Panasonic Lumix S1H - pierwsze wrażenia
2. Rozdział 2
Użytkowanie i ergonomia
Pod względem użytkowania S1H nie różni się od przetestowanych już przez nas modeli S1 i S1R. Lumix oferuje duży i dobrze wyprofilowany uchwyt, pozwalający na pewne chwycenie go ręką i wygodne rozłożenie palców. Mamy pełne podparcie dla małego palca prawej dłoni, co zresztą nie dziwi przy tak dużym korpusie. W wypadku aparatu Panasonic uwagę zwraca jego istotna masa, którą daje się odczuć przy dłuższym użytkowaniu. Do modelu S1H pasuje znany już uchwyt do zdjęć pionowych, oznaczony symbolem DMW-BGS1.![]() |
Menu przeszło bardzo delikatne odświeżenie, które zauważymy tylko w trzeciej zakładce ustawień fotografowania. Pewne podkategorie, np. ustawień AF, zebrano w jednej podzakładce. Poniższe filmy pokazują zawartość poszczególnych kategorii, z wyłączeniem menu odtwarzania i własnym (programowalnym), które pozostały identyczne jak w S1/S1R.
Menu fotografowania:
Wyświetlacze i wizjer
Główny ekran Lumiksa S1H został nieco unowocześniony względem wyświetlacza zastosowanego w S1 i S1R. Delikatnie zwiększono rozdzielczość (z 2.1 do 2.33 miliona punktów), wielkość pozostała natomiast bez zmian (3.2 cala), podobnie jak dotykowy interfejs.![]() |
Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo wysoka i nie budzi żadnych zastrzeżeń. W menu znajdziemy możliwość regulacji jasności, kontrastu, nasycenia, a także kalibrowania kolorystyki w dwóch zakresach: pomarańcz-zieleń i niebieski-żółty. Na plus możemy także zaliczyć bardzo funkcjonalny, dotykowy interfejs.
Wyraźnie powiększono natomiast dodatkowy, monochromatyczny ekran LCD. Obecnie ma on wielkość 1.8 cala i możliwość wyświetlania parametrów w „negatywie”. Zmiana rozmiaru podyktowana była zapewne potrzebą poprawy czytelności w trybie wideo i tu rzeczywiście widać różnicę. Poniżej prezentujemy wygląd opisywanego ekranu w trybie fotografowania (górny rząd) oraz filmowania (dolny rząd) w widoku zwykłym oraz odwróconym.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ekran stanu także zmienia wygląd w trybie wideo.

Warto również dodać, że prezentację czasu naświetlania możemy zamienić na kąt otwarcia migawki, a czułość ISO – na wzmocnienie w dB.
![]() |
Wizjer imponuje rozdzielczością i ogólną jakością wyświetlanego obrazu. Nie możemy także narzekać na płynność, bowiem ta w dobrym świetle jest nienaganna. Czujnik oka działa płynnie i szybko przełącza widok pomiędzy ekranem a wizjerem. Kadrowanie za jego pomocą jest ogólnie rzecz biorąc bardzo komfortowe.
Pozostałe funkcje
W S1H nie zabrakło również wielu innych funkcji dostępnych w S1 i S1R. Zaliczamy do nich: łączność Wi-Fi i Bluetooth, Focus Stacking i Post Focus, zdjęcia i animacje poklatkowe oraz zdjęcia HLG.Podsumowanie
![]() |
Jak już pisaliśmy na początku, własności wideo zostaną omówione wkrótce przez Amadeusza. W międzyczasie polecamy przejrzeć galerię zdjęć przykładowych, znajdującą się w kolejnym rozdziale.