Pięć pomysłów na to, jak fotografować latem
1. Zrób zaletę z niekorzystnej pogody
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Olympus.
Najdłuższy dzień lata trwa prawie 17 godzin, natomiast najkrótszy ponad 12 godzin. W okresie letnim miłośnicy robienia zdjęć mają zatem zdecydowanie więcej czasu na fotografowanie na świeżym powietrzu. Jak wykorzystać ten fakt w fotografii? Przedstawiamy pięć pomysłów na fotografowanie latem.
Fot. Dominique Züger / Olympus (OM-D E-M1 Mark II + 12–100 mm PRO) |
Pogoda latem często bywa zmienna, szczególnie w tym roku – słoneczne dni czasem przeplatają się z deszczem. Warto potraktować to jako zaletę i wykorzystać niepogodę do robienia ciekawych zdjęć. Przydatna w przypadku gorszych warunków meteorologicznych może być lampa błyskowa. Kiedy zostanie użyta podczas intensywnego deszczu, to na pierwszym planie znajdą się jasne krople, od których odbite zostało światło flesza. W niektórych przypadkach może stworzyć to ciekawy efekt. Do fotografowania warto zaopatrzyć się również w filtry polaryzacyjne oraz połówkowe. Dzięki tym pierwszym można wzmocnić lub usunąć odbicia w wodzie i w ten sposób nadać zdjęciu wilgotniejszego charakteru. Drugie natomiast sprawdzą się do zbalansowania naświetlanego kadru w warunkach, w których ziemia ma za ciemną, a niebo zbyt jasną kolorystykę. Wiele zależy od tego, co konkretnie ma znaleźć się na fotografii. Biorąc jednak pod uwagę powyższe wskazówki można sprawić, by to właśnie krople deszczu znalazły się w centrum uwagi.
Z perspektywy miłośnika fotografii deszczowy dzień najczęściej wiąże się także z gorszymi warunkami oświetleniowymi, wynikającymi z mniejszej ilości światła. Wówczas trzeba szukać kompromisu pomiędzy odpowiednią długością czasu otwarcia migawki a adekwatną wartością czułości ISO. Można również poeksperymentować z balansem bieli – ustawienie trybu oświetlenia żarowego czy jarzeniowego może okazać się dobrym wyborem. Odpowiednie ustawienie parametrów sprawi, że zdjęcie będzie odpowiednio ostre i tym samym uda się uniknąć zbyt intensywnych szumów, psujących efekt.
Fot. Melanie Derks / Olympus (OM-D E-M1 Mark II + 12–40 mm PRO) |
Czasem wykonywanie zdjęć w czasie deszczu wymaga też wyposażenia się w dodatkowy sprzęt, który ułatwi pracę fotografowi. Oczywistym wyborem jest pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni aparat. Statyw z wężykiem spustowym pomoże natomiast wyeliminować poruszenia, wynikające z niestabilnej postawy fotografa. Umożliwi również wykonywanie zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, a ponadto ułatwi wyraźniejsze uchwycenie deszczowych smug. Padający deszcz najlepiej utrwalić wykonując zdjęcia przy czasie ekspozycji dłuższym niż 1/60 s.