Indie - warsztaty z Szymonem Szczesniakiem
Kwiecień 2013
Festiwal Gangaur w Jaipur, Ramgarh, Pushkar, Delhi, Riszikesz
5.04 – 17.04.2013 r.
O fotomisji
Fotomisja w Indiach to ekscytujące 13-dniowe warsztaty fotograficzne, które prowadził znany fotograf Szymon Szcześniak. W wyprawie wzięła udział grupa osób, które każdego dnia miały okazję fotografować urokliwe zakątki tego niezwykłego kraju, ciekawych ludzi oraz niesamowite miejsca. Każda sesja fotograficzna była poprzedzona krótkim wykładem na temat technik robienia zdjęć w określonych warunkach, a zdobytą wiedzę w chwilę później można było w praktyce. Swoje postępy uczestnicy śledzili dzięki wieczornym dyskusjom, podczas których z Szymonem Szcześniakiem przeglądali swoje najciekawsze zdjęcia i dowiadywali się, co zrobić, aby były jeszcze bardziej udane.Dodatkowo na czas Fotomisji wyposażyliśmy wszystkich w obiektywy Sigma wedle życzenia (do wyboru ponad 100 modeli), które zapewnił partner Fotomisji – Sigma ProCentrum. Po powrocie uczestnicy mogli za darmo wykonać fotoksiążkę (30x90 cm !!! 20 stron/10 rozkładówek) ze zdjęciami z Fotomisji oraz wykonać odbitki z 50% rabatem, a wszystko to w laboratorium cyfrowym labHD.pl
Relacja
Indie to olbrzymi kraj gdzie przeszłość i teraźniejszość mieszają się ze sobą, cudowne światło,wspaniale krajobrazy i otwarci ludzie sprawiają, że kraj ten jest jednym z najlepszych do nauki fotografii.Jest to kraj kontrastów i wielu religii, przyjaznych ludzi i olbrzymiej biedy gdzie fotograf znów staje się mile widzianym obserwatorem, a sam aparat otwiera nam drzwi do zupełnie innego świata.Podczas Fotomisji stworzyliśmy bardzo udany zespół, pasjonatów dobrej fotografii, dla których egzotyka kraju stawała się coraz bardziej drugoplanowa, a samym celem stał się indywidualny projekt, który mieliśmy możliwość codziennie konsultować i dopracowywać na wieczornych projekcjach.
Na co dzień jestem wykładowcą fotografii i wiem jak długo trwa proces dojrzewania każdego fotografa, tym bardziej byłem mile zaskoczony, jak olbrzymi progres nastąpił w myśleniu moich studentów, o czym świadczą projekty ,które mieliśmy okazję zaprezentować na pożegnalnym spotkaniu.
Wspólne podróże,godziny rozmów o fotografii, konsultacje i intensywność samych zajęć sprawiły, że te 13 dni spędzonych razem stały się niezapomnianą przygodą i początkiem wielu przyjaźni.
Ja osobiście dziękuję wszystkim i mam nadzieje, że świat kadrowany przez Was już nigdy nie będzie taki sam jak przed wyprawą :)
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
fot. Szymon Szcześniak |
Program Fotomisji
Dzień 1 – Warszawa, wylot do Delhi
Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu. Po odprawie biletowo-bagażowej i paszportowej wylot do Indii z przesiadką w Zurichu / Wiedniu / Doha.Dzień 2 – Przylot do Indii, Stara część Delhi
Przylot do Delhi a następnie transfer do hotelu. Popołudniu zwiedzanie starej części Delhi. Zobaczymy dziś m.in. Czerwony Fort oraz jeden z największych meczetów w Azji Jama Masjid. Dach minaretu to jedno z najlepszych miejsc do fotografii. Na deser ekscytujący spacer po barwnym bazarze Chandni Chowk.Dzień 3 – Nowa część Delhi
Po śniadaniu zwiedzanie nowej części Delhi. Wycieczka obejmie wizytę w Kutb Minar – najwyższej budowli kamiennej w Indiach, Bramie Indii, Parlament oraz siedzibę Prezydenta.Dzień 4 – Delhi – Churu
Poranny przejazd pociągiem do Churu, następnie transfer do Ramgarh. Ramgarh zwane jest w Radżastanie otwartą galerią, malowniczo położone pośród piaskowych wydm, idealnie nadaje się do fotografii. Unikalność tego miasteczka wynika przede wszystkim z rozlicznych fresków, pieknej architektury, zachwycających i zachowanych w dobrej kondycji bram, światyń i grobowców.Popołudniu wizyta na lokalnym targu, obserwacja ludności, zwyczajów. Szansa na barwne i ciekawe fotografie w miejscu, do tej pory, nie odkrytym przez turystów.
