Kwadratowy EIZO FlexScan EV2730Q
W ofercie firmy EIZO pojawił się monitor FlexScan EV2730Q, z kwadratowymi proporcjami ekranu o rozdzielczości 1920×1920 px. Producent podkreśla, że dzięki temu rozwiązaniu użytkownik ma do dyspozycji o 78 proc. więcej pikseli w porównaniu ze standardowym panoramicznym panelem 1920×1080 px.
Informacja prasowa
![]() |
EIZO wprowadza do sprzedaży nowość - monitor z kwadratowymi proporcjami panelu o rozdzielczości 1920 x 1920. FlexScan EV2730Q to kolejny model z serii EcoView, w którym połączono funkcje ergonomiczne i ekologiczne, w celu uzyskania wymiernych korzyści ekonomicznych.
Model FlexScan EV2730Q ma unikalną rozdzielczość 1920 × 1920. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji o 78% więcej pikseli w porównaniu ze standardowym panoramicznym panelem 1920 × 1080. Powiększona w pionie przestrzeń robocza jest wygodna do wyświetlania dużych ilości informacji w podłużnych oknach, redukując potrzebę skrolowania i zapewniając bardziej efektywny podgląd danych. Dzięki temu, model ten idealnie sprawdzi się aplikacjach takich jak CAD czy w narzędziach programistycznych, umożliwiając podgląd większej ilości ważnych danych.
Zastosowany w tym modelu matowy panel IPS ma szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz oglądany na dowolnie skonfigurowanym stanowisku roboczym, nawet pod dużym kątem, jest ostry i nasycony. Ergonomiczna stopka z możliwością regulacji wysokości, nachylenia i obracania w osi poziomej umożliwia ustawienie ekranu w najbardziej optymalnej i komfortowej dla użytkownika pozycji.
![]() |
W celu zmniejszenia zmęczenia oczu, w modelu tym zastosowano opracowane przez EIZO rozwiązanie, które redukuje migotanie obrazu. Dla osób pracujących w słabo oświetlonych pomieszczeniach ważną cechą tego monitora jest elastyczna regulacja poziomu jasności, a nawet obniżenie tej wartości do 1%. Ekran zbyt jasny powoduje zmęczenie oczu.
Użytkownicy mają do dyspozycji 5 trybów pracy monitora – sRGB, Movie, Paper oraz dwa tryby, w których parametry mogą zdefiniować użytkownicy. Tryb Paper zastosowano z myślą o użytkownikach, którzy pracują z dokumentami o dużych powierzchniach bieli, takich jak arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, czy bazy danych. W tym trybie zredukowana jest do minimum emisja światła niebieskiego, które jest męczące, a nawet szkodliwe dla oczu. Obraz wyświetlany jest w ciepłych, przyjaznych dla oczu barwach.
W modelu FlexScan EV2730Q zastosowano autorskie technologie EIZO, takie jak EcoView Optimizer, która zmniejsza pobór energii poprzez obniżenie jasności i zwiększenie wzmocnienia przy wyświetlaniu ciemnych obrazów. Ponadto, funkcja Auto EcoView automatycznie reguluje jasność ekranu w zależności od zmieniających się warunków oświetleniowych, dzięki czemu ograniczony zostaje pobór prądu i równocześnie obciążenie oczu.
![]() |
Czujnik obecności o nazwie EcoView Sense 2 wykrywa, gdy użytkownik odchodzi od biurka i automatycznie przełącza monitor w tryb uśpienia. Po powrocie użytkownika, EcoView Sense 2 włącza ponownie monitor. Funkcja ta wykorzystuje zarówno czujnik ruchu, jak i temperatury (na podstawie ciepłoty ciała użytkownika).
Inne cechy
- Koncentrator USB z jednym portem upstream i dwoma portami downstream
- Wbudowane 1W głośniki oraz gniazdo słuchawkowe
- Układ Overdrive skracający reakcję do 5 ms (półtony), gwarantujący płynne wyświetlanie dynamicznych obrazów.
Dostępność
FlexScan EV2730Q powinien pojawić się na polskim rynku na początku przyszłego roku. Niestety nie jeszcze znana jego cena. Więcej informacji o produktach EIZO znaleźć można na stronie polskiego dystrybutora, firmy Alstor.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
A rozmiaru ekranu trzeba się domyślać z nazwy urządzenia. Brawo
Mnie się podoba, mam 5-letniego FlexScana z podobnymi proporcjami 5:4, tylko rozdzielczość gorsza. Będzie na co zmienić :)
Gratka dla miłośników 6x6 :)
Kolega używa dwóch prostokątnych: jeden obrócony pionowo (do tekstu), drugi poziomo (roboczy) - może zaciekawi go jeden kwadrat :)
Ciekawe, czy można go obracać? a nie, czekaj....
