Nowe obiektywy dla systemu Nikon 1
Firma Nikon zaprezentowała dwa obiektywy przeznaczone dla bezlusterkowego systemu Nikon 1 – Nikkor VR 70–300 mm f/4.5–5.6 i Nikkor VR 10–30 mm f/3.5–5.6 PD-ZOOM. Superteleobiektyw jest pierwszym obiektywem z serii 1 wyposażonym w limiter zakresu ustawiania ostrości. Obydwa modele posiadają optyczną stabilizację obrazu.
Pełne specyfikacje nowych obiektywów są dostępne w naszej bazie.
Informacja prasowa
Wyjątkowo poręczny obiektyw 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6 umożliwia użytkownikom aparatów Nikon 1 wykonywanie zdjęć z dużą szybkością w szerokim zakresie ogniskowych, bez konieczności użycia statywu. Nowy model precyzyjnie odwzorowuje odległe obiekty, dzięki czemu doskonale nadaje się do fotografii sportowej, przyrodniczej i krajobrazowej oraz do wykonywania efektownych zbliżeń podczas rejestrowania filmów.
Kompaktowy obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM będzie dostępny w zestawach z aparatem Nikon 1 V3. Doskonale nadaje się zarówno do wykonywania zdjęć oddalonych obiektów, jak i bliskich ujęć, pozwalając na idealne kadrowanie i płynną zmianę ogniskowej. To pierwszy model z serii 1 NIKKOR wyposażony w automatyczną, elektronicznie sterowaną osłonę oraz mechanizm chowania obiektywu – dzięki temu jest gotowy do pracy w chwili włączenia aparatu i samoczynnie chowa się po jego wyłączeniu, co zapewnia dużą wygodę obsługi.
„System Nikon 1 słynie z szybkości działania i poręczności, a obiektywy 1 NIKKOR pozwalają w pełni docenić obie te zalety. Nowy obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM dostarczany w zestawie charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i uniwersalnością. Gwarantuje on znacznie wyższą jakość zdjęć i krótki czas uruchamiania, a płynność i szybkość zmiany ogniskowej w całym zakresie uzyskane dzięki wydajnemu, elektrycznemu napędowi zoomu to dla amatorów filmowania bardzo ważne cechy. Z kolei obiektyw 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6 stanowi atrakcyjną propozycję dla użytkowników aparatów Nikon 1 serii V, pragnących korzystać z teleobiektywu bez konieczności użycia znacznie większych obiektywów do lustrzanek cyfrowych. Ten wyjątkowo lekki i niewielki model w połączeniu z premierowym aparatem Nikon 1 V3 otwiera nowe możliwości szybkiego fotografowania przy długiej ogniskowej, bez konieczności korzystania ze statywu” – powiedział Jordi Brinkman, Product Manager w dziale aparatów bezlusterkowych z wymienną optyką Nikon 1 firmy Nikon Europe.
1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6: poręczny superteleobiektyw
![]() |
![]() |
„Kompaktowe” wymiary tego modelu zapewniają niespotykaną dotąd wygodę korzystania z superteleobiektywu, a mechanizm chowania ułatwia przenoszenie sprzętu przy zmianie miejsca fotografowania.
![]() |
Obiektyw jest dostępny w kolorze czarnym, a jego solidne, metaliczne wykończenie harmonijnie komponuje się z korpusem aparatów Nikon 1.
1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM: płynna zmiana ogniskowej
![]() |
Zakres ogniskowych 10–30 mm (odpowiednik w formacie małoobrazkowym: 27–81 mm) pozwala na łatwe rejestrowanie zarówno ujęć szerokokątnych, jak i zbliżeń obiektów w oddali. Napęd elektryczny oraz pierścień zoomu umożliwiają szybką, płynną i intuicyjną zmianę ogniskowej. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas filmowania lub rejestrowania dynamicznych wydarzeń.
![]() |
Obiektyw 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6 jest dostępny w kolorze czarnym.
Najwyższa jakość obrazu
W obu nowych obiektywach zmiennoogniskowych 1 NIKKOR zastosowano najnowsze rozwiązania opracowane przez firmę Nikon, gwarantujące najlepszą jakość zdjęć.
Wysokiej klasy konstrukcja optyczna modelu 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6 pozwala uzyskać ostre zdjęcia przy dowolnym ustawieniu przysłony – jedna soczewka ze szkła Super ED (o superniskiej dyspersji) redukuje aberrację chromatyczną, a powłoka nanokrystaliczna skutecznie ogranicza powstawanie refleksów i flary.
Obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM został z kolei wyposażony w cztery soczewki asferyczne i jedną soczewkę ze szkła ED, które korygują niepożądane zjawisko aberracji oraz dystorsji, zapewniając wysoką jakość obrazu i znakomity kontrast.
W obu nowych modelach zastosowano system redukcji drgań (VR) firmy Nikon, umożliwiający wykonywanie wyrazistych, ostrych zdjęć w całym zakresie ogniskowych, również w przypadku fotografowania z długim czasem otwarcia migawki.
