Fujifilm X-T1 IR
Firma Fujifilm informuje, że wkrótce na rynek trafi bezlusterkowiec Fujifilm X-T1 IR, mogący pracować ze światłem widzialnym, ultrafioletowym i podczerwonym w zakresie od około 380 do 1000 nm.
Informacja prasowa
X-T1 IR gwarantuje najwyższą jakość obrazu niezbędną ekspertom w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, opiece zdrowotnej i wielu innych sferach życia.
Firma Fujifilm informuje o wprowadzeniu na rynek nowego aparatu bezlusterkowego FUJIFILM X-T1 IR (Infrared) – pierwszego modelu serii Fujifilm X oferującego najwyższą jakość obrazu niezbędną w takich dziedzinach jak wymiar sprawiedliwości, medycyna czy badania naukowe. Parametry techniczne aparatu są identyczne z tymi, jakie oferuje flagowy model serii Fujifilm X-T1. Model Fujifilm X-T1 IR reaguje dodatkowo na promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz podczerwień (IR) obejmując spektrum światła w zakresie od około 380 do 1000nm. Profesjonalnej jakości aparat współpracuje z cała linią wysokiej klasy obiektywów Fujinon XF.
FUJIFILM X-T1 IR (Infrared)
Nowy FUJIFILM X-T1 IR oferuje najwyższą jakość obrazu znaną z flagowego modelu Fujifilm X-T1. Aparat dostarczy wysokiej jakości obrazy ekspertom z wielu dziedzin życia ze szczególnym uwzględnieniem fotografii na miejscu przestępstw, diagnostyki lekarskiej, fotografii dzieł sztuki, obserwacji naukowych i wielu innych. Fotografia w podczerwieni ma ogromne znaczenie w wyżej wymienionych dziedzinach, ponieważ pozwala widzieć to, co jest niedostępne gołym okiem.
Wydajność X-Series w profesjonalnych zastosowaniach
Eksperci z wielu dziedzin: medycyny, nauki, wymiaru sprawiedliwości oraz innych dziedzin życia codziennego będą w stanie używać nowego aparatu Fujifilm w swojej pracy, wykorzystując najnowsze rozwiązania techniczne zastosowane w Fujifilm X-T1 IR. Należą do nich miedzy innymi: wysokiej klasy matryca X-Trans CMOS II i wizjer EVF oraz duży, odchylany wyświetlacz oferujący najwyższą na rynku jakość obrazu.
X-T1 IR oferuje – podobnie jak model X-T1 – kompletnie cichą migawkę elektroniczną oraz wygodę korzystania z elektronicznego wizjera umożliwiającego widzenie światła podczerwonego, normalnie niewidocznego gołym okiem. Korpus aparatu został wykonany ze stopów aluminium, posiada zabezpieczenia (około 80 uszczelek) przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i jest przeznaczony do pracy w temperaturze tak niskiej jak -10 stopni Celsjusza. Przy tworzeniu nowego aparatu koncentrowano się zarówno ja najwyższej jakości obrazu jak i na prędkości jego działania. Nowy X-T1 IR posiada superszybki system ustawiania ostrości, jest kompatybilny z kartami pamięci SD UHS-II i może wykonać do 8 zdjęć na sekundę.
Najważniejsze funkcje FUJIFILM X-T1 IR:
- Umożliwienie pracy ze światłem widzialnym, ultrafioletowym i podczerwonym w zakresie od około 380 do 1000nm.
- 16.3-megapikselowa matryca APS-C X-Trans CMOS II
- Aluminiowa konstrukcja z uszczelnieniami, pozwalająca na pracę przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i w temperaturze do minus 10 stopni Celsjusza.
- EXR Processor II
- Czas uruchamiania: 0.5 sekundy
- Opóźnienie wyzwolenia migawki: 0.05 sekundy
- Wysokiej klasy wizjer elektroniczny OLED 2.36 miliona punktów 0.77x
- Szeroki kąt widzenia (diagonalnie 38 stopni, horyzontalnie 31 stopni)
- Wizjer elektroniczny z opóźnieniem 0.005 sek. Cztery opcje wyświetlania fotografowanej sceny: Full, Normal, Dual (podwójny) oraz pionowy.
- Wysokiej klasy, 3-calowy odchylany wyświetlacz LCD 1.04 miliona pikseli
- Funkcje Digital Split Image oraz Focus Highlight Peaking przy ostrzeniu manualnym
- Elektroniczna, super-cicha migawka z czasem otwarcia 1/32000 sekundy
- ISO 200 - 6400, rozszerzane do ISO 100, 12800, 25600 oraz ISO Auto
- Konstrukcja ze stopów aluminium
- Możliwość wykonywania fotografii typu Time Lapse (zakres czasowy od 1 sekundy do 24 godzin, do maksymalnie 999 klatek).
