Kreatywne fotografowanie z Sony Cyber-shot HX9
1. Kreatywne wykorzystanie aparatów Cyber-shot na przykładzie Sony HX9V
Dla osób szukających łatwego w obsłudze aparatu, który pomoże im robić udane zdjęcia,
firma Sony ma w ofercie bogaty zestaw aparatów kompaktowych serii Cyber-shot. Spośród nich wyróżnia się model o pełnych oznaczeniach DSC-HX9V. Jest to aparat kompaktowy o niewielkich rozmiarach i eleganckiej, stylowej obudowie. Zmieści się nawet w kieszeni dżinsów, a w torebce, czy plecaku zajmie niewiele miejsca. To idealny kompan, z którym trudno jest się rozstać, bez względu na to, czy spędzamy urlop, siedzimy w domu, czy jesteśmy w drodze do pracy. W każdej chwili możemy go użyć, by uwiecznić ciekawy moment.
Sony Cyber-shot HX9V |
Sercem tego aparatu jest 16.2-megapikselowa matryca CMOS Exmor R, obsługiwana przez niezwykle szybki procesor obrazu BIONZ. Dzięki tym technologiom aparat może nagrywać filmy Full HD oraz robić zdjęcia o wysokiej jakości i z niską ilością szumów. Wiele funkcji w DSC-HX9V, o których będziemy jeszcze mówić, wykorzystuje te właśnie możliwości, pozwalając uzyskać dobrej jakości zdjęcia w każdych warunkach, a szczególnie w przyciemnionych wnętrzach, czy o zmierzchu bez konieczności błyskania wbudowaną lampą.
Sony Cyber-shot HX9V |
Sony HX9V ma obiektyw o 16-krotnym powiększeniu. Pozwala on z jednej strony fotografować z użyciem szerokiego kąta widzenia, tak jak byśmy używali obiektywu o ogniskowej 24 mm w połączeniu z pełnoklatkową lustrzanką, a z drugiej stosować duże przybliżenia, które w lustrzance osiągnęlibyśmy obiektywem o ogniskowej aż 380 mm. Jak wygląda to w praktyce, pokazują poniższe dwa zdjęcia. Pierwsze wykonane na najszerszym kącie (24 mm), drugie w pozycji maksymalnego tele (380 mm).
Obiektyw w Sony Cyber-shot HX9V oferuje szerokie pole widzenia… |
… i bardzo duże przybliżenie |
Najprostszy sposób na fotografowanie tym aparatem, to korzystanie z automatycznych trybów o nazwach iAuto lub iAuto+ znajdujących się na kole nastaw. W sytuacji kiedy nie mamy czasu przestawić aparatu w tryb adekwatny do danej sceny, lub po prostu nie chce nam się tego robić, wystarczy skorzystać z tych inteligentnych trybów. One automatycznie ustawią wszystkie opcje w aparacie pod kątem uzyskania jak najlepszych rezultatów. Tryb iAuto wykrywa typowe sceny, jak na przykład makro czy krajobraz, i na tej podstawie reguluje ustawienia, aby jak najlepiej pasowały do sytuacji. Funkcja iAuto+ również rozpoznaje szereg scen, między innymi portrety o zmierzchu, czy tylne oświetlenie światłem słonecznym. Jednak wtedy wykorzystywana jest technika multiekspozycji polegająca na tym, że aparat rejestruje szybką serię zdjęć wykonywanych z różnymi ustawieniami ekspozycji. Z ich połączenia powstaje jeden obraz o niskim poziomie szumów oraz szerszym zakresie tonalnym.
Zdjęcie w trybie iAuto |
Zdjęcie w trybie iAuto z automatycznym rozpoznaniem trybu Makro |
Funkcja iAuto+ wybierze właściwy tryb fotografowania w zależności od sytuacji |
Funkcja iAuto+ radzi sobie nawet z trudnym oświetleniem |
Zdjęcia z rozmytym tłem to domena lustrzanek lub bezlusterkowców połączonych z bardzo jasnymi obiektywami. Względnie duża matryca takiego aparatu oraz mała głębia ostrości dzięki obiektywowi, pozwalają na robienie takich zdjęć, na których fotografowany obiekt znajduje się na miękko rozmytym tle. Tego rodzaju technikę stosuje się najczęściej przy wykonywaniu portretów. Podobny efekt możemy jednak uzyskać także fotografując kompaktem HX9. Na kole nastaw odnajdziemy tryb o nazwie Tło rozogniskowane. Po jego ustawieniu wystarczy nacisnąć spust migawki. Aparat szybko zarejestruje dwie klatki przy różnych ustawieniach ostrości i natychmiast je połączy w celu utworzenia jednego obrazu. W efekcie na zdjęciu obiekt znajdujący się na pierwszym planie będzie ostry, a tło rozmyte.
