Wbrew pozorom niniejszy artykuł nie stawia sobie za zadanie odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Tytuł ten bowiem stanowi najczęściej stawiane pytanie na różnego rodzaju forach astronomicznych, a fakt że pytanie to tak często jest zadawane, już świadczy o tym, iż nie ma na nie łatwej odpowiedzi.
Większość myśliwych zapytanych o klasyczną lornetkę do polowań nocnych wskaże na model o parametrach 8×56, czyli instrument o średnicy obiektywu 56 milimetrów i powiększający 8 razy.
Najlepsze lornetki stosowane w myślistwie, turystyce czy ornitologii osiągają ceny grubych kilku tysięcy złotych. Z jednej strony jest to zrozumiałe, bo praw fizyki nie da się oszukać. Aby uzyskać doskonałej jakości obraz musimy zaopatrzyć lornetkę w optykę najwyższej klasy.
W roku 1610 Galileusz skonstruował pierwszą lunetę, którą wykorzystał do obserwacji astronomicznych. Składała się ona z dwóch soczewek, z których jedna - dwuwypukła była obiektywem, a druga - dwuwklęsła okularem.
Z pozoru, lornetka może wydawać się kiepskim instrumentem optycznym. Pierwszy lepszy teleskop astronomiczny uzyska przecież większe powiększenie i dzięki swojemu dużemu obiektywowi zbierze więcej światła.
Kupno lornetki to dla każdej osoby często wydatek ciężko zapracowanych czy odłożonych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że za kwotę tą chcemy kupić jak najlepszy sprzęt, który służyć ma nam przez lata. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem lornetki, przeczytaj uważnie poniższy tekst i kieruj się uwagami w nim zawartymi.
Po czym poznać początkującego miłośnika astronomii? Najłatwiejszy sposób to zapoznać się z treścią jego ogłoszenia odnośnie zakupu teleskopu. Najczęściej brzmi ono następująco: ``kupię teleskop o powiększeniu 1000 razy'' albo ``poszukuję teleskopu o największym powiększeniu''.
Lornetka składa się z trzech głównych części optycznych: obiektywów, pryzmatów i okularów. Obiektywy służą do zbierania jak największej ilości światła. Aby powiększyć obraz uzyskany przez obiektywy i skierować go do naszego oka w formie równoległych wiązek światła używa się okularów.
Testy lornetek na Optyczne.pl są prowadzone przez grupę pasjonatów dobrej optyki z ogromnym doświadczeniem. Przez nasze ręce przewinęło się około 1000 lornetek, kilkadziesiąt lunet i teleskopów, wiele okularów, a także masa innych urządzeń optycznych.