Lampa reporterska Genesis Stroboss 58N
W ofercie firmy Next77 pojawiła się lampa błyskowa Genesis Stroboss 58 przeznaczona dla aparatów marki Nikon. Model 58N jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym specjalnie zaprojektowanym dla lamp z serii Stroboss. W pełni naładowany pozwala na wyzwolenie do 650 błysków, z pełną mocą lampy.
Informacja prasowa
![]() |
Kraków, 15.12.2014 r. Firma Next 77, wyłączny dystrybutor produktów marki Genesis, informuje o rozszerzeniu oferty o wersję lampy błyskowej Stroboss 58 przeznaczoną do aparatów Nikona. Ta nowatorska konstrukcja jest pierwszą lampą na rynku zasilaną specjalnie zaprojektowanym akumulatorem litowo-jonowym o dużej pojemności. Jest w pełni kompatybilna z systemem błysku Nikon i-TTL, a oprócz tego może być sterowana i wyzwalana radiowo za pomocą zdalnego sterownika Genesis Stroboss Navigator.
Genesis Stroboss 58N uzupełnia ofertę marki Genesis w zakresie reporterskich lamp błyskowych współpracujących z automatycznymi systemami pomiaru światła TTL aparatów. Do tej pory lampy Genesis Stroboss 58 były dostępne jedynie w wersji dla aparatów Canon. Wprowadzenie wersji przeznaczonej specjalnie dla kamer Nikona pozwoli ich użytkownikom cieszyć się nie tylko z łatwej pracy w trybach automatycznych, ale - co najważniejsze - z unikalnego sposobu zasilania lamp Stroboss.
Genesis Stroboss 58N w pełni współpracuje z aparatami marki Nikon w systemie pomiaru światła błyskowego i-TTL. Pozwala to na wydajną i wygodną pracę z aparatem nie tylko w trybie manualnym, ale także przy użyciu trybów półautomatycznych i automatycznych, co docenią i profesjonaliści, i amatorzy. Lampa pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje aparatu, takie jak: synchronizacja błysku na pierwszą i drugą kurtynę, synchronizacja błysku z krótkimi czasami migawki (nawet do 1/8000s), korekta światła błyskowego, bracketing światła błyskowego oraz blokadę ekspozycji.
![]() |
![]() |
Ponadto Genesis Stroboss 58N może być zastosowana jako element zestawu pracująceg z wykorzystaniem systemu zdalnego wyzwalania i sterowania lampami błyskowymi Nikon CLS. Stroboss 58N może pełnić zarówno funkcję lampy sterującej (Master), jak i sterowanej (Slave), i może być dowolnie zestawiana z innymi urządzeniami zgodnymi z CLS. Możliwe jest też zastosowanie radiowego systemu sterowania i wyzwalania lamp błyskowych Genesis Navigator. Jest on oferowany w specjalnej wersji dla lamp serii Stroboss i pozwala na bezprzewodową regulację siły błysku i synchronizację z migawką aparatu do poziomu 1/250s. Lampa może być też wyzwalana z użyciem fotoceli (w trybie standardowym lub z pominięciem przedbłysków pomiarowych). Z uwagi na to, że Genesis Stroboss 58N wyposażona jest w standardową stopkę typu ISO i gniazdo Jack 2.5mm, możliwe jest wykorzystywanie wyzwalaczy radiowych innych marek.
Lampa Genesis Stroboss 58N zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym zaprojektowanym specjalnie do lamp serii Stroboss. Ma niewielkie rozmiary i masę, ale dużą pojemność (2000 mAh). Jest to aktualnie unikalne rozwiązanie, nie wymaga korzystania z uciążliwych w obsłudze akumulatorów i baterii typu AA zasilających inne lampy reporterskie. Naładowana w 100% bateria Genesis Stroboss 58N pozwala wykonać do 650 błysków z pełną mocą lampy.
![]() |
Sprzedawana z lampą ładowarka zapewnia dokładne sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora i gwarantuje krótki czas ładowania. Wyczerpany akumulator ładowany jest do pełna w czasie 3h. Poza standardową ładowarką, która dodawana jest w zestawie, oddzielnie oferowany jest też adapter z wtyczką do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki temu baterię lampy można ładować w samochodzie, co docenią zwłaszcza osoby wykorzystujące światło błyskowe w plenerze.
Położenie głowicy palnika ma szeroki zakres regulacji i pozwala na swobodne odbijanie światła od ekranów, blend i ścian. Szeroki zakres zoomu palnika pokrywa swoim zasięgiem pole widzenia obiektywu o ogniskowych 24-105 mm (~84-23°, dla formatu 35mm). Po zastosowaniu wbudowanej szerokokątnej nakładki lampa rozsyła światło dla ogniskowej 14 mm (kąt ok. 115°). W głowicy znajduje się też dodatkowy, wysuwany biały ekran odbijający światło.
