Nowa szybka matryca od Olympusa
Przed zaplanowaną na czerwiec konferencją VLSsymposium (poświęconą półprzewodnikom i obwodom scalonym) pojawił się program technologicznych nowości, które będą w tym czasie zaprezentowane. Wśród nich jest informacja o nowej, 16 megapikselowej matrycy firmy Olympus.
Chodzi o sensor CMOS, w którym elementy światłoczułe i elektronika ułożone są warstwami. Matryca jest bardzo szybka - przy rozdzielczości 2 megapikseli może rejestrować obraz z maksymalną prędkością 10 tys. kl/s. Informacje na jej temat można znaleźć tutaj (PDF, 2.08 MB).
![]() Źródło: www.vlsisymposium.org |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
czyżby zapowiadana możliwość wykorzystania technologii pixel shift dla zdjęć robionych z ręki?
Czy Olympus planuje, zastosować ją w aparatach dla zwykłego klienta?
o! i to by było cos bardzo ciekawego, ale pewnie wyląduje w jakichs kamerach przemysłowych za ciężkie pieniądze... z resztą, trzeba niezły kombajn by utrzymać i zapisać taki framerate choćby przez 1s... :-)
Sądząc po poziomie twoich komentarzy - w samochodzie tego, kto cię odwozi do szkoły.
Rzeczywiście tylko jako ciekawostka - przy takim klatkażu, procesor obrazowy musi być wielkości mainframe'a ;-)
Drzymała15
"Zawsze zastanawiałem się co mi przypominają zdjęcia z aparatów tej firmy,"
Pokaż swoje, chciałbym wiedzieć co one będą przypominać :-D
to co kiedyś było mainframem, dzisiaj mieści się w komórce...
mając taką matrycę można zrobić naprawdę skuteczną stabilizację bez elementów ruchomych a na deser jeszcze polepszyć dynamikę o kilka działek dzięki łączeniu wielu ekspozycji.
Optyczne: proponuję wprowadzić regularny odstrzał trolli, jeśli nie chcemy dobić tu do poziomu onetu. Nie żebym nie miał poczucia humoru, ale czytanie kolejnych komentarzy na poziomie niezbyt rozgarniętego 12-latka zaczyna być po prostu męczące.
@lcf
W prawym górnym rogu jest kosz.
Jak zaczną znikać jego debilne komentarze, to weźmie się chłopak za odrabianie lekcji szkolnych,
a nie tych u Zelbera :D
@3xN: kosz kliknięty, ale wiesz, wpisy poniżej pewnego poziomu powinny być po prostu ścigane z urzędu :).
Drzymala15 ty miałeś kiedyś jakiegoś olympusa w ręku? Już nawet nie pytam o robienie nim zdjęć.
Poziom komentarzy = tragedia.
@lisekluk1
W ręku pewnie nie, ale w odbycie przy kolonoskopii :D :D :D
ten sensor najpierw pojawi się w kolonoskopach
Do kolonoskopii to raczej się nie nada, trzeba by wpakować tam halogena 500W dodatkowo. 10 tys. klatek na sekundę, czyli czas naświetlania jednej klatki dodając migawkę elektroniczną i inne zabawy to ok. 1/16000 s. Czyli światła musi być naprawdę dużo. To trafi do aparatury pomiarowej specjalistycznej.
@rasterus: te 10k fps to było przy 2 MP. Ale Olek wspominał też w jakimś wywiadzie w tym roku, że chcieliby dać możliwość używania trybu hi-res przy strzelaniu z łapy, nie tylko ze statywu. Co oznacza, że musieli by zrobić te 8 przesuniętych ujęć w czasie powiedzmy 1/100 sekundy, czyli przy pełnej rozdzielczości uwinąć się w mniej więcej takim czasie z 8 klatkami, czyli mieć jakieś 800 fps. Mając 10k fps przy 2 MP i zakładając liniowe skalowanie się tej technologii miałbyś 1250 fps przy 16 MP - więc całkiem możliwe, że ta sama technologia trafi również do przyszłych OM-D, bo dokładnie tego rzędu wydajność była by im potrzebna, żeby swoje wcześniej zapowiedziane plany mogli zrealizować.
@lcf
Nie należy zapominać, że do tego trzeba jeszcze szybkiej pamięci (bufor). Trzeba zapisywać z prędkością powyżej 20GB/s.
Matryca jest robiona raczej pod zastosowania medyczne. Do aparatów może trafić odprysk. No i pytanie, jak będzie z DR, ISO i szumami. Kupowanie aparatu tylko pod szybkie składanki nie ma sensu.
@banc: masowo produkowane GDDR5 pozwalają już większe przepustowości uzyskiwać, więc realizacja takiego bufora powinna być możliwa. Czy tryb hi-res działający z ręki nie ma sensu, to bym się polemizował - moim zdaniem taka funkcjonalność dla wielu osób mogła by być przydatna.
@lcf
Po pierwsze. Jak będziesz chciał sobie postrzelać kilka tak złożonych fotek to będziesz potrzebował z 1GB pamięci (są znacznie droższe niż standardowe kostki).
Po drugie. Szybkie pamięci się strasznie grzeją. W kartach graficznych (gdzie są zazwyczaj stosowane) nie jest to problemem. W aparacie już tak.
Oczywiście, że się da. Tylko czy ten jeden tryb będzie wart dopłaty kilku stówek do sprzętu i ewentualnego poświęcenia DR, szumu itp.
@banc: jak dla mnie mogło by to działać nawet tak, że po zrobieniu 8 klatek ujęcia sprzęt by je sobie potem przez sekundę czy dwie spokojnie obrabiał. Czyli generalnie podobnie do tego co jest E-M5 II, tylko z dużo szybszym zebraniem danych wejściowych potrzebnych do złożenia hi-res.