Jak testujemy lustrzanki cyfrowe?
3. Użytkowanie
Charakterystyka użytkowania aparatu. W tym rozdziale odnaleźć można wrażenia na temat obsługi aparatu (gabaryty, problemy z obsługą, współpraca z obiektywami, szybkość itp.).
Szybkość
Podrozdział zawiera informacje o czasie reakcji aparatu na włączenie i wyłączenie, długość zapisu i usuwania zdjęć (dla formatu RAW i JPEG), ilości wykonanych zdjęć z lampą błyskową, czasie ładowania baterii.
Zdjęcia seryjne
Sprawdzane są możliwości aparatu przy pracy w trybie zdjęć seryjnych przy zapisie zdjęć w największej rozdzielczości w formacie JPEG (najlepsza jakość), RAW i RAW + JPEG (najlepsza jakość). Zdjęcia wykonywane są z czasem 1/1000 sekundy, przy włączonym MF i wyłączonych funkcjach takich jak redukcja szumów, czy stabilizacja, które mogą wpływać na szybkość zapisu zdjęć. W trakcie tego testu używane są najszybsze dostępne na rynku karty pamięci: SD Extreme 3, CF Extreme 3. Warto tutaj zauważyć jedną bardzo ważną rzecz. Prędkość zdjęć seryjnych zależy bardzo mocno od wielkości zapisywanych plików. Jak wiemy JPEG, JPEG-owi nie równy. Inny rozmiar będzie miał plik ze zdjęciem jednolitej czarnej powierzchni, a jeszcze inny, plik ze zdjęciem zawierającym mnóstwo kolorowych szczegółów. Dlatego w naszych testach staramy się aby aparat miał jak najbardziej ''pod górkę''. Stoper jest fotografowany na ''pstrokatym'' kolorowym tle, przy użyciu wysokiej czułości 1600 ISO, tak aby cyfrowy szum dorzucił swoje i utrudniał wydajną kompresję. Rozmiary, uzyskiwanych w taki sposób JPEG-ów, są duże i przez to nie należy się dziwić, że wyniki osiągane przez aparaty w naszych testach są często niższe niż te podawane w specyfikacjach. Nasze wyniki w tej kategorii są też często niższe niż uzyskane w innych testach, które oparte są o analizę nagranego dźwięku migawki. Gdy interesujemy się dźwiękiem, na drugi plan schodzi to, co aparat fotografuje (na dobrą sprawę można nie ściągać dekielka) i przy jakiej czułości pracuje. To często pociąga zapisywanie JPEG-ów o najniższym możliwym rozmiarze, łatwych w kompresji i daje dobre wyniki w trybie seryjnym.
Więcej o metodzie testowania trybu zdjęć seryjnych można przeczytać w artykule Kilka słów o testach aparatów - część I.
Stabilizacja obrazu
Jeśli korpus aparatu posiada funkcję stabilizacji obrazu, podrozdział zawiera informacje na temat jej działania. W starych testach pokazane są zdjęcia scenki wykonane ''z ręki'' przy ogniskowej 50 mm z użyciem różnych czasów ekspozycji, tak aby oszacować wydajność stabilizacji i wyrazić ją w wartościach ekspozycji (EV).
W nowszych testach stosujemy nową, lepszą metodę. Ustawiamy aparat w tryb preselekcji czasu ekspozycji i dla każdego czasu ekspozycji, z odpowiedniego zakresu, wykonujemy po 20-50 zdjęć, zarówno ze stabilizacją włączoną, jak i wyłączoną. Potem, w obu przypadkach, określamy (stosując takie same kryteria) ilość zdjęć nieudanych. Wykreślając zależność ilości nieudanych zdjęć od czasu ekspozycji (wyrażonego w EV) dostajemy dwie krzywe, których średnia odległość od siebie mówi nam o skuteczności stabilizacji. Zastosowane kryteria oceny zdjęcia jako nieudanego, nie wpływają na wynik, ważne jest tylko, aby były one takie same w obu przypadkach.
Czyszczenie matrycy
Charakterystyka działania i skuteczności czyszczenia matrycy.
Lampa błyskowa
Podrozdział ten zawiera charakterystykę i ocenę działania wbudowanej lampy błyskowej. Ocenie podlega dostęp do menu lampy i jej własności. Opisana jest także współpraca aparatu ze światłem zewnętrznym.
Autofokus
Informacje o sposobie działania automatycznego ustawiania ostrości, wspomaganiu, przedbłyskach, zachowaniu AF przy złym oświetleniu.
Celność autofokusa jest testowana poprzez wykonanie, przy pomocy stałoogniskowego obiektywu klasy 50 mm (lub podobny; czasami dodatkowo wykorzystujemy obiektywy wyposażone w napęd ultradźwiękowy, aby sprawdzić, czy korpus pracuje z nimi
lepiej) kilkudziesięciu zdjęć tablicy ISO na wartości przysłony f/2.8. Dla każdego zdjęcia mierzymy wartość
MTF50 w centrum kadru i konstruujemy histogram pokazujący
procentową odchyłkę od najlepszego zdjęcia w całej serii. Im
rozrzut mniejszy, tym lepszą ocenę dostaje mechanizm ustawiania ostrości.