Z czym na zaćmienie Słońca?
1. Wstęp
Schemat pokazujący w jaki sposób dochodzi do zaćmienia Słońca. |
Zaćmienia Słońca wcale nie są tak rzadkie jak to się nam wydaje. Są nawet częstsze niż zaćmienia Księżyca. W ciągu każdego roku musi dojść do co najmniej dwóch zaćmień Słońca, a maksymalnie może ich być nawet pięć. Niestety zaćmienia Słońca są widoczne na znacznie mniejszym obszarze niż zaćmienia Księżyca. Szanse, że pas zaćmienia całkowitego, który ma szerokość około 200 km, trafi w miejsce naszego zamieszkania są więc bardzo małe. Wystarczy tylko dodać, że najbliższe zaćmienie całkowite widoczne z terenu naszego kraju wystąpi 7 października 2135 roku…
Szanse na obserwacje zaćmienia częściowego są jednak zdecydowanie większe i właśnie do takiego zjawiska dojdzie 25 października 2022 roku. Będzie to w ogólności zaćmienie częściowe, to znaczy nigdzie nie zobaczymy fazy całkowitej. Zaćmienie widoczne będzie w całej Europie (z wyjątkiem południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego), w północno-wschodniej Afryce, południowo-zachodniej Azji i w północnej części Oceanu Indyjskiego. Maksimum zaćmienia, z fazą 0.8611, wystąpi w środkowej Syberii.
Zjawisko rozpocznie się około godziny 11:10 naszego czasu (CWE) - dokładny czas zależy od miejsca obserwacji. Przykładowo, w Szczecinie będzie to o 11:09, natomiast w Białymstoku o 11:15. Maksimum zaćmienia wystąpi w okolicach godziny 12:20 i wtedy nasza dzienna gwiazda będzie świecić na wysokości około 25 stopni nad horyzontem. Zaćmienie zakończy się w okolicach godziny 13:30.
Zaćmienie Słońca z 1 sierpnia 2008 roku sfotografowane aparatem Canon EOS 20D i obiektywem Sigma 150–500 mm. Fot. A. Olech. |