Najważniejsze cechy lampy Genesis Stroboss 58N:
- współpraca z aparatami marki Nikon w systemie pomiaru błysku i-TTL (HSS, korekta światła błyskowego, bracketing światła błyskowego, blokada ekspozycji, wyzwolenie błysku na pierwszą i drugą kurtynę migawki, kontrola poprzez menu aparatu)
- pełna zgodność z systemem bezprzewodowego sterowania lampami błyskowymi Nikon Creative Lighting System (Master, Slave)
- radiowe sterowanie i wyzwalanie lampy w systemie Genesis Stroboss Navigator (synchronizacja z migawką do 1/250s, 4 kanały, 16 grup)
- możliwość wyzwalania za pomocą wbudowanej fotoceli lub poprzez złącze Jack 2.5mm
- zasilanie z litowo-jonowego akumulatora VB-18 o pojemności 2000 mAh, który zapewnia zapas energii na wykonanie do 650 błysków pełną mocą lampy oraz krótki czas ładowania (<1,5s)
- duża siła błysku (GN 58) i stabilna temperatura barwowa (5600K ± 200K)
- pełna kontrola nad mocą błysku w trybie manualnym (regulacja od 1/1-1/128 mocy w krokach co 1/3 działki EV)
- ruchoma głowica palnika (od 0° do 360° w poziomie, od -7° do 90° w pionie)
- szeroki zakres zoomu palnika (24-105 mm) oraz wbudowany panel rozpraszający światło (do 14 mm)
- możliwość aktualizacji firmware poprzez złącze USB
![]() |
- lampę Genesis Stroboss 58N,
- akumulator Genesis VB-18,
- ładowarkę Genesis VC-18 i przewód zasilający,
- podstawkę,
- pokrowiec.
Lampa Genesis Stroboss 58N jest już dostępna w sklepach w cenie 679,- zł (sugerowana cena detaliczna z VAT).
Parametry techniczne:
- Model: Genesis Stroboss 58N
- Typ lampy: Lampa reporterska zasilana akumulatorem litowo-jonowym współpracująca z aparatami Nikon w systemie i-TTL.
- Współpracuje z aparatami Nikon*: D800, D700,D300, D300s, D7100, D7000, D5200, D5100, D5000, D3200, D3100, D3000, D200, D90, D70, D70s
- Liczba przewodnia (ISO 100, 105 mm, moc błysku 1/1): 58m/190'
- Sterownik mocy błysku: Układ IGBT
- Zakres ogniskowych: 24-105mm (dla formatu 35 mm), 14 mm z wysuniętym panelem rozpraszającym (dla formatu 35 mm)
- Ustawienia ogniskowych: manualne, automatyczne
- Regulacja położenia głowicy: od 0° do 360° w poziomie, od -7° do 90° w pionie
- Czas błysku: od 1/300 dla pełnej mocy błysku do 1/20000s dla minimalnej mocy błysku
- Temperatura barwowa błysku: 5600K ± 200K
- Czas ładowania lampy: <1.5s (pełna moc błysku)
- Tryby pracy lampy: i-TTL, M, S1, S2, Multi
- Kontrola ekspozycji: i-TTL, manualna
- Korekta siły błysku: ± 3 EV w krokach co 1/3 EV , manualna
- Blokada ekspozycji: Tak (klawisz
oraz <*>) - Synchronizacja błysku: Synchronizacja z krótkimi czasami migawki (HSS) do 1/8000s, na pierwszą lub drugą kurtynę migawki,
- Błysk stroboskopowy (Multi): do 100 błysków, 199Hz
- Sterowanie bezprzewodowe: Master, Slave
- Dostępne grupy: A, B, C
- Dostępne kanały: 1, 2, 3, 4
- Zasięg sterowania bezprzewodowego: w pomieszczeniach zamkniętych: 12 – 15m (39.4 – 49.2'), w przestrzeni otwartej: 8-10m (26.2 – 32.8'), czułość fotoceli w trybie Master: ±40° w poziomie, ±30° w pionie
- Światło modelujące: Tak (uruchamiane z poziomu aparatu klawiszem podglądu głębi ostrości)
- Potwierdzenie gotowości w trybie Slave: Tak (błysk czerwonej diody na obudowie lampy)
- Zdalne sterowanie radiowe: Tak (tylko w trybie M poprzez opcjonalny sterownik Genesis Stroboss Navigator)
- Złącza: 2.5mm sync jack, gniazdo odbiornika Stroboss Navigator
- Oświetlacz wspomagający autofocus: Tak
- Zasięg wspomagania autofocusa: do 5 m (16.4')
- Zasilanie: Akumulator litowo-jonowy Genesis VB-18, 11.1V, 2000mAh
- Wydajność akumulatora: ~650 błysków pełną mocą
- Tryb oszczędzania: Automatyczne wyłączenia lampy po ok. 90s bezczynności, 60min gdy lampa pracuje w trybie Slave
- Wymiary: 64x76x190mm
- Waga bez baterii: 420g
- Waga z baterią: 540g
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
* lista zawiera aparaty przetestowane z lampą Genesis Stroboss 58N. Współpraca z innymi aparatami marki Nikon jest możliwa, ale zaleca się wykonane testów we własnym zakresie przed zakupem.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Sklep Multifoto ma ją już jakiś czas również do Canona :)
Niby fajna rzecz dedykowany akumulator aczkolwiek znając złośliwości rzeczy martwych akurat w najważniejszym momencie się rozładuje, a tak w klasycznie pędzonej lampie nawet paczka baterii z owada daje rade.
