Astrofotografia dla zupełnie początkujących
5. W większej skali
Teleskop systemu Maksutova-Cassegraina Sky Watcher BKMAK 180 o ogniskowej 2700 mm. |
Teleskop systemu Schmidta-Cassegraina Celestron CGE PRO 1400. |
Praktycy astrofotografii na widok przedstawionych liczb zapewne się skrzywią – i bez wątpienia nie bez powodu. Ogniskowe tak długie są bardzo kłopotliwe przy precyzyjnym prowadzeniu i długoczasowej fotografii. Dość dobrze nadają się one jednak do fotografowania obiektów Układu Słonecznego a zwłaszcza Księżyca i po zastosowaniu odpowiednich filtrów, Słońca.
Jak duży będzie Księżyc na zdjęciu wykonanym przez teleskop? Przy pełnej klatce można uznać że przy ogniskowej 2250 mm Księżyc dość dobrze wpasowuje się w kadr. Fotografując Księżyc w kwadrze można obrócić aparat i użyć nawet dłuższej ogniskowej. Przy matrycach APS-C/DX należy pamiętać o mnożniku ogniskowej wynoszącym 1.5–1.6x.
Fotografować można zarówno w ognisku głównym jak i w projekcji okularowej. Metoda pierwsza gwarantuje lepszą światłosiłę i jest mniej kłopotliwa dla osób początkujących.
Przy zdjęciach na tak dużych ogniskowych trzeba pamiętać o solidnym montażu lub statywie. Nie liczmy na to, że zdjęcia Księżyca lub Słońca wykonywane na ogniskowych w okolicach 2000 mm wyjdą nam ostre i nieporuszone na montażach klasy EQ1 lub EQ2 lub najtańszych statywach fotograficznych.