Yongnuo - nowa flagowa lampa oraz wyzwalacz TTL
Firma Foxfoto, dystrybutor produktów Yongnuo w Polsce, poinformowała o najnowszych produktach w ofercie tego producenta. Są nimi flagowy model lampy błyskowej YN-568EX oraz wyzwalacz radiowy TTL YN-622, przeznaczone dla systemu Canon.
Informacja prasowa
Dystrybutor produktów Yongnuo w Polsce, firma Foxfoto ma przyjemność poinformować o najnowszych produktach w ofercie Yongnuo: flagowy model lampy YN-568EX do Canon oraz radiowy wyzwalacz TTL YN-622, również do systemu Canon.
1. Lampa Yongnuo YN-568EX Canon
Model YN-568EX to udoskonalona wersja popularnego modelu YN-565EX. Jest to najwyższy model z oferty Yongnuo o liczbie przewodniej 58. W porównaniu z YN-565EX dodano obsługę synchronizacji błysków z krótkimi czasami migawki (do 1/8000 s). Jest to tym samym pierwsza chińska lampa z tą funkcją. Modyfikacji poddano również obudowę oraz wyświetlacz. Lampa ma teraz dodatkowe wejście 2,5 mm jack oraz czytelniejszy wyświetlacz.
Lampa może pracować zarówno na stopce aparatu w systemach E-TTL, E-TTL II (lub manualnie), jak i bezprzewodowo, za pomocą sterowania zgodnego z systemami Canon Speedlite i Nikon C-command.
Funkcja bezprzewodowego sterowania daje możliwość pełnej, automatycznej kontroli w systemie Canon oraz manualnej dla Canon i Nikon.
W przypadku najnowszych aparatów Canon (obsługujących zdalny E-TTL), możliwe jest kontrolowanie ustawień lampy z poziomu menu aparatu. Do pełnego wsparcia E-TTL II oraz możliwości kontroli zaawansowanych funkcji, dochodzi możliwość kontroli kilku lamp w systemie, z dostosowaniem mocy błysków dla poszczególnych lamp.
![]() |
Lampa posiada też funkcję pracy jako slave. Może wówczas współpracować z lampą master Canona (np. Canon 580EX II), transmiterem Canon ST-E2, Yongnuo YN-ST-E2 i aparatami pracującymi w systemie Speedlite. Dodatkowo może być sterowana lampami Nikon SB-900/800/700 i aparatami obsługującymi tryb C-command.
Wyjątkowo duża moc błysku (liczba przewodnia 58 przy ISO 100) zapewnia komfort, nawet w wyjątkowo niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Dioda wspomagająca autofocus znacznie przyspiesza ustawianie ostrości w ciemności. Obrotowy w dwóch płaszczyznach palnik pozwala na kreatywne stosowanie światła odbitego. YN-568EX posiada również zoom palnika (auto / manual), wbudowaną fotocelę, wyjmowany dyfuzor i odbłyśnik oraz metalową stopkę.
Komfort użytkowania zapewnia czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem. Dodatkowo możliwe jest włączenie i wyłączenie informacji dźwiękowych o naładowaniu i gotowości do ponownego błysku.
W komplecie z lampą znajduje się pokrowiec oraz podstawka z gwintem 3/4 cala.
SPECYFIKACJA:
- liczba przewodnia: 58
- pełne wsparcie E-TTL / E-TTL II
- korekcja błysku FEC
- sekwencje ekspozycji lampy błyskowej FEB (bracketing)
- HSS – High Speed Sync, synchronizacja z krótkimi czasami migawki do 1/8000 s
- synchronizacja na tylną kurtynę migawki – rear-curtain
- grupa błysków modelujących, wyzwalana przyciskiem głębi ostrości
- tryby pracy: automatyczny TTL, E-TTL / E-TTL2; M – manualny, gorąca stopka; MULTI – stroboskop; S1, S2 – slave przez fotocelę (z lub bez pominięcia przedbłysków)
- kompatybilność z bezprzewodowymi systemami wyzwalania Canon Speedlite i Nikon C-command
- temperatura barwowa: 5600K
- czas trwania błysku: 1/800–1/20000 s
- regulacja mocy w 8 poziomach: Full, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128 (22 poziomy z krokiem 1/3 EV)
- zakres zoom: automatyczny oraz manualny (24/28/35/50/70/80/105 mm)
- czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem
- wbudowany dyfuzor oraz odbłyśnik
- liczba błysków z nowymi bateriami: 100–1500
- czas ładowania: do 3 s
- 3 grupy pracy: A, B, C
- 4 kanały pracy 1, 2, 3, 4
- regulacja głowicy: Pionowo: −7° do 90°; Poziomo: −90° do 180°
- zasilanie: 4x baterie alkaliczne lub akumulatory typu R6/AA Ni-MH
- automatyczne wyłączenie: w trybie manualnym 30 min, w trybie fotoceli 60 min
- sygnalizator dźwiękowy
- wymiary: 60×190×72 mm
- waga: 380 g (bez baterii)
- metalowa stopka
- w komplecie: lampa błyskowa, pokrowiec, podstawka z gwintem 3/4 cala, instrukcja
Sugerowana cena detaliczna: 849 zł brutto
2. Wyzwalacz Yongnuo YN-622 TTL do Canon
Jest to pierwszy zdalny wyzwalacz Yongnuo obsługujący w pełni TTL. Yongnuo YN-622 to jeden z najbardziej zaawansowanych wyzwalaczy radiowych do lamp systemowych (obsługujący zdalnie funkcje TTL) oraz lamp studyjnych. Umożliwia zdalne sterowanie pojedynczymi lampami, bądź grupami lamp. Dzięki zakresowi 2,4 GHz, zasięg działania urządzenia osiąga 100 m.
