Nowa matryca od Samsunga z najmniejszym pojedynczym pikselem
Firma Samsung poinformowała, że rozpoczęła produkcję pierwszej matrycy CMOS, w której pojedynczy piksel ma wielkość 1 μm. Matryca o rozdzielczości 16 megapikseli jest przeznaczona dla aparatów montowanych w urządzeniach mobilnych.
Informacja prasowa
Samsung Electronics, światowy lider zaawansowanej technologii półprzewodnikowej, poinformował o uruchomieniu produkcji pierwszej w branży matrycy CMOS, w której pojedynczy piksel ma wielkość 1 μm. Matryca o rozdzielczości 16 megapikseli (MP) jest przeznaczona do zaawansowanych urządzeń mobilnych.
W nowej matrycy obrazu S5K3P3 firma Samsung zastosowała opracowaną przez siebie technologię ISOCELL, podnoszącą wydajność 1‑mikrometrowych pikseli. Najmniejszy na rynku rozmiar pikseli umożliwił zmniejszenie modułu matrycy, w tym jego wysokości, co stanowi idealne rozwiązanie dla producentów coraz cieńszych urządzeń mobilnych.
- Jak przystało na firmę wyznaczającą trendy w segmencie matryc do urządzeń mobilnych mamy przyjemność jako pierwsi zaoferować najbardziej zaawansowaną matrycę zbudowaną z 1‑mikrometrowych pikseli. Pozwala ona spełnić wymagania stawiane smartfonom zarówno pod względem wysokiej rozdzielczości aparatu fotograficznego, jak i smukłości kształtu całego urządzenia - powiedział Kyushik Hong, Vice President and Head of S.LSI Marketing w Samsung Electronics. Począwszy od 16‑megapikselowej matrycy, Samsung planuje wprowadzanie kolejnych produktów, w których pojedynczy piksel będzie miał wielkość 1,0 μm, by zapewnić sobie pozycję lidera rynku matryc przeznaczonych do urządzeń mobilnych wyróżniających się wysokimi parametrami mimo smukłej obudowy.
Dzięki zastosowaniu nowej 16‑megapikselowej matrycy obrazu Samsung zbudowanej z pikseli o wielkości 1 μm wysokość całego modułu udało się zmniejszyć o 20 procent w porównaniu do obecnych modułów wyposażonych w matrycę 16 MP z pikselami o wielkości 1,12 μm. Moduł z matrycą S5K3P3 ma wysokość niespełna 5 mm, co pozwala zaprojektować urządzenie mobilne z obiektywem minimalnie wystającym poza obudowę bez uszczerbku dla rozdzielczości.
Ponadto dzięki technologii ISOCELL firmy Samsung obraz uzyskany za pomocą matrycy S5K3P3 nie ustępuje jakością obrazowi zarejestrowanemu przez matrycę z pikselami o wielkości 1,12 μm. W technologii ISOCELL istotnie ograniczono zjawisko przenikania kolorów między sąsiednimi pikselami, które rozdzielono dodatkową, fizyczną barierą. Znacznie zwiększa to czułość świetlną i pozwala skutecznie kontrolować zbieranie fotonów, co przekłada się na wierniejsze odwzorowanie kolorów nawet przy słabym oświetleniu.
Połączenie technologii ISOCELL z najmniejszymi w branży 1‑mikrometrowymi pikselami w nowej matrycy S5K3P3 otwiera przed producentami nowe możliwości w zakresie wzornictwa urządzeń.
Nowa matryca obrazu Samsung S5K3P3 już dziś pozwala przystąpić do projektowania urządzeń mobilnych kolejnej generacji.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Z pojedynczym pikselem? No to przesadzili :-)
Co to za potworek językowy: "od Samsunga"?
To nie jakaś tam Samsunga tylko konkretna samsunga: "Samsunga z najmniejszym pojedynczym pikselem"
Wreszcie będą mniejsze smartfony ;)
Najmniejsze to jest lotnisko Okęcie w Warszawie. Nawet Japończycy nie zbudowali mniejszego :-)
Ale tak poważnie - zobaczcie na te matryce. Duża obudowa, mały chip i długie doprowadzenia (grzebienie złotych drucików doprowadzających sygnały i zasilanie do chipa). Coś mi to wygląda na eksperymentalne (rozwojowe) wykonanie. To cegły. Z pewnością można je zmniejszyć i chyba będą mniejsze w wykonaniu komercyjnym.
Piksele mniejsze - szumy większe. Szczególnie termiczne
Tam najmniejszy megapixel, ISO pierdylion to jest to! link
Ciekawe kiedy zostanie zbudowana matryca o tak małych pikselach że żaden foton nie będzie mógł w nie trafić o! Zamiast rejestrować te szumiące rozmazane fotony, zostanie zarejestrowany czysty interferencyjny hologram, a z niego już tam każdy wybierze sobie co tam będzie chciał. Za jednym zamachem może uda się wreszcie pozbyć tych nędznych zniekształcających rzeczywistość układów optycznych, pozostanie wtedy powiedzmy jedna soczewka a i to dyfrakcyjna.
Tak, rozmarzyłem się
@szperacze "Ciekawe kiedy zostanie zbudowana matryca o tak małych pikselach że żaden foton nie będzie mógł w nie trafić"
A jaka technologia powstanie aby wykonac taka matryce? Dzis to sie robi fotonami... Co to za pomysl! :-)))