Hikmicro Falcon- rewolucja w zakresie obserwacyjnych monokularów termowizyjnych
1. Hikmicro Falcon- rewolucja w zakresie obserwacyjnych monokularów termowizyjnych
W ostatnich latach, rynek urządzeń do nocnego widzenia przeżywa niezwykłą ewolucję, szczególnie w obszarze termowizji. Do niedawna technologia ta kojarzyła się głównie z wojskiem i była nie tylko piekielnie droga, ale również niedostępna na rynku cywilnym. W dobie renesansu technologicznego termowizję można spotkać już w wielu segmentach życia codziennego od budownictwa, produkcji maszyn, elektryki, medycyny, bezpieczeństwa, czy chociażby do celów ochrony środowiska a nawet rekreacyjnej obserwacji przyrody.
![]() |
Historia termowizji
Początki termowizji sięgając lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że promieniowanie podczerwone jest emitowane przez obiekty cieplne, co stało się podstawą dla przyszłej technologii termowizyjnej. Oczywiście po drodze do tego wojsko wykorzystywało kamery podczerwone do obserwacji nocnych działań wroga, co zapoczątkowało technologię noktowizyjną opartą o sztucznym wzmacnianiu światła widzialnego. Pierwsze prace nad termowizją, czyli technologią umożliwiającą obserwację obiektów na podstawie ich emitowanego ciepła, rozpoczęły się w latach 60. W 1965 roku amerykański naukowiec William Spicer opatentował pierwszą kamerę termowizyjną, która była kosztowna i wymagała chłodzenia, co ograniczało jej praktyczne zastosowanie. Kluczowy przełom w tym zakresie nastąpił w latach 80-tych, dzięki wynalezieniu mikrobolometrów, czyli mikroskopijnych detektorów termicznych. Mikrobolometry były znacznie mniejsze, tańsze i nie wymagały chłodzenia do niskich temperatur, co znacznie ułatwiło produkcję kamer termowizyjnych i upowszechniło tę technologię w wielu dziedzinach.![]() |
Nowa era termowizji o czułości 20mK
Ten postęp technologiczny otwiera drzwi do nowej ery obserwacji nocnych, prezentując ogromne możliwości, szczególnie dla entuzjastów outdoorowych aktywności oraz profesjonalistów z branży ochrony i bezpieczeństwa. Hikmicro Falcon to kompaktowy monokular termowizyjny charakteryzujący się przede wszystkim wyjątkową jakością i szczegółowością obrazu dzięki specjalnie zaprojektowanym detektorowi o czułości termicznej na poziomie 20mK. Ale co właściwie oznacza ta wartość?
Czułość termiczna to parametr określający zdolność urządzenia do rejestrowania różnic w temperaturze. W przypadku termowizorów, niższa wartość czułości oznacza, że urządzenie jest bardziej precyzyjne w wykrywaniu nawet najmniejszych zmian temperatury w otoczeniu. Należy bowiem wiedzieć, że w praktyce każdy obiekt powyżej zera całkowitego (-273 C) emituje promieniowanie podczerwone, które to właśnie wykrywają termowizory. W przypadku Hikmicro Falcon, niska wartość 20mK sprawia, że w urządzeniu tym nie tylko doskonale identyfikuje się ciepłe obiekty takiej jak pojazdy czy żywe organizmy, ale także strukturę terenu łącznie z najmniejszymi detalami takimi jak liście, czy trawa. Jesteśmy więc świadkami pewnej rewolucji, która może stać się doskonałą alternatywą dla noktowizji analogowej, zarówno w obszarze zastosowania, jak i kosztów produkcji.
Jedną z głównych zalet termowizorów o wysokiej czułości jest ich zdolność do obserwacji w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła czy gęsta zasłona dymu. W przeciwieństwie do noktowizorów, które polegają na zbieraniu światła, termowizory rejestrują promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekty na zasadzie różnicy temperatur. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś w gęstej mgle, czy w absolutnej ciemności, termowizor o wysokiej czułości pozwala nadal zobaczyć obraz.
Jeden z najlepszych monokularów termowizyjnych na rynku
Zdaniem ekspertów z firmy Beafoto, Hikmicro Falcon idzie krok dalej, oferując nie tylko doskonałą jakość obrazu, ale również wygodę i mobilność. Dzięki kompaktowym rozmiarom, wymiennym akumulatorom, a także szerokiej gamie modeli do wyboru pod względem wielkości obiektywów (25,35,50) jest to jeden z najlepiej ocenianych monokularów termowizyjnych wśród myśliwych, służb leśnych i miłośników przyrody. W najwyższym modelu FQ50 zasięg detekcji obiektów wielkości jelenia wynosi nawet 2600 metrów, co raczej przewyższa oczekiwania typowego użytkownika. Beafoto zwraca również uwagę na bardzo zaawansowany system obróbki obrazu w Falconie, w tym na autorską funkcję IMAGE PRO. Algorytm ten dosłownie wyciąga możliwie wszystkie szczegóły z kontrastu termicznego, dzięki czemu możemy obserwować nie tylko krawędzie, ale nawet strukturę obiektów. Obserwując przykładowo sarny czy jelenie nie ma większego problemu ocenić płeć zwierzyny ale również formę poroża. Dodatkowo Falcon doskonale sprawdza się przy obserwacji ptaków, jak również w fotografii dzikich zwierząt, gdzie wczesne zlokalizowanie obiektów jest bardzo istotne.
Podsumowując, nowa era termowizorów o niespotykanej wcześniej czułości termicznej otwiera przed nami fascynujące perspektywy. Hikmicro Falcon to jedno z najnowszych osiągnięć tej rewolucji. Zapewnia ono nie tylko doskonałą jakość obrazu, ale także nieograniczone możliwości obserwacji nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Dla miłośników przyrody, myśliwych, profesjonalistów z branży ochrony i wszystkich, którzy cenią sobie precyzję i niezawodność w obserwacji nocnej, Hikmicro Falcon staje się niezastąpionym towarzyszem podczas każdej przygody nocą.
Pełna lista termowizorów Hikmicro Falcon
Artykuł powstał na zlecenie sklepu Beafoto.