Nowe obiektywy Schneider-Kreuznach
Podczas targów Photokina firma Schneider-Kreuznach poinformowała o nowo zaprojektowanych obiektywach dla pełnoklatkowych lustrzanek Canona i Nikona. Są to modele Xenon 35 mm f/1.6, Xenon 50 mm f/1.4 oraz Makro-Symmar 85 mm f/2.4. Wyposażono je w interfejsy do elektronicznej komunikacji z aparatami.
Na budowę optyczną modelu Xenon 35 mm f/1.6 składa się 11 elementów ułożonych w 10 grupach. Obiektyw ostrzy z odległości 45 cm. W przypadku modeli Xenon 50 mm f/1.4 oraz Makro-Symmar 85 mm f/2.4 mamy do czynienia z 8 elementami optycznymi ułożonymi w 6 grupach, a minimalne odległości ostrzenia to odpowiednio 60 i 40 cm. W środku każdego z obiektywów znalazła się też 9 listkowa przysłona.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy obiektywy pojawią się na rynku. Nie znana jest też ich cena.
Specyfikacje obiektywów są dostępne w naszej bazie:- Schneider-Kreuznach Xenon 35 mm f/1.6
- Schneider-Kreuznach Xenon 50 mm f/1.4
- Schneider-Kreuznach Makro-Symmar 85 mm f/2.4
![]() |
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"Nie znana jest też ich cena."
Cena będzie zacna.
35 Xenon co to za lufa? Czy im się napisy na 35 i 85 Makro nie pomyliły? Takiej 35ki to jeszcze nie widziałem.
A 50ki 1.4 rosną jak grzyby po deszczu. Liczyłem na odpowiedź Canona ale jak widać nie chcą moich pieniędzy, Sigma się ucieszy.
35ka wygląda jak do średniego formatu.
Szkłami S-K bym się jednak nie podniecał. Na poprzedniej Photokinie pokazali jakieś modele do u43. I chyba nikt ich w żadnym sklepie nie widział.
Oni dosyć blisko współpracują z Samsungiem. Coś na wzór Panasonica.
@joteem kup sobie 50 1.2 i przymknij do 1.4 - to bedzie ta odpowiedź.
Nie chcę się czepiać na siłę - 35mm na FF to nie jest jakoś bardzo szeroko, ale czy naprawdę musi ostrzyć dopiero od pół metra? Lubię asymetryczne kadry i czasem chciałbym mieć 35 centymetrów minimalnej odległości zamiast pół metra. Od płaszczyzny przetwornika, oczywiście, a to jest długa lufa, więc może jest ok?
"nie chcę się czepiać na siłe", ale "nie znana", to chyba podchodzi pod "nie z przymiotnikami"...
Czy Schneider Kreuznach produkuje sam w Niemczech, czy zleca to Cossinie w Japoni jak Leica i Voigtälnder? Miałem kiedyś Cossine 20/3.5 do Pentaxa i byłem bardzo zadowolony.
Hmm, systemowe 35tki 1.4 (nie 1.6...) i Sigma mają średnicę filtra najwyżej 72 mm (Canon i jest tu raczej wyjątkiem, Nikon i Sigma mają 67 mm, Sono/Minolta 55 mm, stary Nikkor MF 35/1.4 miał zdaje się 52...), a tutaj nie dość, że nieco mniejszy otwór względny (bo T stop mogą mieć podobny...), gigantyczne rozmiary, to jeszcze filtr 82 mm i szkło wypełnia obudowę "po brzegi". Zapowiada się chyba jakaś rewolucyjna jakość obrazu...
Jest jeszcze Ciamciang z 77mm, ale średnica przedniej soczewki jest sporo mniejsza (pewnie zmieściłaby się w 72 mm, albo nawet w 67...), a szkło 1.4...
Te S-K 35,50 i 80 były już na poprzedniej Photokinie - w 2012 roku. link
A w sprzedaży jak ich nie było tak nie ma.
Tamta 35 była zupełnie inna (np. f/1.4 nie f/1.6, ale wymiary również...). Zdaje się w wersji filmowej można ją kupić.
@sloma_p
" stary Nikkor MF 35/1.4 miał zdaje się 52"
Mój nawet do dzisiaj ma owe 52 mm ;-D
Tę 85-tkę chętnie porównałbym do mojego Nikkora MF 85 mm f/2.0, który jest znacznie mniejszy , ergo lżejszy, do tego kosztował znacznie mniej, niż będzie kosztował S-K ;-D
Żeś porównał... używkę z nowym szkłem.