Nikon 1 J2 i Nikkor 11-27.5 mm f/3.5-5.6
Firma Nikon rozbudowała swój system bezlusterkowców o aparat Nikon 1 J2 oraz obiektyw Nikkor 11–27.5 mm f/3.5–5.6. O ile w przypadku Nikkora mamy do czynienia z zupełnie nową konstrukcją, to w przypadku bezlusterkowca możemy mówić jedynie o delikatnym tuningu, gdyż w stosunku do modelu J1 aparat dorobił się jedynie ekranu LCD o lepszej rozdzielczości.
Jest przez to o 3 gramy cięższy i to w zasadzie zamyka listę zmian sprzętowych wprowadzonych w nowym modelu.
Pełne specyfikacje nowych produktów można już znaleźć w naszej bazie:
Informacja prasowa
![]() |
Firma Nikon prezentuje Nikon 1 J2 – nowy zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami należący do przełomowego systemu Nikon 1. Model Nikon 1 J2 oferuje szereg inteligentnych funkcji, takich jak nowy tryb kreatywny oraz wyróżniające serię Nikon 1 tryb ruchome zdjęcie oraz inteligentne wybieranie zdjęcia. Aparat wyposażono także w udoskonalony wyświetlacz o przekątnej 7,5 cm (3 cali) i wysokiej rozdzielczości 921 tys. punktów oraz innowacyjny system włączania i wyłączania urządzenia za pomocą obiektywu. Wraz z premierą modelu Nikon 1 J2, firma Nikon zaprezentowała nowe systemowe akcesoria – obiektyw 1 NIKKOR 11–27,5mm f/3,5–5,6 oraz wodoszczelną obudowę WP-N1.
![]() |
„Koncepcja Nikon 1 okazała się ogromnym sukcesem, jesteśmy więc niezwykle dumni z jej najnowszej odsłony. Nikon 1 J2 to następca przełomowego aparatu Nikon 1 J1, najpopularniejszego modelu aparatów tej kategorii w całej Europie*. Jak na aparat Nikon 1 przystało, model Nikon 1 J2 jest wyposażony w bardzo szybką matrycę o parametrach umożliwiających rejestrowanie zdjęć i filmów o imponującej jakości. Podobnie jak inne produkty z tej rodziny, nowy model odznacza się idealną równowagą między rozmiarem, szybkością działania i jakością obrazu. Ponadto, oferuje nowe sposoby fotografowania dzięki funkcjom, takim jak ruchome zdjęcie i inteligentne wybieranie zdjęcia. Dodaliśmy też nowe intuicyjne funkcje – na przykład tryb kreatywny – które z pewnością znajdą uznanie w oczach zaawansowanych użytkowników aparatów kompaktowych i lustrzanek cyfrowych, poszukujących małego, przenośnego aparatu z artystycznym potencjałem, jak również nowe kolory, które trafią w gust każdego członka rodziny” – mówi Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe.
![]() |
Nikon 1 J2 to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących aparatu, który pozwoli bez wysiłku zarejestrować wyjątkowe chwile oraz twórczo podejść do fotografii, dzięki rozwiązaniom takim jak nowy tryb kreatywny. Dedykowany przycisk funkcji zapewnia łatwy dostęp do szeregu trybów fotografowania (m.in. łatwa panorama czy portret nocny) oraz filtrów (np. filtra zmiękczającego), które można stosować bezpośrednio w podglądzie. Rozwiązanie to sprawia, że efekty wybranych ustawień można sprawdzić jeszcze przed zrobieniem zdjęcia.
Funkcja ruchome zdjęcie pozwala rejestrować ulotne chwile i odtwarzać je w sposób, dzięki któremu wyglądają jak żywe. Aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą. Dzięki temu powstają niezwykle sugestywne ruchome zdjęcia, wiernie rejestrujące daną chwilę.
