Test budżetowych kompaktów
1. Wstęp
Do tej pory przetestowaliśmy między innymi przykładowe modele kompaktów wodoszczelnych, megazoomów czy na przykład nietypowe kompakty. Na łamach naszego serwisu pojawiły się również testy kompaktów pod choinkę oraz wakacyjnych. Tym razem zdecydowaliśmy się na aparaty kompaktowe z najniższej półki, a głównym wyznacznikiem wyboru była cena. Chcieliśmy sprawdzić co oferują bardzo proste kompakty, o niewielkich rozmiarach, wyposażone w najbardziej podstawowe funkcje, a których cena oscyluje w okolicach 300 zł. Do testu wybraliśmy zatem następujące modele: Canon Powershot A490, Fujifilm FinePix AX200, Nikon Coolpix L21, Pentax Optio E90 oraz Sony DSC-S2000.
Wybrane kompakty charakteryzują się głównie prostotą obsługi, brakiem typowo manualnych trybów oraz możliwością kontroli jedynie podstawowych parametrów. Cechą wspólną tych modeli jest też niewielki rozmiar oraz waga. Przeznaczone są głównie dla mało zaawansowanych użytkowników, jako aparaty rodzinne do codziennego użytkowania. Za niewielką cenę dostarczają, można by rzec, niezbędnego minimum i pozwalają na łatwe fotografowanie w typowych sytuacjach jak na przykład podczas rodzinnego spaceru czy u przysłowiowej cioci na imieninach.
Podobnie jak w poprzednich przeglądach kompaktów, przypominamy o stosowaniu uproszczonej procedury testowej. Brak możliwości zapisu plików RAW przekreśla możliwości obiektywnego zmierzenia osiągów aparatów. W przeglądach kompaktów bardziej koncentrujemy się na opisie aparatu i wizualnym porównaniu jego możliwości z innymi. Dołączone do każdego testu zdjęcia przykładowe mają zaprezentować, jak dany aparat sprawdził się w przykładowych warunkach.
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia tabeli porównującej testowane modele, gdzie jeszcze przed lekturą poszczególnych recenzji porównać można specyfikacje aparatów.
za udostępnienie kart pamięci i czytników wykorzystywanych w teście.