Teleobiektywy Sigma w astrofotografii
2. Fotografia krajobrazowa z Księżycem i Słońcem
![]() Fot. Michał Kałużny. Wschód Księżyca w pełni nad Lesznem (Wlkp.). Sigma C 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM |
Mogłoby się wydawać, że tego typu fotografia to dzieło mniejszego lub większego przypadku - nic bardziej mylnego. Jeżeli chcecie osiągać dobre ciekawe rezultaty w tego typu fotografii, trzeba wszystko dobrze zaplanować.
![]() Fot. Michał Kałużny. Wschód Księżyca w niebieskiej godzinie. Sigma C 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM |
![]() Fot. Michał Kałużny. Cienki sierp Księżyca. Sigma C 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM |
Optymalne warunki do takiej fotografii zdarzają się więc w sporej części jesieni oraz wiosny, kiedy kontrast nieba i Księżyca umożliwia wykonanie poprawnej ekspozycji bez prześwietleń jasnego Księżyca.
Wiemy więc już kiedy wyjść na nasze polowanie w przypadku Księżyca w pełni, teraz trzeba się zastanowić jak znaleźć obiekt, który będzie się przy takim Księżycu dobrze komponował. Dobrym obiektem w takim przypadku może być szczyt góry, wieża kościoła, samotne drzewo, czy cokolwiek innego, co ładnie zagra w kadrze. Warunkiem żeby Księżyc dobrze się komponował, będzie odpowiednia skala obu obiektów. Przy użyciu ogniskowej 500-600 mm i wykorzystaniu obiektów architektonicznych zwykle optymalna odległość od obiektu do miejsca skąd fotografujemy to 2-5 km.
Jak nietrudno się domyślić, musimy stać w linii pomiędzy wschodzącym Księżycem (a obiektem. Tylko, że w naszej szerokości geograficznej Księżyc nie wschodzi pionowo w górę, ale cały czas przesuwa się na południe stopniowo zwiększając swoją wysokość nad horyzontem. W celu znalezienia odpowiedniego miejsca skąd wykonamy takie zdjęcie, polecam niedrogie, a bardzo pomocne aplikacje na smartfon. Osobiście korzystam z PlanitPro, a podobny do niego jest PhotoPills. Można też skorzystać z darmowego TPE (The Photographer's Ephemeris). Użycie takich programów ułatwi nam precyzyjnie, określić czas i miejsce odpowiedniego ujęcia.
Przykładem niech będzie plan zdjęcia z “młodym”, wąskim sierpem Księżyca przy wieży charakterystycznego kościoła Hallgrímskirkja w Reykjaviku.
![]() Fot. Michał Kałużny. Cienki sierp Księżyca. Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports |
Na planie miasta, w aplikacji PlanitPro, tworzę model wieży w jej lokalizacji podając wysokość i klikając w jej położenie na zdjęciu satelitarnym. To daje mi możliwość zrobienia wirtualnego podglądu z miejsca które znajdę. Aplikacja uwzględnia ukształtowanie terenu.
W aplikacji, na mapie, szukamy miejsca, które umożliwi nam wykonanie ujęcia. Różnica nawet 8-12 metrów zmienia punkt, w którym Księżyc przetnie się, w tym przypadku z wieżą Hallgrímskirkja, a do dyspozycji mamy wyłącznie punkty w osiach, którymi biegną drogi, bo inaczej zabudowa miejsca będzie przeszkadzała i zasłaniała kościół. W przeciągu roku, w takiej fazie Księżyca, takie zdjęcie możemy wykonać tylko dwa razy!
W tym przypadku szukamy przecięcia linii Księżyc - wieża - fotograf oraz jak będzie wyglądał wirtualny podgląd takiej sceny. Jak się okazało, Księżyc wyszedł spod chmur tylko na około 10 minut, ale wystarczyło poczekać w wybranej lokalizacji dla zrealizowania planu!
![]() |
![]() |
![]() Fot. Michał Kałużny. Wschód Księżyca w pełni. Sigma C 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM |
![]() Fot. Michał Kałużny. Wenus oraz Jowisz - Sigma fp + Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS Sports |
![]() Fot. Michał Kałużny. Wenus oraz Księżyc - Sigma fp + Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS Sports |
W przypadku Księżyca w fazie całkowitej zaćmienia będzie nam potrzebny montaż z prowadzeniem, ze względu na ekspozycje z zakresu nawet od 1 do 10 sekund.
![]() Fot. Michał Kałużny. Częściowe zaćmienie Księżyca 16 VIII 2019 roku. Nikon D810A + Sigma C 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM |
![]() Fot. Michał Kałużny. Półcieniowe zaćmienie Księżyca Sigma fp + Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS Sports |