![]() |
Model Nikon 1 J2 oferuje również innowacyjną funkcję inteligentne wybieranie zdjęcia. Dzięki temu rozwiązaniu wystarczy raz nacisnąć przycisk migawki, a aparat zarejestruje z dużą prędkością 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i automatycznie wybierze pięć najlepszych na podstawie wyrazistości twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetli potem na ekranie LCD. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru.
Użytkownikom, którzy chcą mieć więcej „twórczej kontroli” nad swoimi zdjęciami, tryb kreatywny zapewni łatwy dostęp do ustawień trybów ekspozycji (PSAM).
Nikon 1 J2 został wyposażony także w innowacyjny system kontroli zasilania, ułatwiający uchwycenie wyjątkowych chwil na zdjęciach lub filmach w rozdzielczości Full HD. Aby włączyć aparat, wystarczy wysunąć obiektyw; schowanie obiektywu wyłącza aparat. Dzięki temu rozwiązaniu Nikon 1 J2 jest zawsze gotowy do działania.
![]() |
Nikon 1 J2 oferuje ponadto nowy, jasny wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cali) i wysokiej rozdzielczości 921 tys. punktów, z szerokim kątem widzenia. Umożliwia on łatwe przeglądanie zdjęć i filmów w najdrobniejszych szczegółach, niezależnie od tego, czy znajdziemy się w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.
Dzięki dbałości o detale Nikon 1 J2 emanuje prawdziwą elegancją. Aparat wyróżnia się minimalistycznym wzornictwem oraz szeroką gamą kolorowych korpusów: srebrnym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, białym i czarny. Ponadto, wybrane modele posiadają matowe, metalowe wykończenie i oryginalną fakturę.
Obiektyw 1 NIKKOR 11–27,5mm f/3,5–5,6 i wodoszczelna obudowa WP-N1
Wraz z aparatem Nikon 1 J2 oferta systemu Nikon 1 została rozszerzona o kompaktowy obiektyw 1 NIKKOR 11–27,5mm f/3,5–5,6. Zakres ogniskowych 11–27,5 mm oraz 2,5-krotny zoom z łatwością sprostają większości codziennych sytuacji, zapewniając doskonałą jakość obrazu. Niewielkie rozmiary konstrukcji sprawiają, że nawet po zamocowaniu obiektywu aparat z łatwością zmieści się w kieszeni lub torebce.Obiektyw 1 NIKKOR 11–27,5mm f/3,5–5,6 jest dostępny w wersji czarnej i białej lub jako część zestawu składającego się z aparatu i obiektywu, w kolorze dopasowanym do korpusu Nikona 1 J2.
Wodoszczelna obudowa WP-N1 to idealne rozwiązanie dla miłośników nurkowania. Urządzenie pozwala zejść na głębokość do 40 m i swobodne korzystać ze wszystkich funkcji aparatu. Obudowa WP-N1 jest zgodna z modelami Nikon 1 J1 i Nikon 1 J2 z obiektywem 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6.
![]() |
![]() |
Inne istotne funkcje aparatu Nikon 1 J2
- Zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 3: niezrównana szybkość i wydajność w każdej sytuacji. Aparat Nikon 1 J2 wyposażony został w dwa wydajne mechanizmy, które mogą przetwarzać obrazy z niewiarygodną szybkością 600 mln pikseli na sekundę. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą redukcję szumów i udostępnia przełomowe tryby fotografowania.
- Zaawansowany hybrydowy autofokus: gwarantuje szybkie ustawianie ostrości, umożliwiając natychmiastowe robienie zdjęć. Błyskawiczne przełącza między AF z detekcją fazową przy fotografowaniu jasnych lub poruszających się obiektów, a AF z detekcją kontrastu w przypadku obiektów nieruchomych lub słabo oświetlonych.
- Matryca CMOS z bardzo szybkim AF: gwarantuje wydajność niezbędną do rejestrowania oszałamiających zdjęć i filmów. Oferuje idealną równowagę między rozmiarem, szybkością, czułością, rozdzielczością i głębią ostrości. Pozwala niezależnie od oświetlenia rejestrować bogate w szczegóły zdjęcia w rozdzielczości 10,1 mln pikseli, nawet jeśli obiekt szybko się porusza.