- Możliwość nagrywania plików wideo Full HD 1080p 60fps (36Mbps), 50fps, 30fps, 25fps oraz 24fps.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Aż zazdroszczę policjantom i innym lekarzom :). Zwykły "ja" chyba nie wykorzystałbym tych nowych możliwości :)
Ciekawe jaka będzie przydatność tego cuda do astrofoto? Sądząc z opisu, nie taki cel przyświecał twórcom. O cenie wolę nawet nie myśleć.
Skoro już wychodzą poza pasmo widzialne, to mogli pójść na całość i pozbyć się X-Transa, po co to komu w IR?
Standardowo za ultrafiolet przyjmuje się wszystko pomiędzy 10 a 380nm.
A tutaj mamy minimalnie 380nm. Więc gdzie ten ultrafiolet?
Co więcej standardowe soczewki nie przepuszczają zbyt dobrze promieni UV i do takiej fotografii trzeba sobie kupić specjalne konstrukcje (np. UV-Nikkor 105 mm).
Tak więc pozostaje widzialne i IR.
Fuji uderza w rynek niszowy. Czekam na x-e2 monochrom wvtakim razie.
@banc
Generalnie za ultrafiolet fotograficzny przyjmuje się zakres od 0,3 μm do 0,4 μm (poniżej 0,3 i tak jest w naturze odcinane przez atmosferę), w praktyce to jest właśnie zakres 380-400 nm określany jako UV-VIS. W większości lamp wytwarzających UV, największa część mocy podzielona na spektrum UV przypada właśnie na zakres 380-400 nm. Standardowe sensory odcinają gdzieś od ok. 450 nm, także ten zakres 380-400 robi różnicę, co nie znaczy, że nie fajnie by było jakby zeszli tak do chociażby tych 360 nm. Jakby Sony, Olek czy Blackmagic wypuścili swoje "karły" z taką matrycą, to byłaby bajka pod drona :)
Skoro matryca X-trans, będzie zapewne działać na zasadzie filtra np. UGIG (Ultraviolet, Green, Infrared, Green), gdzie zapewne np. I będzie pasmem np. 700-1000 nm. Jeśli tak, bardzo ograniczy to zastosowania aparatu w nauce czy kryminalistyce - każda dziedzina ma swoje "interesujące" długości fal, dla jednego interesujące będzie np. szerokie pasmo w I, dla drugiego jak najwęższe... Np. - astronom będzie żądał czułości na 656 nm (pasmo H-alpha), drugi będzie protestował "to czerwień, nie podczerwień" itd... Swoją drogą, interesująca byłby detektor o szerokim zakresie spektralnym przykryty filtrami przepuszczającymi kilka (np. dziewięć) różnych długości fali, niewiele by się to różniło od filtrów np. RGBW - powtarzający się motyw 3x3 zamiast 2x2 w filtrze... Taki mógłby być używany przez naukowca-amatora czy przyrodnika, jednocześnie nie tylko dając możliwość "normalnej" fotografii barwnej, ale i wydobywania w takowej subtelnych odcieni barwnych przy dalszej obróbce...
interesuje mnie cena :D
Brzmi ciekawie i ciekawe też pozwoli też uzyskać efekty.
Zakres widma wskazuje jednak, że tak na prawdę jest to aparat ze zwykłą matrycą, pozbawioną tylko standardowo stosowanego filtra UV/IR (zespolonego przeważnie z filtrem AA).
Na świecie sporo jest amatorów tego typu modyfikacji. Można poczytać o tym na różnych forach a na "znanych serwisach aukcyjnych" kupić gotowe, przerobione aparaty, lub zestawy do takowej przeróbki (szkła i filtry zastępujące te standardowe). W podobny sposób, oprócz przeróbki na tzw. full spectrum można też zrobić sobie body rejestrujące wybrane fragmenty widma (np. IR 700nm, IR 750nm, czy UV+IR z wyciętym widmem widzialnym itp.)
Polecam, fajna zabawa.
Ciekawe na ile Fuji wyceni swoją, firmową modyfikację.
1699$ wg www.fujirumors.com
Hehe dobre. Nie ma to jak robić kokosy w sumie na niczym. Tylko zastosowano inny filtr. Bez problemu podobny efekt jak kolega mowil można uzyskać w każdym aparacie usuwając filtr. Kupujemy co kolwiek lustrzanke kompakcik usuwamy filtr 30 min do 1h roboty zależy od body i mamy profesjonalny kryminalistyczny i medyczny sprzęt hehe.