Warsztaty filmowe w Studio Quantuum w Krakowie
Firma Samyang oraz sklep Foto-tip zapraszają na warsztaty filmowe, które w dniach 30-31 sierpnia odbędą się w Studio Quantuum w Krakowie. Zajęcia poprowadzą Dariusz Fedorowicz, Patryk Jordanowicz i Adam Śmiałek. W czasie warsztatów będzie można m.in. poznać zasady pracy z kamerą.
Informacja prasowa
![]() |
Kraków, 16 lipca 2014 r. - Samyang i sklep Foto-tip we współpracy z Dariuszem Fedorowiczem, Patrykiem Jordanowiczem oraz Adamem Śmiałkiem, zapraszają na warsztaty filmowe, które odbędą się 30-31 sierpnia 2014 roku w Studiu Quantuum w Krakowie.
Dzięki nim każdy początkujący twórca filmowy dowie się o kluczowych zasadach pracy z kamerą/aparatem, organizacji czasu i pracy -przed, -w trakcie i po zdjęciach, oraz technicznych aspektach związanych z filmowaniem.
Realizacja filmu to proces składający się z powiązanych ze sobą i wynikających jeden z drugiego elementów. Każdy z początkujących filmowców, mniej lub bardziej świadomie staje się - na poszczególnych etapach realizacji - kierownikiem produkcji, kierownikiem planu, reżyserem i operatorem. Na końcu montażystą. Wiadomo, że wszystko można robić „z biegu”, ale planowe działanie przekłada się na efektywność pracy, i co najważniejsze, zgodny z oczekiwaniami efekt końcowy.
Natomiast kamera/aparat to tylko narzędzie. Najmniejsza nawet forma filmowa wymaga podstawowej wiedzy o języku filmowym. Aby nasze przyszłe dzieła wyróżniały się z tłumu poznamy zasady opowiadania kadrem, ujęciem, planem, zobaczmy światło i barwę, ich rolę w plastyce i estetyce zdjęć filmowych. Na deser trochę technologii w pracy z aparatem/kamerą, obiektywem i światłem na planie.
![]() |
![]() |
Zgłoszenia nadsyłajcie na adres: warsztaty@samyang.pl
Ilość wolnych miejsc: 15 osób
Cena warsztatów: 375 zł / 2 dni / 16 godzin
Termin: 30 - 31 sierpnia 2014 roku
Miejsce: Studio Quantuum, ul. Bonarka 11, 30-415 Kraków
Program warsztatów:
Blok 1. Język filmu:
- Wprowadzenie do historii i estetyki obrazowania od malarstwa poprzez fotografię do kina i telewizji.
- Cechy wspólne, różnice, zmiany w kanonach opowiadania obrazem.
- Film i kształtowanie się języka filmowego.
- Krótkie przykłady filmowe.
- Język opowiadania filmowego: kadr, ujęcie, plan, podział planów, następstwo planów, punkty widzenia kamery, ruchy kamery, zasada 180 stopni - oś akcji.
- Podstawowe zagadnienia z kompozycji kadru: złoty podział kadru, mocne punkty.
- Zasady i standardy obowiązujące w filmie, telewizji, wideoklipie, krótkiej formie fabularnej i dokumentalnej - różnice i podobieństwa.
- Inscenizacja płaszczyznowa i głębinowa, ruch wewnątrz-kadrowy, przestrzeń poza-kadrowa.
Blok 2. Narzędzia filmowe:
- Kamera/ aparat - budowa i jej funkcje, matryce kamer i aparatów cyfrowych, rodzaje kamer, formatów i nośniki zapisu danych.
- Zasady pracy VDSLR: możliwości i ograniczenia. Na co zwracać szczególną uwagę np.: rolling shutter, efekt jelly, moira. Praca z aparatem na zdjęciach. Szwenkowanie. Rodzaje stabilizacji obrazu. Slidery. Dodatkowy sprzęt przydatny podczas realizacji zdjęć.
- Światło - film, fotografia i malarstwo. Widzenie światła. Światło zastane, światło sztuczne. Oświetlenie portretu: światło kluczowe, wypełniające, kontrowe. Przykłady filmowe, fotograficzne i malarskie. Parametry ekspozycji, kontrast oświetleniowy. Charakter oświetlenia a nastrój scen filmowych, światło jako element opowiadania. Sprzęt oświetleniowy: rodzaje lamp, hmi, żarowe, fluorescencyjne, statywy, filtry oświetleniowe, blendy, itp.- zastosowanie.
- Optyka - rodzaje obiektywów, przesłona, ogniskowa, głębia ostrości. Relacje i zależności między poszczególnymi parametrami obiektywów. Filtry optyczne.
- Kolor - kolor a barwa, temperatura barwowa, powidok, percepcja barw i ich symbolika. Znaczenie kolorów w opowiadaniu historii.
Blok 3. Organizacja produkcji i realizacja: (temat zadania – pomysł – organizacja – środki techniczne i osobowe – realizacja – postprodukcja).
- Temat - omówienie czym jest temat filmu. Co z niego wynika i jak wpływa na dalszy proces realizacji?
- Pomysł - czym jest pomysł – kluczowy element realizacji? Skąd czerpać inspiracje? Jak rozwijać kreację?
- Organizacja - przygotowanie produkcji, czyli jak pomysł zamienić na plan działania.
- Środki techniczne i osobowe - z czego można korzystać na planie zdjęciowym? Kto może nam pomóc podczas zdjęć?
- Realizacja - Jak zacząć? Czego pilnować? Na co uważać? Realizacja krok po kroku. Pomysły, patenty. Jak nie zepsuć pomysłu?
- Postprodukcja - postprodukcja może uratować, ale i zepsuć cały film. O roli montażu w procesie produkcji filmu.
- Dodatkowo:
produkcja z biegu - jak działać podczas nieplanowanych zdjęć?
muzyka w filmie - o roli i znaczeniu muzyki w filmie.
![]() |
Prowadzący warsztaty:
Dariusz Fedorowicz - reżyser, producent, autor programów tv, kierownik produkcji. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale RiTV na kierunku Organizacja Produkcji. Od 14 lat związany zawodowo z TVP.
Patryk Jordanowicz - operator filmowy i fotograf. Posiada duże doświadczenie w pracy przy programach telewizyjnych, reklamach, wideoklipach realizowanych dla wielu stacji telewizyjnych. Jego filmy pokazywane były m.in. na Camerimage oraz Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Adam Śmiałek - fotograf, filmowiec, ekspert ds. cyfrowej obróbki obrazu i dźwięku.
Więcej informacji na stronie: www.samyang.pl.
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bądź pierwszy!
Napisz komentarz