- Szybkie i precyzyjne zdjęcia seryjne: wydajny autofokus pozwala robić zdjęcia szybko poruszających się obiektów w pełnej rozdzielczości z prędkością sięgającą 10 klatek na sekundę. Można również ustawić ostrość w jednym punkcie i rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością do 60 klatek na sekundę dzięki fenomenalnemu mechanizmowi przetwarzania obrazu**.
- Zaawansowane nagrywanie filmów: aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości podczas filmowania bez przerw w nagrywaniu oraz filmowanie w bardzo dużym spowolnieniu pozwalające uzyskać niezwykłe efekty. Filmy można nagrywać w rozdzielczości Full HD, zaś autofokus z detekcją fazową ułatwia filmowanie scen akcji.
- Intuicyjna obsługa: przejrzyste menu, jasny wyświetlacz LCD, wygodne pokrętło trybu pracy oraz wbudowana lampa błyskowa.
- Możliwości rozbudowy: seria wymiennych obiektywów 1 NIKKOR obejmuje długości ogniskowych do praktycznie każdego rodzaju zdjęć. Wszystkie obiektywy 1 NIKKOR dzięki kompaktowej konstrukcji są bardzo poręczne oraz doskonale przystosowane do nagrywania filmów.
- Adapter do obiektywów z mocowaniem F: pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Z systemem autofokus Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I.
*GFK: Nikon 1 J1 – od początku 2012 r. najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny
**W przypadku obrazów o pełnych rozmiarach można zarejestrować do 12 zdjęć z prędkością ok. 60 klatek na sekundę, w trybie AF-S, ze stałą ostrością i ekspozycją ustawionymi dla pierwszej klatki.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Oj tam, oj tam - po co co poprawiać coś co jest doskonałe? :-)
mogli nadac nowy ksztalt - a tu nic nowego
juz lepiej podoba mi sie ten ponizej nowy coolpix :-)
na cmosie i ed obiektywik
ta ogniskowa to 29-75 dobrze to liczę? (oczywiście w ekw. dla FF)
Nikon obudził się z ręka w nocniku ze swoim systemem. Po tej premierze widać, że tu nie a co oczekiwać na cud. Zdążyłem zauważyć kto kupuje Nikona 1.. totalni laicy, którzy nawet nie wiedzą co kupują, złapani na slogan, że to przecież Nikon. Mamy znacznie lepsza konkurencję, coraz lepsze Nexy, m43 a i Canon w końcu zaprezentował swój aparat. U nas w sklepie w zeszłym miesiącu sprzedało się ok. 35 aparatów z wymienną optyką, w tym 26 Nexówm 7 Olympusów i chyba 2 Nikony 1.. Z tego co słyszałem to w innych miastach jest podobnie. Wyniki sprzedaży za granicą są trochę lepsze ale widać, że Nikon zawalił sprawę.
"*GFK: NIKON 1 J1 – od początku 2012 r. najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny"
Zapomnieli dodać, że badanie przeprowadzali w towarzystwie NIKON 1 v1, dlatego im wyszło, że J1 jest popularniejszy, najpopularniejszy... jak to kiedyś przez Dodą mówiły niewiasty - ŻENUA.
@Breen
Pozwole sobie sie nie zgodzic. System ma potencjal. To w tej chwili bezlusterkowiec z najszybszym AF, jedyny ktory dorownuje szybkoscia lustrzankom. Inne bezlusterkowce maja z tym spore problemy, np. tak chwalone Fuji Pro, Pentax czy Canon M. Duzy mnoznik czyni Nikon 1 super systemem dla wszystkich lubiacych duze ogniskowe, np juz podlaczenie Nikkora 70-200 daje efektywna ogniskowa do 540 przy swietle 2.8! matryca Nikona 1 jest mala ale jesli o osiagi porownywalna z matrycami u4/3 Pasikonika. Mozliwosci fotograficzne i szybkostrzelnosc tez sa bardzo dobre.
