Sensor CMOSIS CMV12000 - nagrywanie wideo 4K przy 300 kl/s
Belgijski producent matryc światłoczułych, firma CMOSIS, stworzyła 12-megapikselowy sensor, który jest w stanie nagrywać obraz wideo przy prędkości 300 kl/s oraz rozdzielczości 4K (4096×3072). Matryca przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych, takich jak systemy wizyjne, czy transmisje telewizyjne.
Sensor nosi oznaczenie CMV12000 i oferuje 8-0, 10- oraz 12-bitowe przetwarzanie i współpracuje z globalną migawką. Pojedynczy piksel ma rozmiar 5.5×5.5 µm, natomiast cała matryca jest formatu APS-C. Może pracować w szerokim zakresie temperatur (od −30 do +70°C), co czyni ją szczególnie użyteczną do wymagających zastosowań przemysłowych. Producent przekonuje także, że układ charakteryzuje się niskimi szumami i stratami energii, a także szerokim zakresem tonalnym. Pobór energii można kontrolować dynamicznie gdy korzystamy z niższych prędkości rejestracji.
Jeszcze nie wiadomo czy sensor trafi do popularnego segmentu kamer i aparatów cyfrowych, jednak jego parametry wydają się być całkiem imponujące.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Dawać go do kompaktów :-)
proponuje by Nikon podłapał temat i zrobił lustrzankę z tym sensorem
" Nikon D4000 "
Trafi do od lat oczekiwanego D400
;)
Kto kupi D400 z wyjsciową ceną na poziomie D600?
Za możliwościami idą ceny. Spójrzcie na ceny red epiców albo phantomów :)
Hmmm D400.... marzenie. Niestety w dzisiejszych czasach wszechobecnego badziewia nie doczekamy się takiej puszki.
Coś tu jest nie tak. Filmowanie 4k to 4096 (czasem upraszczane do 3840) na 2160 i proporcjach 16/9. Tu widać, że matryca ma format 4/3 zatem nie APS-C. Oczywiście od przybytku głowa nie boli, ale warto by było uściślić te wymiary.
handlowiecupc
za długo patrzyłeś w zdjęcie, matryca cię zauroczyła swoim blaskiem i już ci się proporcje rozlegulowały :P
Jak się nawet zmierzy proporcje na rysunku to rzeczywiście jest 4/3. Na stronie producenta jest napisane "optical format APS-like" a nie APS-C. Czyli pewnie długość przekątnej odpowiada rozmiarowi APS. A jeśli chodzi o rozdzielczość K to są różne standardy. Nazwa 4K dotyczy rozdzielczości w poziomie.
"jeśli chodzi o rozdzielczość K to są różne standardy" i to jest problem, bo powinno być wszystko oczywiste. A nie że jak mówię "4k" to muszę jeszcze coś precyzować...to oczywiście najmniejszy problem. problemem będzie kompatybilność jednego 4k z drugim 4k...
miało być "rozmiarowi APS-C"
@merti
Widzę, że kolega miał problemy z podzieleniem 4096 na 3072 i wychodzi 3/2...
Z obliczeń wychodzi, że przekątna jest niemalże równa przekątnej matrycy APS-C. Czyli chodziło o to, żeby zmieściło się w tym samym kole.
Matryca ma proporcje 4:3, ale nigdzie nie zostały określone jej dokładne wymiary. Według mnie, aby zachować zgodność z APS-C krótszy bok musi odpowiadać standardom APS-C.
noworries,
Są podane rozmiary pojedynczego piksela. Moim zdaniem ważniejsza jest przekątna niż jeden z boków.
@Leeb70
Serio? Proporcje są dla Ciebie nieistotne? :)
W Leica M (240) jest sensor CMOSIS. Ostatnia generacja kamer przemysłowych (mn. nad ruchliwymi skrzyżowaniami) ma poprzedni sensor (150fr). Na tym można "skonstruować" całkiem zgrabną kamerkę 4k za małe pieniądze.
mate,
Miałem na myśli, że przekątna jest ważniejsza w tym przypadku, czyli w określeniu rozmiaru matrycy jako "optical format APS-like". Bo raczej sama długość mniejszego boku jak proponuje noworries nie zbliżyłaby tej matrycy do standardu APS-C. Zresztą tu pojawia się określnie "optical format", który wyrażany jest właśnie w długości przekątnej. Chodziło pewnie o to, żeby przy proporcjach 4/3 wpisać się w koło obrazowe obiektywów pod APS-C.
Tak, czy inaczej matryca raczej do niszowych zastosowań i w lustrzankach tego nie uświadczymy, wiec właściwie wszystko bez znaczenia.
Jestem ciekawe jak sprawdzają się konstrukcje specjalizowane do astrofotografii i czym różnią się od produktów foto - link