Tryb Tło rozogniskowane |
A co zrobić, aby łatwiej fotografowało nam się bliskie osoby? Uchwycenie na zdjęciu tego właściwego momentu, pełnego uśmiechu i naturalności nie jest przecież łatwe szczególnie u osób nieśmiałych i dzieci. Trudno też wykonuje się zdjęcie grupy osób, bo na jednoczesny uśmiech lub otwarte oczy nie łatwo jest zareagować odpowiednio szybko. W takich momentach nieoceniona jest funkcja wykrywania twarzy na zdjęciu. Aparat wykrywając twarz (lub kilka twarzy) automatycznie dostosuje do niej ekspozycję i ostrość. Tę funkcję możemy połączyć z funkcją wykrywania uśmiechu, która z kolei automatycznie wyzwoli migawkę w odpowiednim momencie. Do tego wszystkiego możemy dołączyć Efekt gładkiej skóry, który nada twarzy na zdjęciu miękkiego, naturalnego wyrazu. Pomocna może być też redukcja zamkniętych oczu. Ta funkcja będzie nas ostrzegać, że osoba na wykonanym przed chwilą zdjęciu ma zamknięte oczy i w takiej sytuacji warto zdjęcie powtórzyć.
Zdjęcie wykonane bez statywu w trybie SCN – Korekcja drgań |
Zdjęcie wykonane bez statywu w trybie SCN – Wysokie ISO |
Zdjęcie wykonane bez statywu w trybie SCN – Z ręki o zmierzchu |
Oprócz wielu ciekawych trybów, na kole nastaw znajdziemy tryby P i M. Z trybu P możemy korzystać jeśli chcemy mieć wpływ m.in. na czułość ISO, a w trybie M ręcznie ustawić czas i przysłonę. Zaletą tego aparatu jest jednak bogaty zestaw automatycznych funkcji SCN, dzięki którym fotografowanie jest proste i przyjemne. W trybie tym mamy aż 15 automatycznych nastaw dedykowanych do specyficznego rodzaju zdjęć. Wystarczy wybrać odpowiednią z nich, a aparat sam ustawi wszystkie parametry. Do zdjęć portretowych możemy wybrać Efekt gładkiej skóry, Miękkie ujęcie by rozmyć tło lub Portret o zmierzchu z lampą błyskową, kiedy mamy mało światła. Do fotografowania sytuacji dynamicznych, w tym dzieci, przydadzą się Zdjęcia sportowe lub Zwierzęta domowe. Z kolei w słabych warunkach oświetleniowych możemy użyć nastaw: Korekcji drgań, Z ręki o zmierzchu lub Wysokiej czułości. Jeśli natomiast mamy statyw, to możemy wykorzystać długie ekspozycje w trybach Fajerwerki lub Zmierzch. Wśród scen znajdziemy także tryby o jasno brzmiących nazwach: Pejzaż, Kulinaria, Plaża i Śnieg. Jest także interesująca funkcja o nazwie Korekcja pod światło (HDR), która wykorzystuje technikę składania trzech zdjęć w celu zwiększenia zakresu tonalnego na zdjęciu.