Problemy, ktore mam nadzieje Nikon rozwiaze to szklarnia. System ma potencjal by miec male i bardzo jasne szkla. Nikon zlozyl juz nawet patenty na szkla ze swiatlem ponizej 1. Tyle, ze na razie szklarnia jest bardzo ciemna. Poza tym przynajmniej bardziej amatorska wersja powinna byc mniejsza.
heyus ten superszybki AF to ściema marketingowców. Sam testowałem i porównywałem z innymi bezlusterkowcami. Fakt AF jest szybki ale..:
1. W Olympusach jest szybszy.
2. Przy takiej małej matrycy jak w Nikonie to nie problem zrobić szybki AF skoro jest duża GO. Dobry kompakt na szerokim kącie jest jeszcze szybszy.
Co do wielkości matrycy.. Jeszcze tak niedawno wszyscy znawcy krytykowali system 43 i m43 za to, że jest przelicznik 2, mimo, że ten format ma swoje nieocenione zalety. Teraz jak Nikon zrobił tego gniota to nagle sie odmieniło i szuka się na siłę zalet systemu. Tak podłącz nikkora 70-200.. Ile osób kupujących Nikona 1 ma w ogóle świadomość, że taki obiektyw istnieje, nie mówiąc o jego posiadaniu? To, że jakiś odsetek Nikoniarzy wykorzysta to w ten sposób o niczym nie świadczy, bo to będzie margines. Większość ludzi kupuje taki aparat i zostaje przy 1 obiektywie, czasem kupuje dodatkowo 1 albo 2.
Od kiedy pojawił się Nikon 1 to z ręka na sercu mogę powiedzieć, że żaden klient, który miał świadomość czym są aparaty bezlusterkowe i czym się różnią nie brał nawet Nikona pod uwagę. Raz przyszedł pan, "Świadek Nikona" i też próbował uzasadnić swój wybór.. tym, że przecież cyt. "Nikon robi najlepsze aparaty na świecie.."
,,To w tej chwili bezlusterkowiec z najszybszym AF, jedyny ktory dorownuje szybkoscia lustrzankom''
,,W Olympusach jest szybszy. ''
:/. Przydałyby się testy szybkości AF z jasno opisaną procedurą. Nie każdy ma możliwość lub ochotę fotografować dłuższy czas każdym nowym aparatem...
A Nikon chyba uznał, że za mało się mówi o jego systemie 1, stąd ,,nowy'' aparat. Obiektyw mniejszy, ale gorszy zakres - też żadnego postępu tu nie widać.
Dlaczego podstawowe obiektywy o zakresie zbliżonym do małoobrazkowego 28-75/3.5-5.6 w przypadku bezlusterkowców są tak często odświeżane? Chyba każdy producent wypuścił już kilka wersji - poza Sony i oczywiście Canonem, bo ten nie miał jeszcze na to czasu...
Wiem dlaczego ten jest odświeżony.
Na pierwszy rzut oka jest bardzo fajnie, bo jest o 1/3 płytszy niż 10-30. W zasadzie naleśnik.
Tylko jakim kosztem?
Usunięta stabilizacja(!) i bardzo mało ciekawy zakres: 29,7 - 74.
Ktoś fajnie napisał na forum dpreview: "Nikon J1 sucks on being compact, and sucks on being mirrorless"
Sam rozmiar matrycy to strzał w dziesiątkę - tylko, że na razie to Soniacz pokazał jak to można wykorzystać.
Kolejny ciemny kit w systemie, który może zasypywać nas obiektywami o świetle f/1.0 lub jaśniejszymi... Szkoda...
"Najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny idzie o krok dalej..."
Haha, marketingowcy to jednak jajcarze są.
No co... Jest przecież popularniejszy od Pentaxa Q... ;)
Arek, dobre :):):)
Nikonie! Obiektywy: 3,5-9 ze światłem minimum 1.8, 8,5-34 ze stałym światłem 1.4, obiektyw 30-110 z takim samym (ew. 1.8) i oba w rozmiarach 10-30 i 30-110. Do tego stałki: 5mm, 9mm, 13mm, 18,5mm, 31,5mm ze światłem 1.0 (lub lepszym, w dwóch skrajnych przypadkach ew. 1.4), 50mm i 75mm 1.4, 110mm 1.8.
