Dlaczego fotograf powinien kupić serwer NAS?
2. Bezpieczeństwo i dostępność
Bezpieczeństwo danych
QNAP HS-453DX został wyposażony w dwie zatoki na dyski 3.5 cala. Dzięki kontrolerowi RAID możemy tak skonfigurować urządzenie, aby nasze dane były zapisywane równolegle na obydwu dyskach. Dzięki temu w przypadku awarii jednego z nośników nasze dane spoczywają bezpiecznie na drugim z nich.![]() |
Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z opcji RAID1 nasze dane trzymane są na dwóch nośnikach, jednak znajdującym się w jednym urządzeniu. Tak więc jeśli uszkodzeniu ulegnie dysk możemy spać spokojnie, jeśli jednak zawiedzie całe urządzenie (np. w przypadku przepięcia lub pożaru) dane możemy utracić bezpowrotnie. Zatem mając bardzo istotne dane warto rozważyć posiadanie jeszcze jednej ich kopii w innym miejscu. Można np. skorzystać z dodatkowego serwera NAS, a QNAP oferuje proste narzędzia do konfigurowania backupu "NAS to NAS" – czyli możemy ustawić, by nasz NAS robił backup danych na innego NAS, lokalnego lub zdalnego.
QNAP może więc w pełni zabezpieczyć nasze dane i do tego wyróżnia się kilkoma cechami, które sprawiają, że dostęp do nich jest niezwykle łatwy i to praktycznie o każdej porze dnia i nocy i z każdego miejsca na ziemi.
Dostępność danych
Urządzenie zostało wyposażone z narzędzia, które pozwalają na zdalny dostęp do niego, nawet w sytuacji, gdy podłączone jest ono do domowej sieci LAN schowanej za routerem.![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Po przeprowadzeniu tej prostej operacji możemy uzyskać nieograniczony dostęp do naszych danych z każdego urządzenia podłączonego do internetu, korzystając z adresu twoja_nazwa.myqnapcloud.com.
Migawka… nie tylko w aparacie
NAS-y QNAP (w tym model opisywany w tym tekście) mają jeszcze jedną zaletę – bardzo istotną w erze zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania ransomware. Tu krótkie wyjaśnienie dla osób, którym termin ów jest obcy – ransomware to rodzaj wirusa, który po zaatakowaniu komputera szyfruje dane użytkownika, tak że ten nie jest w stanie w żaden sposób z nich skorzystać. Odblokować można je wyłącznie płacąc „okup” przestępcy (od kilkuset euro w górę), a i to często nie daje gwarancji odzyskania danych. Na celowniku ransomware są głównie użytkownicy Windows, jednak ataki na macOS również się zdarzają.
Wyobraźmy sobie zatem, że ktoś blokuje nam dostęp do wszystkich naszych prywatnych plików, dokumentów, archiwum zdjęć czy bieżących zdjęć z sesji (i to jeszcze przed dostarczeniem ich do klienta… tragedia, prawda?
Na szczęście istnieje stosunkowo prosta metoda zabezpieczenia się przed takim atakiem – mowa tu o dostępnym w NAS-ach QNAP backupie wykorzystującym mechanizm migawek, czyli przechowującym wiele wersji naszej kopii zapasowej. W sytuacji, gdy dojdzie do skutecznego ataku oprogramowania ransomware na nasz komputer, możemy po prostu przywrócić backup do poprzedniej wersji i znów mieć dostęp do danych. Zwykły backup (wykonywany na zewnętrznym dysku czy zwykłym NAS-ie) nie chroni przed takim zagrożeniem, ponieważ większość aplikacji ransomware potrafi taki backup bez problemu zaszyfrować.