Test wakacyjnych kompaktów
1. Wstęp
Co charakteryzuje aparat, który uważamy za „wakacyjny”? Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zależy ona od preferencji i doświadczenia poszczególnych osób. Część osób zabiera na wyjazd torbę wypakowaną lustrzanką wraz z obiektywami, a część chciałaby mieć coś lekkiego i dostępnego zawsze pod ręką. Właśnie do tej drugiej grupy kierujemy nasz przegląd – małe, uniwersalne aparaciki będą zawsze przy nas w trakcie wakacyjnych podróży. Uniwersalność objawia się przede wszystkim dużym zakresem ogniskowych, dzięki którym wykonamy zarówno zdjęcia krajobrazowe, portretowe jak i wyłuskamy z otoczenia ciekawe detale.
Oczywiście należy mieć świadomość, że im większy „zoom” tym ogólnie gorsza jakość optyki – nie da się tanim kosztem zbudować maleńkiego obiektywu oferującego dobre osiągi w szerokim zakresie ogniskowych. Puryści fotograficzni omijają aparaty z dużym zoomem szerokim łukiem, my jednak nie skazujmy ich na wymarcie. Oferowana przez nie jakość powinna w zupełności wystarczyć choćby do wydruku popularnych wakacyjnych odbitek w formacie 10×15, czy przeglądania na telewizorze HD. Możliwość kręcenia filmów oraz czasem spotykane dodatkowe funkcjonalności takie jak GPS sprawią, że taki aparat będzie świetnym kompanem w podróży.
Jaka jest w istocie jakość oferowana przez tego rodzaju aparaty postanowiliśmy sprawdzić poprzez przegląd pięciu ciekawych, podobnych cenowo modeli dostępnych na rynku, których premiera odbyła się na początku tego roku. Ich ceny oscylują od 900 do 1300 zł, co jest od lat uznane za rozsądny poziom cenowy dla uniwersalnego, amatorskiego kompaktu. Przyjrzymy się zatem Canonowi SX210 IS, Fujifilm F80EXR, Panasonicowi TZ10, Samsungowi WB650 oraz Sony HX5. Trzy ostatnie posiadają moduł GPS, każdy zaś zakres ogniskowych doskonale nadający się na wakacyjny wypad.
Tak jak we wszystkich poprzednich przeglądach kompaktów, przypominamy o zrezygnowaniu z pełnej procedury testowej. Brak możliwości zapisu plików RAW przekreśla możliwości obiektywnego zmierzenia osiągów aparatów. W przeglądach kompaktów bardziej koncentrujemy się na opisie aparatu i wizualnym porównaniu jego możliwości z innymi.
Przypominamy również, że dołączone do każdego testu zdjęcia przykładowe mają zaprezentować, jak dany aparat sprawdził się w przykładowych warunkach. Nie ma to być pokaz najlepszych zdjęć jakie udało się nim zrobić w trakcie użytkowania. Są to typowe zdjęcia ze spacerów jakie mógłby zrobić posiadacz aparatu, licząc na jego automatykę.
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia tabeli porównującej testowane modele, gdzie jeszcze przed lekturą poszczególnych recenzji porównać można specyfikacje aparatów.
Dziękujemy także firmie:
za udostępnienie kart pamięci i czytników wykorzystywanych w teście.