Panasonic G VARIO 14-42 mm f/3.5-5.6 II ASPH. M.O.I.S
Firma Panasonic zaprezentowała nową wersję swojego kitowego obiektywu dla bezlusterkowców systemu Mikro Cztery Trzecie. Model Panasonic G VARIO 14–42 mm f/3.5–5.6 II ASPH. M.O.I.S po G VARIO 14–42 mm, G VARIO 14–45 mm oraz G X VARIO PZ 14–42 mm jest zatem czwartym kitem w ofercie japońskiego producenta.
Jednak w przypadku nowego modelu całkowicie przeprojektowano konstrukcję wewnętrzną w stosunku do G VARIO 14–42 mm f/3.5–5.6 ASPH. M.O.I.S. W rezultacie na jego tor optyczny składa się nie 12, a jedynie 9 soczewek, które są teraz ułożone w 8 grupach i dodatkowo znajdziemy wśród nich aż 2 elementy asferyczne. Zabieg ten pozwolił na znaczne zredukowanie masy obiektywu, który waży teraz 110 gramów (poprzednia wersja ważyła 165 g). Zmniejszył się też sam tubus, który mierzy obecnie 49×56 mm, a mocowanie filtrów ma średnicę 46 mm. Zmieniły się również nieco parametry optyczne konstrukcji, bowiem obiektyw ostrzy obecnie już z odległości 0.2 m, a skala odwzorowania wynosi 1:5.9.
![]() |
Pełna specyfikacja obiektywu jest już dostępna w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ewolucja kitowca w dobrym kierunku.
Zmniejszyli - i sami zrobili konkurencję swojemu składanemu Power Zoomowi.
Dobrze, że mniejsze filtry. Po pierwsze - taniej, po drugie - szerokie i standardowe stałki m4/3 mają zwykle właśnie 46 mm
Ciekawe czy będzie ostrzejszy na długim końcu.
TS, Sony zrobiło składanego kita o zakresie od ekwiwalentu 24-70mm i dla mnie jest to powód, by zastanowić się nad zmianą z pierwszej wersji. Micro4/3 to mniejsza matryca i mniejsze problemy - spokojnie mogli zrobić szkło równie szerokie, jak składany kit do Nexów, albo szersze. W efekcie w systemie obiektywów kitowych jest już chyba z 5 i właściwie niczym się nie różnią z punktu widzenia użyteczności.
Dalej spamuja tymi 14-42...
zrobiliby to np. 13-39 ze światłem 2.8-4.0 - byłoby fajne. A tak?...
Dziwi trochę tyle wersji tych obiektywów: tak jakby nie mogli spróbować zrobić raz, a porządnie.
Podejrzewać można że stwierdzili że trzeba zrobić taniej, a powe zoom tego nie pozwala.
Inna sprawa że rzeczywiście mogliby w końcu zrobić coś jaśniejszego, ale tańszego od Panasonica 12-35mm F2.8.
Faktycznie sporo tych zoomów. Najpierw 14-45, jednak chyba zbyt drogi (metalowy bagnet). Potem plastikowy 14-42, a na koniec - miniaturyzacja. U Olka druga wersja też jest mniejsza.
Wydaje mi się, że w momencie gdy mają już jakiś projekt, to nieopłacalne jest wyrzucanie tego do kosza. Wdrażają do produkcji co mają, a w międzyczasie pracują nad ulepszoną wersją...
Fajnie by bylo przeczytac test tego obiektywu z porownaniem do m.Zuiko 14-42 II