Wacom Color Manager - narzędzie do kalibracji kolorystycznej
W ofercie firmy Wacom pojawiło się nowe narzędzie do kalibracji kolorystycznej ekranów Cintiq. Urządzenie powstało we współpracy z X-Rite.
Informacja prasowa
Stworzone we współpracy z X-Rite narzędzie do kalibracji kolorystycznej przyspiesza pracę i pozwala zrezygnować z drogich monitorów zewnętrznych.
Wacom Color Manager, nowe narzędzie firmy Wacom do kalibracji kolorystycznej, zostało zaprojektowane z myślą o fotografach, projektantach i kreatywnych twórcach wymagających precyzyjnej kolorystyki na wszystkich etapach pracy. Każdy artysta ma świadomość tego, jak bardzo frustrująca może być próba zachowania właściwej kolorystyki. Barwy pieczołowicie dobrane w fazie projektowania mogą się znacząco różnić od tego, co zobaczy użytkownik, współpracownik lub klient na swoim ekranie czy projektorze. Zgranie kolorów na ekranie oraz na zdjęciach, reprodukcjach, animacji czy na filmie może być jeszcze trudniejsze.
![]() |
Color Manager składa się dwóch elementów stworzonych we współpracy z firmą X-Rite, wiodącym producentem rozwiązań do zarządzania kolorem: kolorymetru oraz oprogramowania profilującego. „Nasi klienci wkładają dużo pracy w swoją twórczość. Chcemy dać im pełną kontrolę nad kolorami wyświetlanymi na ich ekranach,” - powiedział Don Varga, Senior Director of Market Strategy and Planning w firmie Wacom. „Dzięki wyeliminowaniu z zarządzania kolorem przypadkowych działań, które generują niepotrzebną frustrację w pracy pomagamy kreatywnym twórcom oszczędzić czas i pieniądze, a także tworzyć wspaniałe obrazy.”
Współpraca z X-Rite
Wacom pracował z firmą X-Rite nad stworzeniem zaawansowanego, szybkiego i łatwego w użyciu narzędzia do kalibracji. „Rodzina ekranów Cintiq jest szczególnie często wybierana w branżach, w których dokładność odwzorowania kolorów ma duże znaczenie. Stworzenie dedykowanego systemu zarządzania kolorem, który z jednej strony jest łatwy w obsłudze, a z drugiej oferuje duże możliwości, było dla nas naturalnym krokiem” zauważył Varga.
Wacom Color Manager gwarantuje dodatkowe korzyści dla użytkowników najbardziej zaawansowanego ekranu Cintiq 27QHD, ale został zaprojektowany tak, aby umożliwiać kalibrację pozostałych ekranów Cintiq, a także innych ekranów LCD, LED i innych wyświetlaczy o szerokiej przestrzeni barw. „Profesjonalni twórcy często korzystają z dwóch ekranów, z których jeden służy tylko do kontroli kolorów. Dzięki szerokiej przestrzeni barwnej ekranu Cintiq 27QHD, użytkownicy, którzy skorzystają z Wacom Color Manager nie będą musieli korzystać z dodatkowego ekranu, dzięki czemu zaoszczędzą pieniądze, czas, a także zyskają więcej przestrzeni roboczej na biurku.”
Kalibrator Wacom Color Manager, który odczytuje z ekranu informacje o kolorach, oraz oprogramowanie profilujące współpracują ze sobą w dwóch trybach – podstawowym lub zaawansowanym. Tryb podstawowy, który nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy na temat zarządzania barwą, automatycznie określa profil kolorystyczny urządzenia. Tryb zaawansowany umożliwia z kolei kontrolę nad wszystkimi aspektami związanymi z balansem kolorów, takimi jak luminancja, punkt bieli, kontrast czy gamma. Użytkownicy mogą zapisywać, przenosić i ponownie wykorzystywać ustawienia, dzięki czemu zachowają zgodność kolorów na wielu ekranach.
„Pracowaliśmy z Wacomem nad dostosowaniem oprogramowania do idealnej współpracy z ekranem Cintiq 27QHD,” - powiedział Jan Keller, Vice President OEM Sales w firmie X-Rite. „Dzięki unikalnym funkcjom dodanym do systemu Wacom Color Manager, możliwe będą precyzyjne korekty gammy, punktu bieli i innych kluczowych ustawień. Połączenie wysokich standardów obydwu firm zaowocowało powstaniem wyjątkowo dokładnego i wszechstronnego narzędzia do kalibracji dla kreatywnych twórców.”
Cena i dostępność
Wacom Color Manager jest już dostępny w sklepie internetowym Wacoma w cenie 229,90 euro lub 199,99 funtów, a także u autoryzowanych dystrybutorów. Podane ceny zawierają podatek VAT.
Klienci Wacoma pracujący na komputerach z systemem Mac OS X El Capitan (version 10.11) będą musieli zaktualizować oprogramowanie Wacom Color Manager do wersji 1.1.0.