Seria 1 NIKKOR
Obiektywy 1 NIKKOR rejestrują nawet najbardziej dynamiczne zdarzenia z wyjątkową ostrością. Niewielki rozmiar obiektywów 1 NIKKOR w połączeniu z poręcznością, wszechstronnością i szybkością aparatów Nikon 1 zdecydowanie wyróżnia ten system wśród konkurentów. Ta stale uzupełniana linia obiektywów, opracowana z myślą o użytkownikach prowadzących aktywny tryb życia, umożliwia fotografowanie różnorodnych scen, a każdy model jest zoptymalizowany pod kątem nagrywania filmów. Specjalny adapter do mocowania FT1 umożliwia zastosowanie obiektywów NIKKOR z mocowaniem F z aparatami Nikon 1.
Dodatkowe akcesoria
- Odłączane mocowanie statywowe TR-N100 do obiektywu 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6: przydatne do fotografowania przy długim czasie ekspozycji lub w słabo oświetlonych miejscach.
- Futerały na obiektyw: miękkie futerały CL-N102 zapewnia ochronę obiektywu 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6 przed pyłem i zarysowaniami, zaś model CL-N101 zabezpiecza obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM.
Dostarczone akcesoria
- Osłona z mocowaniem bagnetowym HB-N110 do obiektywu 1 NIKKOR VR 70–300mm f/4,5–5,6: redukuje niepożądane boczne światło i minimalizuje flarę, co zapewnia zdjęcia o lepszym kontraście i nasyceniu kolorów.
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ten 10-30 z sinikiem zoomowania to wyraźny krok w stronę uczynienia z bezlusterkowca zwykłego kompaktu...
Czy ruch w dokładnie przeciwnym kierunku niż cały trend rynkowy. W efekcie z tym obiektywem powstaje coś jak sońskie RX100, ale pod każdym względem nieporównywalnie gorzej.....
Ile jeszcze strzałów w kolano firma sobie zafunduje zanim zrozumie, że brnęcie w ślepą uliczkę nie jest zbyt rozwojowe?
A jaki jest trend rynkowy? znikają kompakty z małymi matrycami - są zastępowane przez telefony, ok. Ale ciągle jest rynek na kompakty z dużymi matrycami. Nikon 1 z 70-300 ma spory sens: wielbiciele zoomów x50, i ptasiarzy, którzy chcą mieć lżej.
To czego brakuje to sRAW i większy bufor (możliwe, że te rzeczy są V3) - do nagrywania filmów w RAW (obecnie to jest 1.5s video 4k)
Sigma ma zapłacić Nikonowi 15e6 $ za patenty na VR. Ciekwe ile zapłaci z Nikon do Sigmy za design :-P
to czego brakuje to:
- fajny wygląd korpusów
- fajna obsługa (ergonomia) korpusów
- fajne obiektywy (solidne i jasne -->patrz Fuji)
- fajne ceny
reszta jest w porządku
No niestety. Nikon 1 dalej brnie w ciemne zoomy. Choć 70-300 mm przy tym mnożniku to trochę ukłon dla ptasiarzy czy spotterów.
@Arek - "70-300 mm przy tym mnożniku to trochę ukłon dla ptasiarzy czy spotterów"
myslisz, ze wszystkich 3 spotterow, ktorzy potrafia sie ograniczyc do ISO 100?
bo ptasiarzy takowych to nie znam, moze poza niedzielnymi, robiacymi labedzie w sloneczny dzien ;)
tak serio... matryca o jakosci cyfrowej malpki w zestawie z obiektyw z bajki o korpusie FF. czy t ylko ja mam wrazenie, ze to mialo byc odwrotnie (matryca FF, obiektywy jak z malpki)? a tu Nikon robi Radio Erewan - nie w Moskwie tylko w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym tylko na Bulwarze Dzierzynskiego, nie samochody tylko rowery i nie rozdaja tylko kradna...
dla mnie Nikon 1 to jakis czeski film...
Nikon chyba ciągle myśli że jest rok 2011. Ciągle to samo ciemne g..
Jak tak dalej pójdzie to przestanie się sprzedawać także w Japonii.
70-300 z tym body wygląda, jak gwizdek na lokomotywie, choć te body i tak są spore.
Malutka matryca, a obiektyw wielki i ciemny... A miało być na odwrót. Idea bezlusterkowców poszła się paść.
chcialbym miec takie ciemne gowno 800mm/5.6 dla mojego duzego body :)
to co mnie zastanawia to jak wyjdzie porownanie szybkosci i jakosci miedzy: N70-300/vr + FT1 a tym nowym obiektywem. ten drugi zdecydowanie wygrywa na wielkosc, no ale ta cena...
P_M_, jak może być mniejszy obiektyw 300/5.6 ????? O ile może być mniejszy????
Ten ma śr. 73mm, dł. 108mm;
Nikkor VR dla FF: śr. 80mm, dł. 143mm.
Tamron 70-300 stara wersja ma 77×117mm,
Pentax 75-300 ma 70×116m,
Olympus 75-300 do µ4/3 ma 69×117mm
Zdumiewa mnie zaślepienie, z jakim ten system jest krytykowany.
Mnie interesuje, czy konstruktorzy uporali się z podłużną aberracją chromatyczną, bo na różnych zdjęciach testowych widać, że cokolwiek z FF założone do tego systemu daje potworne rezultaty w strefach poza GO
Aparat kierowany raczej dla amatorów, jasne obiektywy do tak małej matrycy nie koniecznie by się dobrze sprzedawały. Zawodowcy myśle przynajmniej aps-c użytkują.
LEL, nowe obiektywy do komórki.
Przydałby się jakiś makro 50 - 60mm i światło 2.4 - 2.8.