![]() |
Funkcje wyzwalacza YN622C:
- pełne wsparcie E-TTL / E-TTL II dla systemu Canon,
- praca w trybach TTL, Multi, manualnym,
- możliwość bezprzewodowego sterowania lampami z poziomu menu aparatu (dla wybranych modeli aparatów Canon),
- możliwość zarządzania lampami z podziałem na grupy i kanały (3 grupy, 7 kanałów),
- współpraca z lampami systemowymi oraz studyjnymi (bądź kombinacjami tych dwóch typów lamp),
- możliwość synchronizacji lamp dla bardzo krótkich czasów (do 1/8000s) w trybie HSS,
- możliwość synchronizacji na 1. lub 2. kurtynę,
- wparcie funkcji FEC, FEB, FEL, zoom, błyski modelujące,
- wyzwalanie przez złącze PC,
- dioda wspomagająca pracę autofocusa.
Każde urządzenie YN-622 może pracować zarówno jako nadajnik, jak i odbiornik. Posiada wygodne sterowanie, oraz diody sygnalizacyjne, ułatwiające sterowanie grupami lamp. Dużą zaletą jest niezawodność działania, oraz wysoka jakość wykonania, wraz z metalową stopką.
YN-622 świetnie sprawdzi się rękach profesjonalisty, z uwagi na pełną funkcjonalność. Zadowoli również amatorów dzięki prostej obsłudze. Wyjątkowa użyteczność urządzenia znajdzie zastosowanie w zaawansowanym studiu fotograficznym, podczas reportażu lub sesji plenerowych.
W komplecie znajdują się dwa urządzenia, możliwe jest jednak dokupienie i praca z dowolną ilością urządzeń (dla bardziej zaawansowanych systemów).
SPECYFIKACJA:
- częstotliwość: 2,4 GHz
- 7 kanałów pracy
- zasilanie: 2 × AA (dla każdego urządzenia)
- złącza lamp błyskowych: PC oraz gorąca stopka
- dioda wspomagająca AF
- dedykacja funkcji TTL: Canon
Sugerowana cena detaliczna: 399 zł brutto
Produkty są już dostępne na rynku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
No nareszcie konkretny wyzwalacz.
Lampa zapowiada się interesująco. Stosunek ceny do jakości jest bardzo zachęcający. Mam nadzieję, że lampa będzie dobrze współpracowała z aparatami, wtedy będzie hit!
Przecież ten wyzwalacz to Pixel King, tylko z innym napisem na obudowie.
@ Luke_S
Bo Yongnuo to nic innego jak bezczelna chińska kopiarka :)
A Pixel, czy Phottix nie?
BTW, ten Youngnuo jest bardziej rozbudowany niż Pixel King (TTL ratio control and multiple groups at different power levels).
Nie widze niczego innego niż to co realizuje Pixel King . Jedyna różnica wg mnie , jak na razie, to obecność nadajnika i odbiornika w jednym urządzeniu .
Youngnuo jest świetny, bo każde urządzenie spełnia te same funkcje. Rozwiązania Pixela czy innych podobnych to nonsens. Jedyne czego mi brakowało do tej pory, to właśnie TTL, chociaż dało się żyć.
Zresztą ten 622 to dawno jest do kupienia, nie rozumiem, dlaczego to jest "nius". "Nius" to będzie, jak wreszcie będzie też do Nikona.
mocna lampa z hss za male pieniadze to moze byc cos.
Moje pytanie brzmi, bo nigdzie nie moge znależć. Czy ten wyzwalacz ma opcję wyzwlania migawki aparatu ?
@erone - raczej nie ma takiej mozliwosci
To jest raczej to samo co Pixel King II (u nas niestety jeszcze się nie pokazał), który ma kosztować 140 USD. Specyfikacja wydaje się identyczna. Jedynie urządzenia są różne nadajnik + odbiorniki. No i ma LCD.
link
@oxygenium79 - Pixel King II ma być do Nikona.