Dzień 5 – Ramgarh
Po śniadaniu zwiedzanie Chattris, świątyń i Havelis. Niezwykle interesujące budowle, dla których upływający czas zdaje się nie mieć znaczenia. Świetnie zachowane malowidła (w liczbie kilkuset), freski pogrupowanych tak, że można z nich odczytać całe historie, m.in. życie Kriszny, historyczne sceny wojenne.Dzień 6 – Ramgarh – Pushkar
Rano, po śniadaniu, przejazd do położonego w sercu Radżasthanu miasteczka Pushkar. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na samodzielną eksplorację fasynującego miasta.Dzień 7 – Pushkar
Pushkar to święte miasto - ośrodek kultu boga Brahmy – stworzyciela świata. Znajduje się tu jedyna w Indiach i jedna z niewielu na świecie, świątynia Brahmy. Położone w pobliżu świątyni jezioro, jest uważane za cudowne i uzdrawiające. Było i jest celem pielgrzymek nie tylko wyznawców hinduizmu, lecz także dźinizmu i sikhizmu. Tłumy pielgrzymów licznie przybywają do Pushkaru by odbyć rytualną kąpiel w wodach świętego jeziora i złożyć ofiarę bogom.Będziemy dziś mieli okazję podziwiać świątynię Brahmy i obserwować pielgrzymów, którzy w świętej wodzie, zmywają z siebie grzechy. Popołudniu dotrzemy do punktu widokowego, jakim jest świątynia Savitri, aby stąd móc spojrzeń na Pushkar.
Wieczorem spacer po lokalnym bazarze. Targ w Pushkar jest jednym z najbardziej znanych w Indiach. Barwnie ubrane kobiety, kolorowe przyprawy, zapachy i smaki, które są kwintesencją tego kraju.
Dzień 8 – Pushkar – Jaipur
Rano transfer do Jaipur. Jaipur ochrzczono mianem „Różowego Miasta”. Ten właśnie kolor widoczny jest na elewacjach starych zabudowań. Szerokie na ok. 30 metrów aleje, dzielą miasto na równe prostokąty. To miejsce, gdzie zaobserwować możemy codzienne życie jego mieszkańców. Między tłoczącymi się na ulicach samochodami torują sobie drogę wielbłądy, załadowane warzywami, dalej wózki, riksze, rowery, motocykle i piesi. Mężczyźni, odziani w tradycyjne stroje i oczywiście turbany na głowach, prowadzą niemal non stop ożywione poważne dyskusje.Popołudnie spędzicie w centrum Jaipuru – w planie Pałac Miejski, obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar oraz Hawa Majal (znany jako Pałac Wiatrów). Wieczorem będziecie mieli okazję pospacerować po najbarwniejszym targu Indii.
Dzień 9 – Jaipur – Festiwal Gangaur
Festiwal Gangaur. Dziś mamy niezwykłą szansę, aby podziwiać kolorową procesję podczas festiwalu Gangaur. To uroczystość ku czci wiosny, zbiorów rolnych i małżeńskiej wierności. Gana to synonim Shivy a Gaur symbolizuje małżeńską błogość. Niezamężne kobiety proszą boginie o wiernego męża, natomiast zamężne o bogactwo, zdrowie i szczęśliwe życie w małżeństwie. Ostatni dzień festiwalu to barwna procesja, kiedy figura Gauri przemierza miasteczko w eskorcie, udekorowanych w tradycyjny sposób, wielbłądów, koni i słoni. Towarzyszą jej tradycyjne śpiewy i huczne tłuczenie naczyń.Wieczorem nocny pociąg do Haridwar.
Dzień 10 – Riszikesz
Po dotarciu do Haridwar transfer do Riszikesz.Rishikesh jest jednym z najświętszych miast Indii, leżącym nad świętą rzeką Ganges. Znajduje się tu wiele świątyń, aśramów, szkół jogi, jest to także ulubione miejsce Sadhu - świętych mężów. Atmosfera podniosłej duchowości jest tutaj mocno wyczuwalna, a Ganges jest podobno na tyle czysty, że można spokojnie zanurzyć w nim nogi. Miasteczko leży po dwóch stronach rzeki, nad którą przewieszonych jest kilka efektownych, wiszących mostów.
Dzień 11 – Haridwar
Po dotarciu do Haridwar transfer do Riszikesz.Cały dzień możecie poświęcić na spacery, zwiedzanie okolicy. Centrum wydarzeń pozostaje oczywiście brzeg rzeki Ganges, gdzie toczy się codzienne życie miasteczka.
Dzień 12 – Haridwar – Delhi
Podróż pociągiem do Delhi. Popołudniu zwiedzanie ogrodów Lodhi i historycznego miasteczka Mehrauli.Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 13 – Przylot do Warszawy
Po przesiadce na jednym z europejskich lotnisk wylądujemy na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Miejsca, które zwiedzili uczestnicyPokaż Fotomisja Optyczne.pl - Indie 2013 r. na większej mapie |