Wyszukiwanie i komponowanie tematu zdjęcia
10. Sprzęt nie ma znaczenia (zazwyczaj)
Rysunek 9.45. Dobre zdjęcia możesz robić każdym rodzajem aparatu. Nie tłumacz się, że do wykonywania dobrych fotografii potrzebny jest lepszy sprzęt |
Nie można nim było wykonać ostrych jak brzytwa fotografii z dużą ilością szczegółów, ale nie oznaczało to, że nie można było robić nim zdjęć, które byłyby dobre. Jeżeli Twój sprzęt ma jakąś wadę, spróbuj ją wykorzystać.
Jeśli podczas edytowania zdjęcia odkryjesz jakąś wadę techniczną, która Twoim zdaniem przekreśla daną fotografię — być może jest to miękki rysunek lub drażniące, kolorowe obwódki, które pojawiają się w miejscach o wysokim kontraście — i wada ta dotyka coraz większej ilości zdjęć, być może warto, abyś zainwestował w inny sprzęt. Możesz też stwierdzić, że dane zdjęcie wyszłoby rewelacyjnie, gdybyś tylko mógł używać krótszych ogniskowych lub uzyskiwać mniejszą głębię ostrości. W takim przypadku dokupienie nowego sprzętu może okazać się nie najgorszym pomysłem. Jesteś jednak w błędzie, jeżeli myślisz, że jakakolwiek ilość sprzętu sprawi, iż będziesz robił bardziej interesujące zdjęcia. Henri Cartier-Bresson, który prawdopodobnie wywarł największy wpływ na fotografię XX wieku, wykonał większość swoich zdjęć aparatem 35 mm z jednoogniskowym obiektywem 50 mm. Aparat ten nie był wyposażony w mechanizm autofokusa, automatycznego pomiaru światła lub automatycznego przewijania filmu i miał tylko jedną ogniskową. Najtańszy kompakt oferuje więcej funkcji i daje większą swobodę działania, a także często lepszą jakość zdjęć niż sprzęt, którego on używał.
Jeżeli chcesz robić lepsze zdjęcia, poświęć więcej czasu światłu i widzeniu, a nie zazdroszczeniu innym sprzętu.