Wszystkie tam, gdzie to potrzebne, stabilizowane.
I wszystko w kompaktowych rozmiarach i ludzkich cenach.
Do tego matryca 1" (która z jednym calem ma niewiele wspólnego), która przy swoich 10mpix zachowuje się 2x (lub więcej) lepiej niż 20mpix w Soniaczu.
Tia....
i oczywiście inne sterowanie, bo to co jest teraz jest jakąś porażką. Menu - zamiast opracowywać nowe, wgrać takie jak aktualnie w lustrach, podzielone na kategorie nie trzy, a chociaż 4-5, sensowniejsze, ładniejsze - nie ten koszmarek, który jest obecnie. Pokrętło sterujące z 4... przepraszam, 5! funkcjami - BOŻE, WHY? No i jeszcze wygląd i ergonomia - przecież obecna.... ech. Nie, już nic nie mówię.
-- kazziz | No i jeszcze wygląd i ergonomia - przecież obecna...--
Tu to się Kolega czepia. Aparat wygląda bardzo dobrze. Nie wiem jak tam z ergonomią, ale jak życie uczy do wszystkiego można się przyzwyczaić. W sumie leiki dalmierzowe też są słabe w ergonomii tradycyjnie rozumianej.
Jak ktoś narzekał na obsługę NEXa, to przy ergonomii J1/2 można się zastrzelić.. Dramat.
Kolejny aparat zaprojektowany przez gości, którzy nigdy nie focili. Taki trynd panuje na świecie, podobnie jest z odkurzaczami, żelazkami itp, wymyślają to ludzie głównie z działów marketingu i sprzedaży a nie znający się na meritum. W tej klasie NEX i micro 4/3 ma przewagę miażdżącą, Sony szczególnie matrycą 16 Mpix a Olek i Panas obiektywami. Dołącza do nich szybkimi krokami Fuji. Nikon z ręką w nocniku będzie przez kolejne lata wmawiał totalnemu amatorowi, że wymiana obiektywów jest fajniejsza niż posiadanie kompaktu all in one.
Myślę ze kto wygra na rynku CSC jeszcze nie wiadomo, nikon przy odpowiedniej polityce cenowej może stać się produktem masowym ....
wyobrazić sobie można nawet telefony z bagnetem 1,
Produkcja APS-c będzie zawsze dużo droższa i cięższa....
...hmmm mówisz że MUSI być większy i cięższy? I to dużo?
link
"
Sony NEX-C3 is 3% (3.6 mm) wider and 2% (1 mm) shorter than Nikon 1 J1.
Sony NEX-C3 is 11% (3.2 mm) thicker than Nikon 1 J1.
Sony NEX-C3 [225 g] weights 19% (52 grams) less than Nikon 1 J1 [277 g] (*inc. batteries and memory card).
"
@Rafiki | 2012-08-09 16:19:23 - porównanie z V1 wygląda jeszcze zabawniej :) jest większy z każdej możliwej perspektywy.
Kolejny dowód na to, że ludzie piszący coś w stylu "sam rozmiar matrycy to strzał w dziesiątkę" szukają zalet tam gdzie ich nie ma.
Uczciwiej jest porównywać z C3 bo to ta sama klasa i obydwa nie mają wizjera.
Dla mnie ten aparat wygląda jak stworzony do digiscopingu. Nikon lubi zabawy ze swoimi lunetami. Wygląda to tak, jakby ktoś z Nikona lubił fotografować z lunetą i zaprojektował aparat specjalnie pod to zastosowanie. Niewielki, łatwo przymocować do lunety i 3 krotny crop. Dla miłośników ekstremalnych zbliżeń akurat, ale z produktu niszowego zrobiono produkt masowy i wyszło to co wyszło.