Pełna specyfikacja Wacom Color Manager jest dostępna na stronie: www.wacom.com/products/pen-displays/cintiq-27-qhd-touch.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ej, toć to zubożony ColorMunki, który kosztował ok. 500PLN :D
szkoda, że to tylko do kalibracji cintiq'ów
@ piXelRider - ColorMunki to spektrofotometr, a od Wacoma to kolorymetr...
@ piXelRider - przepraszam, pomylilem się - za szybko przeczytałem notatkę prasową. Ten kalibrator od Wacoma to też jednak spektrofotometr.
Mam podobny przyrząd. Producent: X Rite, nazywa się i1Display PRO, oprogramowanie: i1 Profiler. Mam nadzieję, że da się użyć z Wacomem Cintiq?, oczywiście z odpowiednim oprogramowaniem Wacom'a :)
"@ piXelRider - przepraszam, pomylilem się - za szybko przeczytałem notatkę prasową. Ten kalibrator od Wacoma to też jednak spektrofotometr"
To jednak tylko kolorymetr. Ten przyrząd nie emituje własnego wzorcowego swiatła. Mierzy tylko światło monitora.
Piter
2 grudnia 2015, 19:48
"To jednak tylko kolorymetr. Ten przyrząd nie emituje własnego wzorcowego swiatła. Mierzy tylko światło monitora."
No to się namieszało teraz, bo mam ColorMunki, który jest spektrofotometrem i w trakcie pomiarów widać mrugające światło. Takie samo, emitowane, światło widać po bokach tego Wacoma, w trakcie pomiarów na powyższym filmie...
świecenie lub brak świecenia nie ma związku z byciem kolorymetrem lub spektrofotometrem...
"bogumil" Na fotce od Wacoma jest X-Rite i1 Dispaly a nie ColorMunki to dwa różne urzadzenia. To pierwsze to profesjonalny kolorymetr do kalibrowania monitorów, i tylko do tego. A diody mrugające z boku to tylko potwierdzenie pracy urządzenia. Światło wzorcowe spektofotometru jest niewidoczne w czasie normalnej pracy
Zarówno ColorMunki Display, jak i1 Display Pro, których kopią wydaje się być to urządzenie, to kolorymetry, natomiast ColorMunki Design, tudzież stare kalibratory sprzedawane pod logo ColorMunki, to spektrofotometry.
@szuu @Piter @ jaad75 Jeśli zauważyliście, to napisałem, że mam "ColorMunki, który jest spektrofotometrem", a co do świecenia to właśnie spektrofotometr emituje światło w czasie pomiaru.
Mojego spektrofotometru nie rozbierałem, więc nie wiem czy emitowane światło, które widzę z boku urządzenia, jest tym samym, które służy do pomiaru - moim zdaniem prawdopodobnie tak. W przeciwnym wypadku byłby to taki trochę zbędny i kosztowny "efekt' dla producenta, który musiałby precyzyjnie odizolować od siebie, wewnątrz urządzenia, dwa różne źródła światła. Ale może się mylę i to jeden z tych producentów, którzy nie przejmują się kosztami.
Natomiast w kolorymetrze, rzeczywiście mruganie będzie tylko dodatkowym efektem.
X-Rite ColorMunky PHOTO to spektrofotometr - nie wiem, czy spektofotometrem są też inne wersje ColorMunky.
X-Rite i1 Display Pro to kolorymetr - obecnie najdokładniejszy, najbardziej powtarzalny i najszybszy kolorymetr na rynku - lepszy nawet od spektrofotometru X-Rite ColorMunky Photo.
i1 Display Pro pozwala na oprofilowanie monitora, podczas gdy ColorMunky Photo datkowo posłuży do oporofilowania drukarki, czy body.
bogumil - jeśli masz ColorMinki w wersji Photo to jest to oczywiście kolorymetr i spektofotometr równocześnie. Wersja do użytku raczej domowego. Nie sprecyzowałeś tego konkretniej w poprzednich wpisach. ColorMunki jest sprzedawany w różnych wersjach sprzętowych i z różnym oprogramowaniem.
Miło było Pana poznać. Pozdrawiam
Stary ColorMunki Photo, to był właśnie spektrofotometr (nie kolorymetr i spektrofotometr).
To akurat zależy od wersji. Wersje sprzedawane są bardzo różne. Jest wesja : kolorymetr i spektrofotometr i tylko kolorymetr
Rozumiesz różnicę między kolorymetrem i spektrofotometrem?
ColorMunki Display, czyli ten:
link
i Smile, czyli ten:
link
to kolorymetry (mają kolorowe filtry i mierzą ilość światła na czujnikach pod nimi). Raczej oryginalnie nie są sprzedawane w zestawie ze spektrofotometrem (jakim?), a przynajmniej nigdy nie widziałem takich zestawów.
Stary ColorMunki Photo, czyli ten:
link
i jego najnowsza biała wersja, czyli Design:
link
to typowe spektrofotomery (rozbijają światło na pryzmacie i mierzą jego ilość przypadającą na poszczególne części widma), choć oczywiście średnio dokładne.