Ostateczna wersja Adobe Lightroom 5 już dostępna
Po niemal dwóch miesiącach od zaprezentowania wersji beta firma Adobe udostępniła ostateczną wersję programu Adobe Photoshop Lightroom 5. W stosunku do wersji testowej poza usunięciem błędów i drobnymi poprawkami nie wprowadzono żadnych nowych funkcji.
O najważniejszych nowościach, które pojawiły się w Adobe Photoshop Lightroom 5 pisaliśmy już przy okazji udostępnienia wersji beta, a są to:
- Advanced Healing Brush – narzędzie do łatwiejszego usuwania niechcianych obiektów na zdjęciach oraz defektów, również tych o nieregularnych kształtach,
- Upright – funkcja umożliwiająca łatwe prostowanie zdjęć, dzięki automatycznej analizie obrazu i wykrywaniu poziomych i pionowych linii. Do wyboru są cztery metody korekcji,
- Radial Gradient – narzędzie umożliwiające dodawanie niecentralnego efektu winietowania, a nawet kilku tego typu efektów na jednym zdjęciu,
- Smart Previews – umożliwia pracę z obrazem bez konieczności fizycznego dostępu do oryginalnego pliku. Wystarczy wygenerować tzw. "inteligentny podgląd" odpowiednich zdjęć, a wszelkie wprowadzone w nich zmiany zostaną później automatycznie zastosowane do oryginalnych plików,
- Video Slideshow – narzędzie pozwalające w łatwy sposób tworzyć pokazy slajdów w jakości HD, łączące zdjęcia, filmy oraz muzykę,
- Photo book creation – udoskonalona funkcja tworzenia fotoksiążek. Do dyspozycji mamy wiele szablonów, które można jednocześnie edytować według własnego uznania.
Informacja prasowa
Nowe funkcje znacząco usprawnią przepływy pracy
San Jose / Warszawa — 10 czerwca 2013 — Firma Adobe poinformowała dzisiaj o dostępności programu Adobe Photoshop Lightroom 5 dla systemów operacyjnych Mac OS oraz Windows. Produkt dostępny jest w indywidualnej licencji, a także w ramach członkostwa Adobe Creative Cloud. Stworzony zarówno dla miłośników fotografii, jak i profesjonalistów, Lightroom 5 powiększa liczbę najważniejszych funkcji edycji zdjęć oraz znacząco usprawnia przepływy pracy. Od początku kwietnia 2013 r. program był dostępny publicznie w wersji beta.
“Lightroom został zaprojektowany jako opowiedź na opinie klientów firmy Adobe, które nadal napędzają każdy nowy etap rozwoju projektu" powiedział Winston Hendrickson, wiceprezes działu produktów, Creative Media Solutions, Adobe. "Podczas gdy krajobraz cyfrowej fotografii stale ewoluuje, Lightroom jest najlepszym rozwiązaniem dla profesjonalistów i zapalonych miłośników fotografii, którzy chcą uzyskać jak najwięcej ze swoich cyfrowych obrazów."
Nowe funkcje w programie Lightroom 5
Lightroom 5 dodaje nowe, potężne narzędzia do edycji zdjęć, aby pomóc fotografom tworzyć lepsze obrazy w szybszym tempie. Zaawansowane narzędzie Healing Brush umożliwia klientom edycję i usuwanie niedoskonałości o nieregularnym kształcie, takich jak drobiny kurzu, plamy oraz inne niedociągnięcia, z precyzją i elastycznością cienkiej szczoteczki. Narzędzie Upright analizuje każde zdjęcie, by automatycznie wyprostować takie obiekty jak budynki czy horyzont. Funkcja Radial Gradients pozwala klientom kontrolować wyróżnienie obiektów na zdjęciu, poprzez zastosowanie winietowania poza środkiem obrazu lub wielu winietowań na jednym zdjęciu.Lightroom 5 zapewnia także rozszerzone możliwości udostępniania i publikowania. Nowe pokazy slajdów wideo umożliwiają klientom łączenie nieruchomych obrazów, plików wideo i muzyki w twórczy pokaz slajdów HD, które można oglądać na prawie każdym urządzeniu. Aktualizacje modułu Book wprowadzają możliwość tworzenia, personalizowania i wydruku eleganckich albumów fotograficznych z różnych dostosowanych i łatwych do użycia szablonów, a także tworzenie szablonów dla potrzeb poszczególnych klientów.
Nowa, dostępna w Lightroom 5 funkcja Smart Previews, umożliwia fotografom wprowadzanie zmian do swoich zdjęć w trybie offline, bez dostępu do całej biblioteki oryginalnych plików. Poszczególne edycje oraz zmiany metadanych w plikach Smart Preview są automatycznie stosowane do oryginalnych obrazów, gdy są one ponownie połaczone.
Ceny i dostępność
Adobe Photoshop Lightroom 5 jest dostępny do natychmiastowego pobrania dla użytkowników usługi Adobe Creative Cloud. Jako oprogramowanie punktowe, dostępne jest w sklepie online na stronach Adobe.com oraz w sieci sprzedaży partnerów Adobe w cenie 105€ lub 59€ dla osób posiadających wcześniejsze wersje programu Lightroom. Więcej szczegółowych informacji na temat funkcji programu, polityki uaktualniania, ceny i wersji językowych, użytkownicy mogą znaleźć pod adresem: http://www.adobe.com/pl/products/photoshop-lightroom.Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat Lightroom, użytkownicy mogą skontaktować się z zespołem Lightroom na Facebooku: www.facebook.com/lightroom, za pomocą Twittera: www.twitter.com/lightroom lub przez blog Adobe Lightroom: http://blogs.adobe.com/lightroomjournal. Instruktażowe filmy wideo dotyczące programu Lightroom dostępne są na stronie: http://www.youtube.com/lightroom.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
a kiedy premiera Photoshopa CC?
a jak z wydajnością nowego LR?