@Rafiki
Ja mam nadzieję, że pogłoski o Nex 6 i nadchodzących obiektywach się potwierdzą, myślę, że Sony zdało sobie sprawę z tego jaki potencjał ma ich system, który z początku był niedoceniany.
Czekam na dobrą 35 1.8!
@wercio
IMO on nadaje się tylko do digiscopingu. Może jakaś lunetka tak, ale nie wyobrażam sobie tego w ręce z np 70-200 (jak ktoś wcześniej zaproponował). Mam 70-300 VR i przyczepiłem to do Olka - jakakolwiek zmiana ustawień urasta do niebotycznego problemu. Nie wiadomo, jak to trzymac.
Wszystkie bajki o adapterach i dzięki temu dostępnej megaszklarni to ściema. Z takimi body, jak mirrorlesy, można podpiąć jedynie mały (max 300g) obiektyw.
W całym tym bezlusterkowym hałasie chodzi przecież o to, by system był mniejszy. Mała matryca pomaga w tym o tyle, że pozwala zmniejszyć obiektywy (zwłaszcza teleobiektywy). Konkretnie:
dla CX:
N1: 30-110/3.8-5.6_VR [~80÷300] ma 60× 61mm i 180g (i VR!)
dla µ4/3:
Pµ: 45-150/4.0-5.6_MOIS [~90÷300] ma 62× 73mm i 200g (i MOIS!)
Oµ: 40-150/4.0-5.6_ED [~80÷300] ma 64× 83mm i 190g (stabilizacja jest w korpusie O)
(jak widać, różnica może być naprawdę mała, co pokazuje Panasonic)
dla bezlusterkowców APS-C:
SE: 55-210/4.5-6.3_OSS [~80÷315] ma 64×108mm i 345g (i OSS!)
Nx: 50-200/4.0-5.6_OIS [~75÷300] ma 70×100mm i 417g (i OIS!)
(jak widać, tu już nie ma mowy o realnej konkurencji rozmiarowej...
zaraz się okaże, czy to konieczność, czy beztroska/nieudolność)
dla lustrzanek APS-C:
PK: 50-200/4.0-5.6 ED [~75÷300] ma 67× 79mm i 260g (stabilizacja jest w korpusie P)
PK: 50-200/4.0-5.6 ED [~75÷300] ma 67× 79mm i 260g (stabilizacja jest w korpusie P)
PK: 50-200/4.0-5.6 EDwr [~75÷300] ma 68× 80mm i 295g (stabilizacja jest w korpusie P)
NF: 55-200/4.0-5.6_vr [~80÷300] ma 73×100mm i 335g (i VR!)
EF: 55-250/4.0-5.6_is [~90÷400] ma 70÷108mm i 390g (i IS!)
tu widać, że Pentaksowi się udało zrobić najmniejszy obiektyw, ale jest on jednak prawie 2 cm dłuższy od Nikonowskiego (większa szerokość nie jest aż takim problemem, ale będzie widoczna i odczuwalna).
Dużo jest głosów na temat aparatów Sony NEX. I jak to już ktoś wyżej w skrócie napisał, mam wrażenie, że zostały one bardzo niedocenione, ale nie przez testerów, nie przez użytkowników, ale przez samego producenta. I chyba z tego wynika tak marny wybór systemowych obiektywów, przekładający się na ograniczoną atrakcyjność całego systemu.
Jeszcze a propos wielkości obiektywów: Arek, takie jasne szkła można zrobić, ale one nie mogą być małe! Myślisz, że wiele osób to kupi? Będzie to miało sens ekonomiczny, skoro nawet kupujący lustrzankę najczęściej zatrzymują się na "kicie"?
Raffiki - a poproszę dane z kitowymi obiektywami:D
Przed chwilką zrobiłem zdjęcie:
link
Różnica oczywiście jest, ale różnica w rozmiarze matrycy jest dużo większa, możliwość operowania głębią ostrości nieporównywalna... Obiektyw w Nikonie jest składany, za to nie ma odchylanego ekranu.
