Jaki teleskop na opozycję Marsa?
1. Wstęp
Najlepsze warunki do obserwacji planety występują podczas opozycji, czyli w momencie, gdy Słońce, Ziemia i Mars ustawią się prawie w jednej linii. Mars, nie dość że jest wtedy blisko Ziemi, to jeszcze świeci dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Do takiej sytuacji dochodzi raz na ponad dwa lata. Opozycja od opozycji może się jednak różnić, a to ze względu na eliptyczność orbit Ziemi i Marsa.
Podczas Wielkich Opozycji, kiedy Czerwona Planeta zbliża się na dystans około 55–57 mln km, świeci ona z maksymalną jasnością, a jej duże rozmiary kątowe pozwalają na obserwacje szczegółów jej powierzchni w tym słynnych czap polarnych. Wadą Wielkich Opozycji jest to, że zdarzają się rzadko, bo raz na 15–16 lat.
Następna Wielka Opozycja Marsa wystąpi dopiero 15 września 2035 roku, ale z obserwacjami wcale nie musimy czekać tak długo. Przyczyną jest opozycja z 13 października 2020 roku, która jest jedną z najbardziej korzystnych zwykłych opozycji, w której Mars zbliży się do Ziemi na odległość 62.8 milionów km i dzięki temu na naszym niebie będzie świecił z jasnością −2.6 mag, a średnica jego tarczy osiągnie wartość 22.3 sekundy łuku.
![]() Wielka Opozycja Marsa z 2018 na tle innych zwykłych opozycji z lat 2012–2025. Odległość podano w jednostkach astronomicznych (AU). |
Wszystkie te czynniki mocno zachęcają do obserwacji, ale jeśli chcemy zobaczyć coś więcej niż tyko jasną, czerwoną kropkę, musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. A wybór jest naprawdę spory i wcale nie taki prosty. Mamy nadzieję, że lektura następnych rozdziałów pozwoli Wam lepiej zorientować się w ofercie rynkowej.
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Delta Optical.