Lepsze to niż te wszystkie "jamnikowate" wynalazki co to mają ambicje naśladować kinowy ekran panoramiczny.
W 2014r odkryto właśnie zalety kwadratu, następne będzie koło!
Ja tam żałuję, że ostatnimi laty wszystko zeszło na panoramy... A jak ktoś filmy ogląda tylko w kinie? Na kwadratowym jest więcej możliwości ustawienia okienek.
"Dzięki temu, model ten idealnie sprawdzi się aplikacjach takich jak CAD"
No nie wiem czy tak idealnie. W aplikacjach CAD/GIS przeważnie dość mocno rozbudowane są panele boczne i tutaj lepiej się sprawdza 2560x1440, ale ten kwadrat będzie dobry do pracy z dokumentami tekstowymi, ale też powinien się świetnie sprawować z www.
ciekawe czy będą kolorowe ramki? w kolorze żółtym pasował by mi do mebelków
Do instagrama jak znalazł.
Teraz filmy Full HD zarówno w pozycji wertykalnej jak i horyzontalnej.
Kolejny model będzie miał zaokrąglone rogi
mate
"No nie wiem czy tak idealnie. W aplikacjach CAD/GIS przeważnie dość mocno rozbudowane są panele boczne i tutaj lepiej się sprawdza 2560x1440, ale ten kwadrat będzie dobry do pracy z dokumentami tekstowymi, ale też powinien się świetnie sprawować z www"
no właśnie... jak fotograf zamierza wygodnie pracować z "kwadratowym" ekranem?? Pytam, ponieważ większość, przynajmniej te których używam, aplikacje, są projektowane tak by zmieścić panele skrótów... w czym ma fotografowi pomóc taki podział boków...
"Model FlexScan EV2730Q ma unikalną rozdzielczość 1920 × 1920. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji o 78% więcej pikseli w porównaniu ze standardowym panoramicznym panelem 1920 × 1080"
i wykorzysta je zapewne w 100%...
r_a_v_e_n, zdjęcie 3:2 ustawiasz na środku na całą szerokość, a panele boczne lądują na dole i u góry ekranu (i już nie nazywają się boczne ;-) )- dzięki temu fotkę masz wyświetlaną 1920x1080
1920x1280 miało być
@r_a_v_e_n
No fotografowi, jak i projektantowi w CAD czy kartografowi raczej w niczym, wręcz będzie przeszkadzać, gdyż dostanie wtedy nieergonomiczne proporcje po zajęciu części ekranu przez paletki narzędziowe, toolboxy czy chociażby przeglądarkę warstw. Faktycznie może się sprawdzić dla programistów, dtp-owców składających głównie publikacje książkowe, do przeglądania www czy też dla webdesignerów, choć tu już też mam wątpliwości. Do zastosowań wspomnianych na początku imo lepsze są wysokorozdzielcze panoramy, że o monitorach UHD dających 3840x2160 nie wspomnę.
Ale FlexScany chyba nie są dedykowane zawodowym fotografom ani grafikom...
Na kwadratowym ładnie zmieszczę cztery okna, 1: kod, 2: wynik działania, 3: podgląd zmiennych, 4: rysunki. Obróbka zdjęć też będzie ok, bo jednak kadrów pionowych jest sporo. Tak więc praca i zabawa na jednym monitorze.
@kojut
To ustaw sobie chociażby panel boczny z Lr czy ACR na górze czy na dole ekranu, powodzenia :) To samo z innymi aplikacjami, gdzie chociażby panele są konfigurowalne, ustawienie przeglądarki warstw w układzie poziomym z pewnością będzie niezwykle ergonomiczne ;)
Idealny dla tych, którzy kręcą pionowe filmy...
Wreszcie będzie można pracować nad pojedynczym pikselem rozciągniętym na pełny ekran...
No i wracamy do korzeni czyli kwadratowych ekranow.
Z mojego punktu widzenia nie ma sensu odnosić proporcji matrycy do proporcji boków zdjęcia. Przecież na fullscreenie jest tylko podgląd, który nie jest jakiś wyjątkowo kluczowy. Dlatego nie powiedziałbym, że to idealne rozwiązanie dla średnioformatowców 6x6. To bardziej zależy od layoutu narzędzi w programach, w których pracujemy. Ciekawy jest pomysł z 4 kwadratowymi oknami albo 2 1920x960. Jeśli chodzi o AutoCAD, osobiście używam głównie przestrzeni w pionie na narzędzia. Po lewo mam tylko wąskie paski rysowania i edycji. Może ten kwadrat nie byłby zły do AutoCADa. Zauważyłem ostatnio obracając swój ekran do pionu specjalnie dla obejrzenia portretu, że ekran wydał mi się wtedy bardzo duży, bardziej niż w pozycji poziomej. Ale to pewnie przez przyzwyczajenie do horyzontalnego ustawienia.
