Po prawie pięciu latach od premiery pełnoklatkowego modelu Z5 firma Nikon postanowiła go odświeżyć i zaprezentować jego następcę – Z5 II. Mamy tu do czynienia z korpusem klasy tzw. „entry level”, adresowanym do amatorów fotografii i filmowania, nie ma zatem mowy o specyfikacji z najwyższej półki.
Wraz z ogłoszonymi dziś aparatami firma Canon zainaugurowała linię produktów „Video First”. Linia ta, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje sprzęt stworzony w pierwszej kolejności z myślą o filmowcach, choć oferujący też możliwość wykonywania zdjęć, czym odróżnia się choćby od większości kamer Cinema EOS.
Choć atmosferę wokół premiery nowego GFX-a podgrzewały różne przecieki pojawiające się na przestrzeni kilku tygodni, sama koncepcja średnioformatowego kompaktu jest w gruncie rzeczy dość zaskakująca. Nie mieliśmy wcześniej do czynienia z aparatem tego typu, niemniej firma Fujifilm postanowiła zaryzykować i wprowadzić do sprzedaży kolejny, trochę nietypowy produkt.
Kiedy duży producent sprzętu foto-wideo zaprasza dziennikarzy i przedstawicieli sklepów z całego świata do Japonii na premierę nowości, to zazwyczaj są to nowości znaczące. Tak było chociażby rok temu w przypadku firmy Fujifilm i modelu X100VI, szóstej generacji tego ważnego w historii firmy korpusu, którego pierwsza edycja, dzięki swojemu sukcesowi, stała się przyczynkiem do powstania bezlusterkowego systemu X.
Zapraszamy do lektury piątego z cyklu artykułów, w których rąbka tajemnicy na temat sytuacji na polskim rynku sprzętu fotograficznego uchylą ci, którzy wiedzę o nim czerpią z pierwszej ręki – czyli przedstawiciele sklepów.
Canon EOS R1 to bez wątpienia najgorętsza, tegoroczna premiera japońskiego producenta. Nowy, flagowy bezlusterkowiec o potężnych możliwościach reklamowany jest jako najszybsza „puszka” Canon w historii z przełomowymi funkcjami AI, szczególnie tymi wspierającymi pracę autofocusu.
Na początku 2017 roku firma Fujifilm rozpoczęła zupełnie nowy rozdział w dziedzinie cyfrowych aparatów systemowych, prezentując linię średnioformatowych bezlusterkowców GFX. Do tej pory aparaty tej klasy zarezerwowane były w dużej mierze dla profesjonalistów, fotografujących głównie w warunkach studyjnych.
Choć premiera A1 II nie wywoła zapewne takiego poruszenia, jak pojawienie się A9 III z globalną migawką, postanowiliśmy przybliżyć trochę tę nowość. Zwłaszcza, że ujrzał on światło dzienne w parze z bardzo ciekawym zoom-em o parametrach 2/28-70 serii G Master.
Nikon Z50 II to, jak sama nazwa wskazuje, następca modelu Z50. Oba te niepełnoklatkowe bezlusterkowce dzieli nieco ponad 5 lat, co naturalnie rodzi pytanie o to, ile zmieniono pomiędzy pierwszą a drugą generacją i czy są to zmiany ewolucyjne, czy rewolucyjne.
Już kilka lat temu smartfony zredukowały niemal do zera rynek niewielkich aparatów kompaktowych i zajęły ich miejsce. Nie ma w tym żadnego zaskoczenia, skoro te niewielkie, naprawdę wielofunkcyjne urządzenia mamy zawsze przy sobie.
Lofoty to archipelag wysp na Morzu Norweskim rozciągający się na długości 112 kilometrów i obejmujący sześć dużych wysp oraz ogromną liczbę mniejszych. Szerokość geograficzna archipelagu to okolice +68 stopnia, a więc są to obszary leżące już za północnym kołem podbiegunowym.
Dzisiejsze nowości to przedstawiciele najwyżej pozycjonowanych linii w systemie. R1, reporterski flagowiec, pojawił się dopiero po niecałych sześciu latach od premiery EOS-a R, pierwszego aparatu z mocowaniem EOS RF i stanowi rozwinięcie szybkiego R3.
Kilka dni temu firma Nikon pokazała trzecią wersję bezlusterkowca Z6. W aparacie po raz kolejny zastosowano sensor o rozdzielczości 24 megapikseli, choć nie jest to oczywiście ten sam układ, co we wcześniejszych modelach.
Kultowa seria fotosmartfonów HUAWEI P zmieniła nazwę na Pura, ale zachowano numerację, dlatego następcą P 60 jest Pura 70. W ramach tej linii w Polsce dostępne są 3 modele: Pura 70, Pura 70 Pro, Pura 70 Ultra.
Canon EOS C400 to najnowsza kamera w ofercie tego producenta. Jest to kolejne po modelach EOS C70 i EOS R5 C urządzenie z linii Cinema EOS wyposażone w znany z bezlusterkowców Canona bagnet R.