Aparaty kompaktowe klasy \"megazoom\" wciąż cieszą się pewną popularnością. Bardzo szeroki zakres ogniskowych to cecha, która bardzo silnie odróżnia je od aparatów montowanych w smartfonach. Te ostatnie są w zasadzie odpowiedzialne za istotne skurczenie się rynku kompaktów, co motywuje producentów sprzętu fotograficznego do szukania innych dróg, by móc z nimi konkurować.
Fujifilm w kwestii aktualizacji swoich korpusów obrało nieco inny kurs, niż większość producentów sprzętu fotograficznego. Takie funkcje jak nagrywanie w 4K, wysokim klatkażu, czy F-logu japoński producent udostępnia właśnie za pomocą darmowej aktualizacji oprogramowania.
Mimo, iż segment prostych aparatów kompaktowych jest już niemal na wymarciu, rosnącym zainteresowaniem cieszą się urządzenia typu premium. Firma Sony, świadoma tego trendu, systematycznie rozwija linię Cyber-shot, a kolejnego jej przedstawiciela zobaczyliśmy na wtorkowej premierze.
Wczoraj, w Domu Zabawy i Kultury w Warszawie, odbyła się polska premiera najnowszego aparatu Fujifilm do fotografii natychmiastowej, mianowicie Instax SQUARE SQ6. To drugi model (po SQ10) pozwalający wykonywać zdjęcia w kwadratowym formacie na filmach typu instant.
Panasonic Lumix G9 jest najbardziej zaawansowanym fotograficznie modelem w portfolio japońskiego producenta. Został wyposażony, między innymi, w tryb zdjęć seryjnych 20 kl/s z migawką mechaniczną czy zaawansowaną stabilizację matrycy Body I.
Rodzina aparatów Sony RX100 została zapoczątkowana w czerwcu 2012 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy z modeli. Przez kolejne lata producent prezentował co raz to nowsze wcielenia tego kieszonkowego kompaktu z 20-megapikselową matrycą formatu 1\", aż w październiku 2016 roku doczekaliśmy się jego piątej odsłony.
Na rynek jasnych, szerokokątnych obiektywów w 2016 roku szturmem wdarła się szwajcarska marka Irix prezentując model 15 mm f/2.4. Marka Irix zarejestrowana jest w Szwajcarii, ale w jej tworzeniu biorą udział specjaliści z całej Europy, również w Polsce znajduje się centrum rozwojowe biorące udział w projektowaniu obiektywów Irix.
Lumiksa G9 po raz pierwszy miałem okazję sprawdzić w listopadzie, podczas światowej premiery na Digital Image Seminar 2017 w Portugalii. Podzieliłem się wtedy swoimi pierwszymi wrażeniami z jego użytkowania.
Patrząc na ostatnie premiery producentów sprzętu fotograficznego można odnieść wrażenie, że rynek stałoogniskowych obiektywów szerokokątnych z dobrym światłem przeżywa renesans. Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać konstrukcji oferującej światło lepsze niż f/2.
Dzisiejsza premiera modelu A7 III pokazuje, że ofensywa pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony trwa w najlepsze. To już 9 aparat małoobrazkowy japońskiej korporacji z mocowaniem E i z pewnością nie ostatni.
Wstęp do naszych pierwszych wrażeń należy zacząć od wyznaczenia miejsca, gdzie znajduje się M50 – nomenklatura Canonowskich bezlusterkowców jest bowiem dość skomplikowania i niezbyt intuicyjna. EOS M50 znajduje się więc powyżej najbardziej amatorskiego M100, lecz poniżej M6.
Canon EOS 2000D to jedna z dwóch zaprezentowanych dzisiaj lustrzanek japońskiego producenta, przeznaczona dla początkujących. Względem 1300D, została wyposażona w nową matrycę o rozdzielczości 24 Mpix, pracującą w zakresie czułości ISO 100–6400.
Kiedy w styczniu 2012 firma Fujifilm wystartowała ze swoim systemem bezlusterkowym X, pierwszym zaprezentowanym aparatem był model X-Pro1. Japończycy zdecydowali, że zaczną od modelu adresowanego do doświadczonego odbiorcy, a dopiero nieco później pokażą urządzenia dla szerszej grupy fotografujących, czyli amatorów.
Podczas premiery najnowszego bezlusterkowca ze stajni Panasonika, modelu Lumix G9, bardzo chwaliliśmy jego ergonomię. Również w teście, który przeprowadziliśmy niedawno, Lumix G9 zebrał wysokie noty za wygodę użytkowania.
Kiedy myślę o Garminie, przychodzą mi do głowy urządzenia do nawigacji. I jestem pewien, że nie tylko mi. Jednak aktualnie, ta znana marka ma w swojej ofercie również interesujące zegarki sportowe, a w ubiegłym roku zaprezentowała swoją pierwszą kamerę sferyczną - Garmin VIRB 360.