PS. 79 dobry rocznik ;)
Szybcy są... gdzieś od miesiąca, albo i dłużej można i lampę i wyzwalacz kupić w polskich sklepach.
warto dodać że w stosunku do 565 brak jest możliwości zewnętrznego zasilania tej lampy, dla niektórych to istotna wada.
Pewnie to tylko literówka, gwinty statywowe to przecież 1/4 i 3/8 cala. 3/4 cala to mam rurki z wodą w mieszkaniu.
Od dłuższego czasu nie mam lampy systemowej. To jest dobra propozycja. Jakkolwiek, uważam, po pierwsze, trzeba chcieć lamp używać.
link
link
Jak już kilka razy pisałem, stosuję zbieraninę z komisów, kilka sztuk dostałem od ludzi, którzy się pozbywali śmieci. Na moje potrzeby, to jest tak, że trzeba uzyskać dużo rozproszonego światła. Zazwyczaj z lampą robi się zdjęcia w pomieszczeniach. Dwie lampy skierowane w sufit czy ściany dają w takich warunkach oświetlenie które zmienia ekspozycję do 2- 3 EV. Jak się ustawi z ustawieniami aparatu gdzieś po środku to można walić na manualu z przysłoną 11 cały czas. Ślubów za kasę nie robię, ale na mojego czuja jest to dobre na wszelkie imprezy, gdzie robimy zdjęcia gdzie wszystkich ma być widać. Całkiem niedawno reklamował się tu kurs fotografii ślubnej ze zdjęciami doświetlanymi przez pojedynczą lampę albo trzymaną przez asystenta, albo robione z młotkiem. Jak mamy lampy pod sufitem, w kątach, to nie ma efektu "aresztowania Al Capone'a"
link
gdzie motyw główny jest wydobyty właśnie ostrym błyskiem światła w twarz, a reszta tonie w smolistych ciemnościach. Oczywiście kwestia gustu, ale ja mam takie zdanie, że jak nie da się ustawić światła rembrantowskiego, czy jakiegoś innego artystycznego, to lepiej aby było to światło bezkierunkowe i aby nie dominowało zdjęcia, bo jest kiepskim środkiem wyrazu (czy jakoś tak) i lepiej się nim nie chwalić. Moim zdaniem zawsze jest tak, że zasadnicza sprawa nie w super automatyce, tylko w tym, czy focista mo ochotę się narobić i czy przyniósł wór sprzętu. Ważniejszy od trybu hss jest statyw, czy "śrebna taśma".
Tak jeszcze na marginesie: super-precyzyjna automatyka lamp to chyba wspomnienie focenaia na slajdach gdzie tolerancja była -1 +0,5 EV. Przy strzelaniu cyfrą na iso 100 daje się korygować z -2 EV. I do tego widać na wyświetlaczu . Ważne by mieć jakąś lampę, z resztą sobie damy radę.
@baron13 - kolejny news o lampach, czy wyzwalaczach, a Ty znowu to samo... Ile razy można dyskutować o tym samym, przy użyciu tych samych argumentów?
@jaad75: poniekąd szkoda czasu: prawda. Poniekąd mam taką koncepcję, że jak się pozwoli, to producenci będą produkować gadżety do niczego. Poniekąd mam taką koncepcję, że zamiast lutować kolejną fotocelę, napiszę kryminał, bo mi to lepiej wychodzi. I jeszcze nie poparzę sobie paluszków. Albo wreszcie obrobię zdjęcia, które obiecałem obrobić a chcą mi już obrywać. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale praktycznie już cała klamociarnia do studia jest chińska. Też mnie to poniekąd niepokoi. Może "nasi" producenci wreszcie zniżą się produkowania rzeczy dla fotografów, może prócz fotograficznej biżuterii zacznie się choć odrobinę opłacać robić rzeczy praktyczne?
WIELKIE plusy YN622
- cena, cena, cena
- obsługa eTTL przy cenie 200zł za 1 odbiornik/nadajnik (w HK 89$(2szt) z dostawą do PL czyli 142zł/szt)
- posiada diodę wspomagającą AF, dla tej diody trzymałem lampę na Phottixie Strato
- uniwersalność transceivera (odbiornik zastępuje nadajnik i na odwrót - w sytuacjach kryzysowych bezcenne)
- baterie AA - każdy strobista ma ich pół plecaka, a z AAA zawsze miałem problem
Małe pytanko do szczęśliwego posiadacza YN622
- czy można mając YN622 na aparacie wpiąć w jej sanki lampę systemową
- czy YN622 budzi ze snu lampy błyskowe starszej generacji (nie systemowe)
YN622 to absolutny Jurek Kiler dla swoich braci wyzwalaczy
Ktos się orientuje czy wyzwalacz wspólpracuje z 5Dmk I ?
Pracuje z 5dmkI z tym nie ma sterowania lampą z body ale ttl dziła