@homesicalien
Ekran wydał ci się duży po obróceniu, gdyż człowiek ma szersze pole widzenia w poziomie niż w pionie, stąd takie wrażenie.
Ja na co dzień pracuję w AutodeskMap i QGIS i nie wyobrażam sobie pracy na kwadratowym ekranie z takim interfejsem:
link
link
@ r_a_v_e_n: "... jak fotograf zamierza wygodnie pracować z "kwadratowym" ekranem??"
Fotograf z tym ekranem pracował nie będzie, ponieważ dla fotografa krytyczne znaczenie ma wierność barw i tonów wyświetlanego obrazu, a taki monitor jej nie zapewnia.
Prawdę mówiąc - porównywać trzeba taki kwadratowy ekran z konfiguracją dwumonitorową raczej niż z pojedynczym monitorem pivot nawet. Do niektórych zastosowań będzie wygodny, do innych lepsza konfiguracja dwumonitorowa.
@mate
Mam bardzo analogiczny layout w autocadzie jak w pierwszym linku, tyle że rzadko odpalam ten duży panel (w cadzie właściwości ctrl+1) i wtedy obszar roboczy stałby się się gwadratowy a nie pionowy. Ale czy to by przyniosło korzyść? Może rzeczywiście raczej nie. Człowiek woli obracać szyją na boki i ma poziome pole widzenia.
I znowu malkontenci się odzywają!
Jeźeli komuś się nie podoba, a ma przez przypadek taki w pracy, to niech sobie dowolnie naklei 2 paski czarnego papieru, mogą być na górze i na dole lub z prawej i lewej.
A z drugiej strony - to śmieszą mnie te proporcje ekranów - kwadrat wydaje się idealny, nie trzeba go obracać do zdjęć pionowych, ma się wyraźnie większy podgląd zdjęć pionowych, chyba że się używa monitora 30 calowego.
Co do historii - z początkowych wymiarów ekranu zrobił się ekran panoramiczny, taki, jak ktoś to trafnie powiedział, jamnik.
Aż tu nowość!!!! Ktoś wymyślił ekran panoramiczny poszerzony na górze i dole i nazwał go IMAX!!!! Co to za cudo! Jak pięknie w kinie widać! (Nawiasem mówiąc tak samo, jak na starych, niepanoramicznych filmach, gdy się usiadło w pierwszym rzędzie)
Dla takich gości jak znalazł:
link
Ale statystyczny człowiek widzi panoramicznie, więc takie też produkuje się monitory - chociaż moim zdaniem, lepsze niż 16:9 byłyby proporcje 5:3. Poza tym, szyja lepiej pracuje w płaszczyźnie poziomej niż pionowej (nie trzeba pokonywać grawitacji :) No ale jeżeli ktoś ma pracę na stojąco, może taki monitor doceni.
Eizo nieźle kosi za te swoje zabawki. Pomyślałby kto, że bez tego nie da się obejść
Ale idiotyzm. Wystarczy 16:10 z pilotem i jak ktoś potrzebuje paski narzędziowe góra/dół to sobie obraca. A w większości zastosowań zdecydowanie istotniejsza jest przestrzeń po bokach. Szczególnie, że jednak większość zdjęć jest w poziomie.
Ludzie co wy komentujecie. Przecież ten monitor jak w artykule napisano nie jest przeznaczony do obróbki zdjęć.
hehehe... a kiedyś wmawiała reklama że w panoramicznych jest więcej przestrzeni niż w tych bardziej kwadratowych (tradycyjnych). Nie ma to jak dobre hasło reklamowe!
No cóż, dla mnie znacznie bardziej interesująca jest ta nowość EIZO:
link
bo chciałem w przyszłym roku czymś zastąpić wysłużonego S2231W.
Niestety (proszę mnie poprawić jak się mylę), na Optycznych dotąd o niej nie wspomniano.
OK.
Odszczekuję - znalazłem.
EIZO CS-240 jest dobry, ale wydaje się drogi.
link
dla lolympusów i formatu 4:3 ;) jak znalazł, hehe
Niedawno kupiłem Eizo ColorEdge CS230. Jest tańszy, dla zaawansowanego amatora lub biedniejszego profesjonalisty idealny.
@cygnus
Drogi?
W stosunku do czego?
Konkluzja z twojego linka:
"this is the first time we’ve seen a truly professional-class monitor at anywhere near this price"
czyli "pierwszy raz widzieliśmy w pobliżu tej ceny prawdziwy monitor klasy profesjonalnej".
@rzepik
Gratuluję. EIZO to świetne monitory. Ja też wciąż lubię swojego staruszka.
@handlowiecupc: Wreszcie będzie można pracować nad pojedynczym pikselem rozciągniętym na pełny ekran..
Dawno się tak nie śmiałem, szczególnie o 6.40. 😀 DZIĘKI!!!