Festiwal Optyczny 2017 w Łochowie - relacja
1. Festiwal Optyczny 2017 w Łochowie - dzień 1
W wydarzeniu wzięły udział topowe marki fotograficznego świata: Canon, Datacolor, Digital24.pl, Eizo, Fomei, Fujifilm, Gariz, Genesis, Hoya, Irix, Lacie, LG, Marumi, Medikon, Najlepszefoto.pl, Nikon, Nisi, Olympus, Patona, Pentax, Proclub, Profoto, Quadralite, Ricoh, Samyang, Sigma, Sklepbeznazwy.com.pl, Sony, Tamron, Tokina. Dzięki życzliwości partnerów goście mogli przez cały okres trwania Festiwalu do woli testować aparaty, obiektywy, statywy, lampy błyskowe, torby fotograficzne, filtry optyczne i szereg innych akcesoriów fotograficznych, z czego oczywiście chętnie skorzystali.
Partnerzy Festiwalu Optycznego
Kolejnym punktem programu był wykład przedstawiciela firmy Najlepszefoto.pl, który zapoznał uczestników z ofertą marki, zaprezentował również gotowe produkty, które każdy mógł dokładnie obejrzeć, by przekonać się, czy ich jakość odpowiada jego oczekiwaniom.
Chwilę później miejsce przed słuchaczami zajął Tomasz Kaczmarek, przedstawiciel firmy digital24.pl, którego tematem przemowy była nowa marka wprowadzona przez digital24.pl, Cactus. Wykład skupił się głównie na możliwościach innowacyjnego wyzwalacza do lamp błyskowych Cactus V6 II. Charakteryzuje się on multisystemowością, to znaczy, że jest w stanie jednocześnie obsługiwać lampy błyskowe takich firm jak Canon, Nikon, Fujifilm, Olympus, Panasonic oraz Pentax. Wyzwalacz pracuje oczywiście w trybie HSS, czyli może obsługiwać czasy aż do 1/8000 s. Dodatkowo, nowy wyzwalacz wyposażony jest w funkcję Multi Master – tworzenie i zarządzanie grupami. Dzięki temu uzyskać można wsparcie do 20 osób fotografujących, wyzwalających te same lampy przy własnych parametrach. Cactus V6 II posiada również wsparcie dla autofokusa w trudnych warunkach oświetleniowych.
Następnie uczestnicy udali się do Oranżerii, gdzie na stanowiskach bogato wyposażonych w sprzęt fotograficzny czekali już przedstawiciele naszych Partnerów. Każdy z uczestników mógł do woli testować przywieziony przez przedstawicieli firm sprzęt. W efekcie, Festiwal był idealną okazją do sprawdzenia najnowszego, najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu fotograficznego, czy zapoznania się z obiektywami i aparatami, które mamy w planach zakupić. Przy wątpliwościach czy trudnościach z obsługą aparatów radą służyli nie tylko przedstawiciele firm, ale również inni uczestnicy, bowiem atmosfera, jak co roku, była niezwykle życzliwa.
Uczestnicy mieli teraz trochę czasu na przetestowanie wypożyczonego sprzętu, z czego, wykorzystując (wbrew prognozom) słoneczną pogodę i niekwestionowane walory okolicy Pałacu, chętnie skorzystali. Tematów fotograficznych można było znaleźć bez liku. Fotografów kusił staw przecięty drewnianym, cieszącym się popularnością przy zdjęciach portretowych mostkiem, położony nad wodą drewniany kościółek, rzeka Liwiec, okoliczna fauna i w końcu architektura należących do kompleksu, odnowionych białych budynków.
Jacek Bonecki warsztaty rozpoczął od krótkiego wstępu, którego tematem był szereg porad dla uczestników. Następnie biorący udział w tym fotograficznym wydarzeniu mogli przejść do fotografowania scen z modelką, zainscenizowanych przez Jacka. Wykorzystywał on zarówno światło zastane, jak i światło sztuczne, którego źródłem były lampy LED-owe Fomei. Jacek Bonecki wspierał fotografujących licznymi radami „na żywo”, podpowiadał również, na co zwracać uwagę fotografując daną scenę. W międzyczasie odpowiadał również na wszystkie pytania uczestników, a także sam fotografował, pokazując uczestnikom, jak on widzi efekt finalny przy danym motywie. Ze względu na jesienną pogodę i skąpe ubranie (a raczej jego brak) modelki, warsztaty przeprowadzone zostały jedynie we wnętrzach Pałacu, co pozwoliło uczestnikom na nabranie doświadczenia przy próbie połączenia fotografii aktu z fotografią architektury. Nauczyli się oni jak patrzeć, by idealnie połączyć piękne ciało modelki z elementami wystroju pałacowych przestrzeni – a to wszystkie okrasić ciekawym oświetleniem, co przecież w tego typu fotografii jest najważniejsze.
Sposób prowadzenia warsztatów przez Łukasza Marciniaka nieco odbiegał od tego zaprezentowanego przez Jacka Boneckiego. Fotograf od razu bowiem przeszedł do części praktyczniej, podczas której tłumaczył cel zastosowania danego oświetlenia i jego wpływ na wygląd sceny oraz modelki. Uczestnicy dzieleni byli na 2-osobowe grupy, w których fotografowali, dzięki czemu każdy mógł zaznać pracy indywidualnej z modelką i opuścić warsztaty z satysfakcjonującymi kadrami. W międzyczasie prowadzący opowiadał o różnych aspektach pracy z fotografią komercyjną, a także o wykorzystywanym przez siebie oświetleniu i sprzęcie fotograficznym. Z chęcią odpowiadał również na wszelkie pytania uczestników, dzięki czemu każdy mógł znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące go pytanie.
Po warsztatach wszyscy uczestnicy Festiwalu udali się do jednej z pałacowych sal, by wysłuchać wykładu Roberta Wolańskiego.
Robert Wolański opowiadał o aspektach pracy fotografa komercyjnego. Wykład przeprowadzony był w formie rozmowy fotografa z Rafałem Wylegałą, który jest przedstawicielem marki Sony. Konwencja ta wynikała z faktu, że Robert Wolański w pracy zawodowej wykorzystuje tylko aparaty Sony i – jak mieiśmy okazję się dowiedzieć – są to aparaty Sony A7R II oraz kompakt RX1 Mark II. Z kolei podczas wyjazdów rekreacyjnych Robert stawia na bezlusterkowiec Sony A6300 oraz kompakt RX100 Mark III.
Podczas wykładu mogliśmy usłyszeć, jak wygląda współpraca fotografa z agencją go wynajmującą oraz jak odbywa się wybór modela, który weźmie udział w sesji. Spora część spotkania została mimowolnie, ze względu na pytania uczestników, poświęcona retuszowi. Dowiedzieliśmy się, że w fotografii komercyjnej zdjęcie w formie oddanej przez fotografa nie jest formą ostateczną – wprowadzane są bowiem poprawki przez klienta, które potrafią zupełnie zmienić charakter wykonanej fotografii.
Po ostatnim wykładzie liczna grupa uczestników pozostała w pałacowych przestrzeniach, by do późnych godzin nocnych prowadzić długie, fotograficzne dyskusje i wymieniać się wrażeniami z dnia minionego.