Dla calowej matrycy lepsze zastosowanie to coś takiego:
link
Fajniejszy zakres ogniskowych i większa jasność...
Rafiki, rozmiar korpusu wielu aparatów kompaktowych jest kompromisem między miniaturyzacją a wygodą użytkowania. One mogą (mogłyby) być mniejsze, ale nie będą.
Oczywiście masz rację, ale to nie zmienia faktu że przy tej samej matrycy można stworzyć fajniejszy aparat :)
vide J1/2 vs RX100
....prawie jak aparat. Prawie czyni dużą różnicę. :D
Z perspektywy czasu można stwierdzić, że system bez lusterkowy Nikona to największy FAIL na rynku.
Kupują go chyba tylko ludzie nie mający specjalnie pojęcia o sprzęcie foto kierując się tylko napisem nikon na obudowie. Ktoś kto ma jako takie pojęcie o sprzęcie foto mając do wyboru w tej samej a nawet znacznie niższej cenie znacznie lepsze aparaty konkurencji musiałby wyłączyć myślenie, żeby kupić ten aparat.
Borat, niektórym wystarczy, że nazywa się Nikon.
Ja już dawno na tym systemie postawiłem krzyżyk.
Nikon miał potencjał i know-how, by zrobić najlepszego bezlustrokowca na świecie, a zrobił modny gadźet robiący zdjęcia. Co gorsza chwali się wszem i wobec systemem, w którym:
- egronomia jest fatalna
- wygląd jest nieprzyzwoicie nietrafiony
- obsługa woła o pomstę do nieba
- a obietywy są ciemne, ale za to drogie....
Taki rozmiar matrycy to nie był dobry wybór, ale tak sobie myślę jakby wypuścili kilka niegłupich szkieł to i z tego systemu można by sporo wycisnąć. Zoom 70-300mm dał by ekwiwalent ok 190-800mm - gratka dla miłośników przyrody. Dla miłośników macro też mogło być by fajnie dzięki większej GO. W przypadku krajobrazów duża GO też nie była by problemem, no to niech wypuszczą jakieś UWA. Do tego niech zrobią kilka jaśniejszych szkieł i będzie dobrze, z FF nie zawalczą, ale dla wielu amatorów f/1.4 w takim systemie dla stałek i f/2.8 dla zoomów by wystarczyło. Jestem ciekaw jaki pomysł ma Nikon na dalszy rozwój tego systemu. Niestety nie widać aby miał on ambitne plany. Jedyne co mi się na razie podoba to lampa błyskowa SB-N5, zgrabna, mała, idealna dla małego aparatu i można ją odchylać nie tylko w pionie ale również na boki.
Lampa jest fatalna, bo....nie pasuje do aparatów marki Nikon....
Pasuje tylko do 1V1 i to jest dowód, że system bezlusterkowca ma być wyciąganiem kasy od ludzi. Skoro Coolpixy P7000 / P7100 mają standardowe sanki ISO, to dlaczego 1V1 ich nie ma?
Bo to jest lampa zrobiona tylko dla systemu 1. A że obsługuje ją tylko jeden aparat z tego systemu to nie wiem czy to jest wina lampy czy bardziej wina ubogiego systemu. Zgadzam się, że lepiej by było gdyby pozostawili standardowe mocowanie, ale podobnie jest też w NEXach.
Tak czy siak, lampka mi się podoba. Mam nadzieję, że inni producenci zrobią coś równie zgrabnego do swoich bezlusterkowców.
Oj nie :)
Swoją drogą:
"Najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny idzie o krok dalej"
Skoro wiemy, że tak nie jest, to czy tego typu zakłamane hasła marketingowe, wprowadzające klientów w błąd są dozwolone i można je stosować bez żadnych konsekwencji?
U nas? U nas nawet po 6 wyrokach za oszustwa finansowe nie idzie się do więzienia i można zakładać kolejne firmy-piramidy.
@westberg - no może troszkę, ale jednak przyznasz, że śliskiego J1 nie trzyma się jakoś super wygodnie ;-)