Wie ktoś może, czy wersja tańsza "uaktualnienie" to nakładka zamieniająca czwórkę w piątkę i dodająca nowe funkcje czy to normalny osobny pełny program? Numer seryjny jest z wersji 4 czy nowy? Pytam bo chciałbym zakupić wersję 5, mam legalnie 4 i nie bardzo czaję na czym polega wersja "uaktualnienie". Z góry dzięki za jakieś krótkie info.
Wersja jest nowa, nie działałem dużo ale u mnie dużo szybciej trwa choćby przełaczanie pomiedzy zdjeciami.
Krasnal, uaktualnienie to nowa instalacja, nowy numer seryjny, jednak wymagane jest również wprowadzenie numeru wersji dotychczasowej (przynajmniej tak było przy przejściu z LR3 na LR4.
*dużo krócej. Lr4 był w moim mniemaniu nieużywalny a słabego kompa nie posiadam. (ale i7 na 5ghz też nie )
Krasnal
A co tu czaić? wykupujesz licencję po niższej cenie z tytułu stałego klienta. Nie ma znaczenia czy dając Ci nową licencję a dotychczasową anulują czy do licencji przypiszą Ci piątkę a wyrzucą czwórkę. Z punktu widzenia klienta to po prostu podmienienie produktu.
espresso:
Dzięki, to już chyba wszystko czaję.
ghiio:
Rozumiem, ale chodziło mi bardziej o to czy dostaję pełny nowy program w wersji 5 (taki jak droższa wersja BOX) czy tylko jakąś nakładkę, która mi "przerabia" wersję 4 na 5.
Trzeba będzie zakupić uaktualnienie, ale poczekam aż pojawi się w sklepach internetowych, powinno być troszkę taniej niż w sklepie Adobe.
Drobna uwaga: podaliście ceny netto a nie brutto.
beta wykrzaczala sie co +/- 10 fot... ciekawe jak full...
Moja krótka recenzja wersji finalnej:
link
1. Nie zastępuje poprzednich wersji LR i nie zmienia ich baz danych (można pracować na starszych wersjach).
2. Chodzi szybciej niż LR4.4
Moim zdaniem za mało ulepszeń aby dopłacać za nową wersję. To, co obecnie dodali, powinno znaleźć się w aktualizacjach LR4.x
Zakupione, zainstalowane no i pojawia się problem, przy próbie zaznaczenia z shiftem kilkudziesięciu zdjęć wywala program, to samo jeśli chcemy zastosować funkcję synchronizacji zdjęć, po zaznaczeniu kilkudziesięciu wywala program. Wcześniej na LR4 pod win7 64bit tego problemu nie było, wszystko działało, możliwość zaznaczenia kilkuset zdjęć na raz. Czy ktoś się spotkał z takim dziwactwem?
Same zmiany w LR5 na duży plus tylko ta stabilność a raczej jej brak mnie przeraża.
owidius, moduł develop, czy library? U mnie tu u tu bez problemów, nic nie wywala, chodzi dobrze. Zaznaczałem i synchronizowałem ~1000zdjęć.
Najdziwniejsze, że i w jednym i drugim module takie krzaki. Nie wyrażam na razie jeszcze opinii bo winne mogą być wolne dyski i zawalony system. Trzeba postawić świeży system, wtedy będziemy oglądać co i jak. Na razie muszę się pomęczyć. Do 200 zaznaczonych zdjęć jest nieźle.
W Polsce niestety nie dolarów, tylko euro.
Rzeczywiście, chodzi jakby szybciej. Dla samej tej zmiany warto uaktualnić. Ale raz już mi się zawiesił gubiąc kilkanaście minut pracy, co trochę mnie wkurzyło, bo nigdy mi się to nie zdarzyło wcześniej (używam LR od wersji 2).
Czy można kupić upgrade do wersji dla uczniów? Ewentualnie, czy jest już gdzieś dostępna pełna wersja edu?
mterajewicz : polecam włączyć na przyszłość opcję auto zapisu XMP :)
Rychu - owa opcja jest u mnie na stałe włączona. Niestety, nie zdążył zapisać, zanim się powiesił.
Tak po opiniach tu wyczytanych, to wnioskuję, że rawtherapee jest niezłym wyborem. Też się wykrzacza, ale jako, że produkuje pliki konfiguracyjne, to wykrzaczanie jest niegroźne, najważniejsze, wykrzacza się za free :-)
Hehe, Therapee jest niezłym wyborem, podobnie jak Gimp przy Photoshopie :-)
Nie przesadzajmy - LR 5 wykrzaczył mi się tylko raz póki co. Zdarza się najlepszym.
Ale co do Therapee to im kibicuję oczywiście, podobnie jak Gimpowi.
Co do LR 5 jeszcze: rzeczywiście, udało im się poprawić płynność działania, odczułem to od razu.
LR 4 lada dzień odinstaluję pewnie, powiedzmy, po przeciągnięciu całego zlecenia przez LR 5 od importu do efektu końcowego.
Rawtherapee, to dobry program. Warto zainteresować się również Darktable (open source), który jest o wiele bardziej rozbudowany od RT i budową nawiązuje do Lightrooma.
Rawtherapee? szanuję otwarte projekty ale kiedy rok temu szukałem odrawiarki porównując kilka płatnych i darmowych programów to RT wypadł najgorzej :/
link