Samsung WB550 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Wygląd
Pod względem wyglądu Samsung WB550 prezentuje się dobrze. Aparat posiada matową, grafitową i wpadającą w nieco fioletowy odcień obudowę. Prostota kształtu i brak zbędnych upiększeń pozytywnie wpływają na ogólne wrażenie. Pewne zastrzeżenia można mieć do połyskliwego wykończenia górnej części aparatu, na którym łatwo pozostawić wyraźne i mało estetyczne odciski własnych palców. Prawa część korpusu aparatu została nieco pogrubiona i odpowiednio wyprofilowana tworząc coś na kształt uchwytu. Nie jest to może uchwyt z prawdziwego zdarzenia, ale musimy pamiętać że mamy do czynienia z kompaktem, zatem musimy być gotowi na pewne kompromisy. Dla poprawienia stabilności uchwytu na przedniej ściance zamontowano wąski pionowy pasek wykonany z gumowego materiału. Większość tylnej ścianki aparatu stanowi 3-calowy monitor LCD, a przyciski znajdują się po jego prawej stronie. Na oparcie kciuka nie zostaje wiele miejsca.
Zasilanie i złącza
Samsung WB550 zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym SLB-10A o pojemności 1050 mAh. Podczas testów w pełni naładowany akumulator wystarczał na wykonanie ponad 450 zdjęć przy sporadycznym korzystaniu z podglądu i z zoomu. Akumulator ładujemy bezpośrednio w aparacie i zajmuje to około 180 min.
Komora na akumulator znajduje się na spodzie aparatu, pod niewielką plastikową klapką. Pod tą samą klapką znajdziemy również kieszeń na kartę pamięci. Samsung obsługuje karty SD/SDHC oraz MMC. Aparat posiada również niewielką pamięć wewnętrzną o pojemności 21 MB.
Samsung posiada dwa gniazda. Jedno z nich umieszczone na prawej ściance aparatu (patrząc od tyłu) obsługuje trzy funkcje. Może służyć do podłączenia kabla USB i komunikacji z komputerem, jako wyjście audio/video oraz podłączenia kabla zasilającego. Po lewej stronie aparatu, pod niewielką zaślepką znajduje się złącze HDMI.
W przypadku WB550 istnieje możliwości zdalnego sterowania za pomocą opcjonalnego pilota SRC-A5.
Przyciski
Zacznijmy omawianie przycisków i pokręteł od górnej części aparatu. Po prawej stronie, tuż przy brzegu znajduje się koło trybów. Znajdują się na nim następujące elementy:
- AUTO – tryb w pełni automatyczny,
- SMART – inteligentny tryb automatyczny,
- Tryb filmowania,
- SCN – programy tematyczne:
- Wskaźnik ramki,
- Noc,
- Portret,
- Dzieci,
- Pejzaż,
- Makro,
- Tekst,
- Zachód,
- Świt,
- Podświetlenie,
- Fajerwerki,
- Plaża i śnieg,
- Samowyzwalacz,
- Żywność,
- Kawiarnia,
- Upiększ – tryb automatycznego retuszu twarzy,
- DUAL IS – tryb podwójnej stabilizacji obrazu,
- M - tryb ręczny,
- P - automatyka programowa.
Na lewo od pokrętła trybów znajdziemy spust migawki, otoczony pierścieniem do zmiany zoomu. Natomiast kawałek dalej znajduje się włącznik aparatu.
Przejdźmy teraz do tylnej ścianki aparatu. Wszystkie znajdujące się na niej przyciski położone są po prawej stronie monitora. Na samej górze znajdziemy przycisk (określany w instrukcji aparatu mianem "Dźwigni poleceń"), który w trybie M służy do zmieniania czasu ekspozycji lub wartości przysłony. W trybach P, DUAL IS oraz filmowania pozwala kontrolować kompensację ekspozycji. Dodatkowo, w menu fotografowania można zmienić funkcję Dźwigni poleceń na regulację czułości lub balansu bieli. Poniżej znajdziemy przycisk wielofunkcyjny Fn. Jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie dodatkowego menu funkcyjnego, którego elementy zależą od trybu pracy aparatu. W trybie ręcznym przycisk Fn pozwala również na przełączanie się pomiędzy regulacją czasu ekspozycji i przysłony. Dodatkowo podczas odtwarzania zdjęć używany jest do ich usuwania. Poniżej opisanego przed chwilą przycisku znajduje się okrągły wybierak wielofunkcyjny. Podczas poruszania się po menu aparatu spełnia on funkcję przycisków kierunkowych góra/dół/prawo/lewo. Poza tym każdy z elementów wybieraka ma przypisane dodatkowe funkcje. W trybie fotografowania lub filmowania górny przycisk zmienia informacje wyświetlane na monitorze. Pod prawym przyciskiem odnajdziemy opcje związane z samowyzwalaczem i zdalnym sterowaniem. Dostępne są następujące opcje:
- samowyzwalacz 10-sekundowy,
- samowyzwalacz 2-sekundowy,
- podwójny samowyzwalacz – pierwsze zdjęcie po 10 sekundach i drugie po kolejnych 2,
- wyzwalacz sterowany ruchem obiektu w kadrze,
- zdalne sterowanie.
Wyświetlacz
Samsung WB550 został wyposażony, w stały, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tysięcy punktów. Jakość obrazu na wyświetlaczu jest dobra i pozwala na wygodną pracę. Jasność monitora LCD można regulować, a użytkownik ma do wyboru 4 ustawienia dostępne w menu Wyświetlanie: auto, ciemny, normalny oraz jasny.
Poniższy schemat prezentuje wszystkie elementy wyświetlane na monitorze LCD w trybach fotografowania.
- Pasek zoomu optycznego i cyfrowego
- Liczba pozostałych zdjęć możliwych do wykonania/Pozostały czas
- Ikona karty pamięci / Ikona pamięci wewnętrznej
- Poziom akumulatora
- Rozmiar zdjęcia
- Tryb wyboru obszaru ostrości / szybkość klatek
- Pomiar światła
- Tryb migawki
- Czułość
- Balans bieli
- Wykryj twarze · Autoportret · Mrugnięcie · Uśmiech
- Data / Czas
- Nasycenie / kolor
- Kontrast / Retusz Twarzy
- Ostrość / Wybór Stylu Zdjęcia / Tonacja Twarzy
- Makro
- Samowyzwalacz
- Lampa błyskowa
- OIS (optyczna stabilizacja obrazu)
- Tryby zapisu
- Wartość ekspozycji
- Wartość przysłony/Szybkość migawki
- Kompensowanie działania lampy błyskowej
- Not. głosowa/Wyłączenie mikrofonu
- Ramka ostrości
- Histogram
- Kompensacja ekspozycji / Ostrzeżenie o drganiu aparatu
- Ręczna ostrość
W Samsungu WB550 nie odnajdziemy wizjera, jednak w aparatach kompaktowych tej klasy trudno uznać to za ewidentną wadę.
Jakość wykonania
Pod tym względem nie mamy powodów do narzekań. Jakość obudowy robi dobre wrażenie, a cała konstrukcja zachowuje należytą sztywność. Przyciski i pokrętło trybów pracują bez zarzutów, a klapka zasłaniająca akumulator i kartę otwiera się bez problemów.