Nigdy nie kupił bym lampy która nie jest zasilana AA lub przynajmniej systemowym akumulatorem (tzn takim jak aparat)
Ale systemowe akusy to slabizna w porownaniu z tym z tej lampy.
Pytanie czy da się aku dokupić (i ile kosztuje). Choćby na backup - jeśli faktycznie 650 blyskow na full power to przy dwoch aku ciężko to zajechać.
Lepszym rozwiązaniem są moim zdaniem magazynki na akumulatorki AA, takie jakie widzialem np. w lampach Nissin. W zależności od potrzeb albo pakujemy pojedyncze akumulatorki, albo jeśli korzystamy z lampy często - wymieniamy cały magazynek. Szybkie, a w razie wtopy można się od biedy poratować w kiosku albo od kogoś pożyczyć ( zawsze większa szansa zdobyć baterię AA niż dedykowany )
@fotopstryk - czemu słabizna? Podobne parametry ma np. EN-EL3...
Tfu, chodziło oczywiście o EN-EL4...
No tak, ale EN-EL4 to cegła, większość akusów jest mniejszych gabarytów. Z uwagi na różnorodność aparatów i akumulatorów, projektowanie lampy pod dany akumulator aparatu spowoduje duże ograniczenie zbytu, czyli strzał w kolano producenta. Są lampy na paluszki, są lampy z własnymi rozwiązaniami. Z akumulatorem takim jak aparat osobiście jeszcze nie widziałem. Oczywiście nie mówię o AA. A ktoś zna taki model?
Tan aku tutaj to nie mniejsza cegiełka - używam EL4 i wg. mnie to jest mniejszy niż ten tutaj. Ale nawet nie chodzi o taki akumulator, tylko coś bardzo popularnego - np. w wersji do Nikona EN-EL15, Canona LP-E6, jak wiele lampek LED. Wiele osób takie akumulatory już ma, ładowarka byłaby jedna itp. Wydajność mniejsza, ale ja byłbym w stanie poświęcić powiedzmy 200 błysków na pełnej mocy dla uniwersalnej baterii.
W 90% zgadzam sie ze sloma. Te 10% to z moich obserwacji wynika ze najwiecej lampek led ( tych na AA) jest na baterie systemowe Sony. Ale faktycznie ktos moglby wymyslec ze jesli lampa ma stopke canona to niech bedzie na E6 itd
A ja się zgadzam sie ze sloma tylko w 90 ppb :-)
Jakie E6? Kiedyś przyleci do nas UFO. Będzie już po wojnie atomowej, po zagładzie. Ich archeolodzy wykopią sporo bateryjek R6. Ale E6 chyba nie znajdą wcale...
Panowie! Paluszki są wszechobecne i ponadczasowe. Pamiętacie kiedy zaczęto je produkować? Jak myślicie - kiedy zakończą ich produkcję?
A teraz pomyślcie, jak długo będzie nam panować bateria Canon E6, czy też inna EL4 i w jakim procencie sprzętu AGD te baterie nam służą? Ę?
Lampek na baterie AAvjest od groma, nie chcesz aku, masz wybór. To jest propozycja z jednym dużym ogniwem i fajnie, bo to wygodne, pojemne, szybko się ładuje itp. Jakoś lampy LED czy wcześniej halogenowe od lat korzystają z tycha samych akumulatorów, co kamery i się to chwali. Tu mogłoby być tak samo - i tak trzeba teraz mieć dedykowany aku i ładowarkę, możnaby to ograniczyć. W tym momencie na zlecenie zabieram ładowarkę do AA i 24 sztuki akumulatorków (często świecę z dwóch lamp w HSS) a tak miałbym tą ładowarkę mniej do noszenia, a zamiast upierdliwych AA w futerałach z oznaczeniem zużyte/świeże dwie dodatkowe EL15. Dla mnie spora oszczędność miejsca i wagi, już nie wspominając o ładowaniu przed zleceniem...
A pozza tym kto im broni zrobić kosyczek na AA na syt. awaryjne?
To prawda. Mogli by dac akusy litowe do flagowych modeli, utworzyc ich alternatywne wersje.
Nic mnie tak nie irytuje jak użytkowanie dziesiątek akumulatorów AA, które później walają się tylko po szufladach. Jak jeden jest zużyty to pozostałe szybko się rozładowują. Zajmują więcej miejsca, długo się ładują, wymagają dodatkowej ładowarki czyli jest kolejny klamot do zabrania na dłuższy wyjazd.
Z chęcią kupiłbym lampę, która wykorzystuje taki sam akumulator co aparat. Jedna ładowarka, akumulatorów można używać zamiennie, szybko i wygodnie się je wymienia. Super rozwiązanie.