Wyszukiwanie i komponowanie tematu zdjęcia
1. Nauka sztuki fotografii
Jak dotąd zajmowaliśmy się teorią dotyczącą różnych parametrów istotnych podczas tworzenia zdjęć, a także elementami sterującymi, które służą do zmiany poszczególnych ustawień. Mówiłem, że jest to dziedzina rzemiosła. Sztuka fotografii to proces wykorzystania tych umiejętności rzemieślniczych do przedstawienia pewnych scen — takich jak portret, martwa natura, wydarzenie, krajobraz lub abstrakcja — w sposób, który częściowo odzwierciedla Twoje odczucia względem tematu zdjęcia.
Możesz uczyć się teorii i wciskania przycisków do końca życia, ale jeżeli nie wiesz, jak rozpoznać potencjalne zdjęcie, a następnie jak je skomponować tak, aby przyciągało uwagę, Twoje umiejętności na nic się nie zdadzą. Podobnie nie jest ważne, czy potrafisz patrzeć fotograficznie, jeżeli nie wiesz, jakie znaczenie ma długość ogniskowej, pozycja aparatu, czas naświetlania, wielkość otworu przysłony i ogólna ekspozycja, ponieważ Twoje słownictwo fotograficzne będzie bardzo ograniczone. Pod tym względem sztuka i rzemiosło są równie ważne dla dobrego fotografowania. W tym rozdziale skupimy się na sztuce i na tym, jak znaleźć, zwizualizować i skomponować potencjalne zdjęcie.
Niniejszy artykuł stanowi fragment książki pt. „Fotografia cyfrowa. Wydanie V” autorstwa Bena Longa wydanej przez wydawnictwo Helion S.A. – red.
Inne książki wydawnictwa Helion S.A.: