Obiektywy szerokokątne Sigma w astrofotografii
5. Dodatkowe akcesoria w astrofotografii.
Z tak przygotowanej serii, poza stratrails, możemy złożyć również film obrazujący poruszające się po niebie gwiazdy czy Drogę Mleczną. Do złożenia pojedynczych ujęć w startrails polecam darmowy StarStax, do połączenia tego samego materiału wideo używam płatnej aplikacji TLDF (Time Lapse Deflicker). Jest jeszcze jeden prosty sposób na wzmocnienie poziomu sygnału i pozbycie się szumu ze zdjęć z nieruchomego statywu. Można to zrobić korzystając ze specjalnego oprogramowania, które samo połączy gwiazdy z kilku- kilkunastu ekspozycji, pozostawiając jednocześnie nieruchomy horyzont. Program taki pod system Windows nazywa się Sequator (jest darmowy), a jego odpowiednik pod OSX to StarryLandscape (niestety płatny).
Jeżeli chcecie iść krok dalej, niezbędny będzie mały montaż paralaktyczny, który po ustawieniu w osi bieguna obrotu sfery niebieskiej (w pobliżu gwiazdy Polaris) będzie się obracał kompensując pozorny ruch gwiazd po niebie (pozorny bo wynikający z obrotu naszej planety).
Takie urządzenie daje możliwość fotografowania z praktycznie dowolnie długimi czasami ekspozycji. Nowoczesne lustrzanki doskonale radzą sobie w takich sytuacjach i jeżeli połączymy je z jasną dobrą optyką i wybierzemy się poza miasto, z dala od zanieczyszczenia sztucznym oświetleniem, rezultaty przekroczą najśmielsze oczekiwania.
Dodatkowym element w torbie astrofotografa będzie specjalna opaska grzejna, która podniesie nieco temperaturę optyki tak, żeby w czasie wykonywania długotrwałych sesji zdjęciowych w nocy nie zaczęła ona nam parować. Niestety to zjawisko w naszej strefie klimatycznej może mieć znaczący wpływ na długość sesji. Najtańszym sposobem mogą być zwykłe chemiczne podgrzewacze do rąk, ja polecam zakup opaski grzejnej na USB, którą można zasilać z powerbank-a. Co ciekawe, wspominane wcześniej nowe obiektywy Sigma A 14 mm f/1.4 DG DN, 20 mm f/1.4 DG DN oraz 24 mm f/1.4 DG DN mają specjalnie wyprofilowany kształt obudowy, ułatwiający stosowanie takich opasek.
Jak zacząć?
To chyba najprostsze. Po prostu nie ma się co nad tym zastanawiać, trzeba zabrać statyw, aparat i wyruszyć poza miasto, najlepiej w miejsce oddalone od aglomeracji. Początki w niektórych momentach mogą wydawać się trudne, ale większość osób z podstawową wiedzą fotograficzną bardzo szybko załapie o co w tym wszystkich chodzi.Zachęcam i życzę powodzenia!