USB
[ang. Universal Serial Bus]
Wraz z rozpowszechnieniem się Windows 98, ekspansję swoją zaczął nowy rodzaj portów w PC-tach, port magistrali szeregowej, czyli USB w wersji 1.1. Na owe czasy okazał się prawdziwą rewolucją. Skracał czas instalowania urządzeń peryferyjnych do minimum (bez ponownego restartu) lub pozwalał systemowi na samodzielne wykrycie podłączonego sprzętu (podstawowa myśl standardu Plag & Play, czyli tłumacząc dosłownie: podłącz i graj). Ponadto porty USB cechowały się olbrzymią jak na owe czasy przepustowością - niespełna 1,5 MB/s. Z początku zastąpić miały porty PS/2 i porty szeregowe, do których podłączane były myszy, klawiatury i joysticki. Obecnie jest to najpopularniejszy port używany do komunikacji z otoczeniem w komputerach osobistych i doczekał się wersji 2.0, która zdobywa sobie coraz większą popularność. W porównaniu z poprzednią implementacją, pozwala ona na transfer z prędkością do 60 MB/s. Dodatkowym plusem złącza USB, od samego początku było to, że oprócz przewodzenia sygnału w porcie tym płynął prąd o napięciu 5 V, co obecnie szeroko wykorzystuje się do zasilania podłączonych za jego pomocą aparatów cyfrowych czy telefonów komórkowych, lub pozwala zrezygnować z zewnętrznego źródła zasilania w przypadku niezbyt wymagających urządzeń.
Oczywiście podane powyżej wartości transferów, są teoretyczne i w praktyce rzadko osiągalne. Szybkość przesyłania danych przez ten port, zależy w głównej mierze od tego, z jaką prędkością jest w stanie przesyłać dane np.: aparat, a z jaką może pobierać je, podłączony z drugiej strony komputer.
Każdy aparat fotograficzny posiada takie złącze oraz ma na wyposażeniu kabelek, za pomocą którego może połączyć się z komputerem. Jeżeli brakuje nam wolnych złącz w komputerze, za niewielką cenę możemy dokupić koncentratory (tzw. hub) USB, które po podpięciu do komputera i źródła dodatkowego zasilania, często pozwalają na podłączenie 4 czy 7 innych urządzeń.