
Dla przetwornika o rozmiarze APS-C tzw. mnożnik ogniskowej wynosi ok. 1.5x (oznacza to, że ogniskową obiektywu należy pomnożyć przez 1.5, aby uzyskać ekwiwalent dla klasycznego formatu małoobrazkowego – 24×36 mm, stworzonego przez Leikę 99 lat temu). Obiektyw Leiki X2 – Elmarit 24mm f/2.8 ASPH., dysponuje zatem klasyczną ogniskową 35 mm, stosowaną w fotografii reportażowej. Umiarkowanie szerokokątny charakter obiektywu, naturalnie odwzorowujący proporcje w kadrze, umożliwia uchwycenie decydujących momentów w najbardziej autentyczny sposób. To właśnie takimi obiektywami wykonano wiele najbardziej znanych, ikonicznych zdjęć w historii fotografii.
![]() |
Optyka Leiki słynie ze swojej jakości. Elmarit 24mm, zastosowany w Leice X2, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, niespotykanymi w aparatach kompaktowych. Jego rozdzielczość, kontrast oraz poziom redukcji zniekształceń pozwalają mu skutecznie konkurować z najlepszymi stałoogniskowymi obiektywami do lustrzanek.
Leica X2 charakteryzuje się oszczędnym, ale wyrazistym, dobrze przemyślanym wzornictwem. Linearność i kompaktowość projektu, jego poręczna forma, przywołują na myśl aparaty Leica M. Wygląd, w połączeniu z solidnością i w pełni metalową konstrukcją, czynią z X2 typowy aparat marki Leica. Wrażenie solidności, widocznej już na pierwszy rzut oka, pogłębia się po wzięciu aparatu do ręki. Aparat jest dostępny w dwóch wersjach: w dyskretnej czerni lub z eleganckim srebrnym wykończeniem.
![]() |
Leica X2 charakteryzuje się przejrzystym i nieskomplikowanym interfejsem użytkownika, wypracowanym na przestrzeni niemal 100 lat doświadczeń niemieckich inżynierów. Filozofia projektowania aparatów Leica opiera się na założeniu, że najważniejszy jest fotografowany obraz oraz moment wyzwolenia migawki. Fotografujący nie powinien być rozpraszany przez drugorzędne nastawy, za to te najważniejsze, decydujące o parametrach zdjęcia, powinny być łatwo dostępne. Tak właśnie zaprojektowano Leikę X2 – najważniejsze wartości – czas naświetlania i przysłona – dobierane są za pomocą klasycznych, wygodnych pokręteł na górnej ściance. Do ręcznego nastawiania ostrości służy łatwo dostępne pokrętło na tylnej ściance. Fotografujący może w pełni skoncentrować się na kompozycji kadru i wyborze momentu wykonania zdjęcia. Mimo tak logicznego i nieskomplikowanego interfejsu aparat dysponuje pełnym zakresem nastaw automatycznych i opcji, dostępnych w menu. Zmiana takich parametrów jak czułość czy balans bieli, kontrola nad głębią ostrości oraz innymi parametrami obrazu, pozwalają fotografującemu na świadome kreowanie wyglądu i klimatu zdjęć. Pomaga w tym duży (2.7") monitor LCD o wysokim kontraście, zapewniający pełną kontrolę nad aparatem, jak również jasny i szczegółowy podgląd kadru nawet przy słabym oświetleniu sceny.
Szerokie możliwości Leiki X2 zapewniają swobodę twórczą. Duży przetwornik i jasny obiektyw umożliwiają fotografowanie w niemal każdych warunkach. Jeśli jednak scena wymaga sztucznego doświetlenia – aparat dysponuje podnoszoną lampą błyskową oraz stopką akcesoriów, umożliwiającą współpracę z zewnętrznymi lampami o większej mocy: Leica SF 24D oraz Leica SF 58.
Do aparatu X2 dostępnych jest szereg akcesoriów opcjonalnych, umożliwiających dostosowanie go do oczekiwań i indywidualnego stylu każdego fotografa:
- Zewnętrzny celownik elektroniczny Leica EVF2, montowany w stopce akcesoriów, pozwala na kadrowanie w klasyczny sposób, z aparatem „przy oku”. Charakteryzuje się on doskonałą jakością odwzorowania, osiąganą dzięki rozdzielczości 1.4 mln pikseli. Może być odchylony o 90° do góry, tworząc „kominek”, umożliwiający kadrowanie z pozycji charakterystycznej dla klasycznych aparatów średnioformatowych.
- Poszerzony uchwyt dla prawej dłoni (tzw. grip), przykręcany od spodu do korpusu aparatu, zwiększa komfort fotografowania jedną ręką.
- Elegancki futerał wykonany z czarnej skóry najwyższej jakości, przeznaczony do noszenia na ramieniu.
- Klasyczny, skórzany futerał typu ever-ready, przeznaczony do noszenia na szyi.
- Ergonomicznie zaprojektowany, skórzany półfuterał z powiększonym uchwytem dla prawej dłoni.
- Praktyczna i ergonomiczna torba naramienna, mieszcząca aparat i akcesoria.
Leica X2 jest już dostępna u autoryzowanych sprzedawców Leiki. Akcesoria do wyboru pojawią się po wprowadzeniu aparatu na rynek. Cena aparatu: 7350 zł.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
O Olympusowski wizjer VF-2 :P
Dużo nie dali, w obu cudownych leicach LCD klasy III jak z taniego kompakta.
Zwykły Oly Tough czy K-r ma LCD 920k. Żenada, wstyd firmo L tak oszczędzać
ciekawe czyjej produkcji matryca
stawiałbym że od Sony, ta z d7000 ;)
Hmmm, w UK za 6500pln (po przeliczeniu z gbp) mozna kupic Fuji X Pro 1, hmmm
Najśmieszniejsze jest to, że kupując legendarną jakość, gwarancja już nie jest legendarna - tyle co w Samsungach albo Benqach. Za to wydając dodatkowo legendarnie dużą gotówkę możemy sobie legalnie tą gwarancję przedłużyć o parę lat. To się nazywa nabijanie w butelkę!
Kiedyś były matryce kodaka, teraz nie wiadomo, ale pachnie mi Sony z A580. :)
x100 i tak ładniejszy
Sky_walker - w X1 nie było raczej matrycy Kodaka...
Nie napiszę nic nowego, ale ceny Leiki, podobnie, jak komputerów Apple, są absurdalne! A mimo to, gdybym miał wolne pieniądze, to i tak bym ją kupił - i to jest dopiero absurd :)
Sprzęt dla konserwatywnych Niemców lub zatwardziałych fanem (lub może nawet fanatykiem)