Poszukujecie pamięci USB? Lexar ma ciekawą propozycję
2. Lexar JumpDrive P20 USB 3.0
![]() |
JumpDrive P20 USB 3.0 to pendrive klasy premium w ofercie marki Lexar. Model ten jest dostępny w trzech wariantach różniących się pojemnością i prędkością zapisu danych:
- 32 GB - odczyt do 400 MB/s, zapis do 150 MB/s*
- 64 GB - odczyt do 400 MB/s, zapis do 270 MB/s*
- 128 GB - odczyt do 400 MB/s, zapis do 270 MB/s*
Należy dodać, że model JumpDrive P20 objęty jest 10-letnią, standardową gwarancją producenta. Można ją przedłużyć na dożywotnią gwarancję po rejestracji produktu na stronie dystrybutora - www.myadventure.com.pl.
![]() |
JumpDrive P20 cechuje częściowo metalowa obudowa (stopka) oraz możliwość ukrycia wtyku do gniazda USB, dzięki czemu jego styki są chronione podczas transportu. Jest to jeden z najszybszych nośników pamięci na rynku.
![]() |
Producent podkreśla, że skopiowanie pełnometrażowego filmu w rozdzielczości Full HD zajmuje mniej niż 40 sekund (w przypadku wersji o pojemności 64 GB i filmu w rozmiarze 3.2 GB, 30 kl./s, 46 Mbps). O tym, że urządzenie pracuje po podłączeniu go do gniazda USB informuje zaś specjalna dioda.
![]() |
W zestawie z EncryptStick Lite
Jedną z mocniejszych stron modelu JumpDrive P20 jest to, że w zestawie z pendrive'em otrzymujemy program EncryptStick Lite, służący do szyfrowania danych. Podstawowa wersja programu jest od razu dostępna na nośniku pamięci i korzysta z 256-bitowego szyfrowania AES.
![]() |
Używanie EncryptStick Lite nie jest trudne, a w stawianiu pierwszych kroków może pomóc instrukcja w formacie PDF dostępna na nośniku pamięci. Po uruchomieniu aplikacja prawdopodobnie będzie chciała pobrać aktualizację (tak było w naszym przypadku). Po pobraniu nowej wersji uruchomione zostanie okno, w którym opcjonalnie możemy podać nasz adres mailowy, aby otrzymywać w przyszłości informacje od producenta oprogramowania. Warto wspomnieć, że program uruchomi się wyłącznie wtedy, jeśli będzie znajdować się na pendrive'ie Lexara (przy próbie uruchomienia aplikacji gdzie indziej pojawi się informujący o tym komunikat).
![]() |
Po uruchomieniu programu określamy hasło dostępu oraz ewentualną wskazówkę, która może nam przypomnieć hasło, jeśli go zapomnimy. Potem otworzy się okno z menadżerem plików, gdzie będziemy mogli utworzyć szyfrowane foldery oraz przerzucać do nich pliki. Możemy też skorzystać m.in. z opcji tworzenia kopii bezpieczeństwa czy odzyskiwania danych. Po otworzeniu zaszyfrowanego miejsca, w folderze z aplikacją na pendrive'ie pojawi się dodatkowy plik EncryptStickLite Vault, który przechowuje nasze dane, chroniąc je przed dostępem osób niepowołanych.
![]() |
Działanie w praktyce
Mając do dyspozycji model JumpDrive P20 o pojemności 128 GB, postanowiliśmy sprawdzić jego osiągi za pomocą programu CrystalDiskMark 5.2.1. W przypadku testowej paczki 50 MB uzyskaliśmy następujące dane:
- Odczyt: 248.609 MB/s (Sequential Read)
- Zapis: 128.719 MB/s (Sequential Write)
![]() |
Wyniki te były nieco gorsze od tych deklarowanych przez producenta, ale warto wspomnieć, że nośnik sprawdzany był na domowym laptopie z Windowsem 10 i dyskiem SSD 128 GB.
![]() |
Zresztą potencjalnych użytkowników pendrive'a bardziej będzie interesować to, jak w praktyce wygląda odczyt i zapis plików na nośniku. W tym celu wykorzystaliśmy paczkę (folder) zawierający zdjęcia RAW i JPEG. Całość ważyła ok. 1.5 GB.
![]() |
Przy synchronizacji danych wykorzystany został domowy dysk sieciowy (Seagate Personal Cloud 3 TB) wyposażony w port USB 3.0, do którego podłączony został nośnik Lexara. Wyniki były następujące:
- Odczyt: 1 minuta 7 sekund
- Zapis: 1 minuta 35 sekund
Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej film, to zapisanie na nośniku wideo Full HD (format MKV) w nieco większym rozmiarze - 4.2 GB - zajęło 3 minuty 6 sekund (z wykorzystaniem dysku Seagate). Odczyt trwał z kolei 2 minuty 50 sekund.
![]() |
![]() |
* Dane producenta.