Zdjęcie wykonane w trybie Program (pojedyncze zdjęcie) |
Zdjęcie wykonane bez statywu w trybie SCN – Korekcja pod światło HDR (multiekspozycja) |
Minusem tradycyjnego fotografowania jest ograniczone pole widzenia obiektywu. Mając przed sobą rozległy widok, nie możemy sfotografować całości w tradycyjny sposób. Musielibyśmy, klatka po klatce, wykonać serię zdjęć przy użyciu statywu, a następnie złożyć te zdjęcia w całość w programie graficznym. To żmudny i wymagający proces tylko dla bardzo cierpliwych i zdeterminowanych fotografów. Jednak fotografowanie panoram z HX9 jest banalnie proste i nieporównywalnie szybsze. Pozwala na to tryb Intelligent Sweep Panorama umieszczony na kole nastaw. Wystarczy, że będziemy przesuwać aparat w pionie lub w poziomie, tak jakbyśmy filmowali naszą panoramę, a resztą zajmie się aparat. W trakcie takiego panoramowania wykonywana jest serię zdjęć, które aparat na bieżąco analizuje i łączy ze sobą w szeroki obraz. W dodatku, oprócz rozległej (Wide), ponad 180-stopniowej panoramy, możemy wykonywać za pomocą HX9 zdjęcia panoramiczne o rekordowej rozdzielczości aż 42.9 megapikseli (Panorama HR).
Panorama 2D w trybie wysoka rozdzielczość, co daje plik o rozmiarach 10480 × 4096 pikseli czyli niemal 43 megapiksele |
Panorama 2D w trybie standardowym, co daje plik o rozmiarach 4912 × 1080 pikseli czyli około 5.3 megapikseli |
Tryb inteligentnej panoramy w HX9 to nieograniczony potencjał dla fotografa pasjonującego się w tego typu zdjęciach. Oprócz tradycyjnego zastosowania tego trybu przy fotografowaniu szerokich widoków, można wykonywać panoramy w pomieszczeniach zamkniętych, panoramy pionowe, czy szerokie zdjęcia grupowe. Ilość zastosowań nie ma ograniczeń, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.
Dla wielbicieli obrazu 3D Sony HX9 to niezwykle kreatywne narzędzie. W trybie tym aparat wykonuje dwa zdjęcia różniące się ustawieniem ostrości i porównuje je w celu ustalenia odległości między obiektem na pierwszym planie a pozostałymi elementami. Na podstawie danych z pomiaru przekształca obraz 2D w 3D tworząc symulowane obrazy dla lewego i prawego oka, sterując odpowiednio różnicą paralaksy. Tak powstaje trójwymiarowy obraz, który można potem oglądać na ekranie telewizora 3D. Przy pomocy HX9 możemy robić zdjęcia 3D, ale także trójwymiarowe panoramy.
Zdjęcie 3D |
Panorama 3D |
Panorama 3D (anaglif) |
Zdjęcie panoramiczne 3D |
Zdjęcie panoramiczne 3D (anaglif) |
Zdjęcie panoramiczne 3D |
Zdjęcie panoramiczne 3D (anaglif) |
Dzięki temu, że Cyber-shot HX9V ma wbudowany odbiornik GPS, gdziekolwiek fotografujemy, funkcja geolokalizacji zapisze wewnątrz naszego zdjęcia położenie geograficzne miejsca w jakim to zdjęcie wykonaliśmy. Po powrocie z podróży, możemy stworzyć swój dziennik i wyświetlić na komputerze przebytą trasę oraz odwiedzone miejsca, a całość prezentacji będzie ilustrowana wykonanymi wtedy zdjęciami i filmami. W ten sposób swoją podróż możemy odbywać wielokrotnie i dzielić się nią z rodziną i przyjaciółmi.
Funkcja geotagowania zapisze położenie geograficzne miejsca w którym wykonane zostało zdjęcie |
Niezwykła łatwość wykonywania zdjęć w każdej sytuacji to główna zaleta Sony HX9V i innych aparatów kompaktowych z rodziny Cyber-shot. Nieważne, czy fotografujemy góry w słoneczny dzień, miasto nocą, czy bawiące się dzieci. Wystarczy nacisnąć spust migawki, by otrzymać zdjęcie na wysokim poziomie. W dodatku aparat ten nie ogranicza nas tylko do robienia standardowych fotografii, ale oferuje nam możliwość filmowania Full HD, wykonywania panoram z ręki, fotografowania 3D, korzystania z odbiornika GPS. Sony HX9V to idealny towarzysz naszych podróży po świecie, niedzielnych spacerów, wizyt u znajomych, czy po prostu kompan dnia codziennego. Przecież ciekawe sytuacje, godne uwiecznienia, zdarzają się również w drodze do pracy…
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Sony.
Artykuł jest sponsorowany przez firmę Sony Europe Limited, Sp. z o.o. Oddział w Polsce.