Samsung NX10 - test aparatu
2. Budowa, jakość wykonania i funkcjonalność
Widząc Samsunga NX10 po raz pierwszy można odnieść wrażenie, że to lustrzanka cyfrowa z kategorii entry level. Oczywiście NX10 lustrzanką nie jest, o czym bardzo łatwo się przekonać przyglądając mu się nieco dokładniej. Chociaż szerokość i wysokość jego korpusu jest nieznacznie mniejsza do najprostszych lustrzanek innych producentów, to nietrudno zauważyć, że jest on od nich wyraźnie chudszy.
Naszym zdaniem, wizualnie, Samsung NX10 robi dobre wrażenie. Spodobał nam się szczególnie z podłączonym obiektywem 30 mm f/2.0, który testowaliśmy całkiem niedawno. Sam korpus NX10 został wykonany z wzmacnianego włóknem szklanym tworzywa sztucznego w kolorze czarnym i o matowej powierzchni. Rękojeść aparatu została wyłożona gumowym materiałem o chropowatej strukturze, a na tylnej ściance, w miejscu gdzie przypada kciuk, pojawiła się łatka wykonana z takiego samego materiału.
Pod względem solidności wykonania nie mamy szczególnych powodów do narzekań. Konstrukcja aparatu zachowuje należytą sztywność, a poszczególne elementy obudowy są dobrze do siebie dopasowane. Wszystkie klapki i zaślepki otwierają się i zamykają bez problemów, a przyciski i pokrętła pracują sprawnie. Silny nacisk na obudowę nie powoduje żadnych podejrzanych skrzypnięć czy ugięć materiału.
Zasilanie i gniazda
Samsung NX10 zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym BP1310 o pojemności 1300 mAh i napięciu 7.4 V. Instrukcja aparatu nie precyzuje na ile wydajny (chociaż w przybliżeniu) jest zastosowany akumulator. Ze swojej strony możemy jednak powiedzieć, że podczas testowania aparatu, w pełni naładowany akumulator wystarczał na zrobienie średnio ponad 500 zdjęć. Komorę na akumulator odnajdziemy na spodzie aparatu, na wysokości rękojeści, pod niewielką plastikową klapką. Do zasilania aparatu można także stosować opcjonalny zasilacz sieciowy AD9NX01.
Samsung NX10 współpracuje z kartami SD oraz SDHC. W przypadku tych drugich maksymalna gwarantowana pojemność karty obsługiwanej przez aparat wynosi 8 GB. Kieszeń na kartę znajduje się po prawej stronie aparatu.
Wszystkie złącza, w które został wyposażony NX10, zostały umieszczone w jednym miejscu na lewej ściance aparatu, pod pojedynczą podłużną klapką. Znajdziemy tam następujące elementy:
- złącze USB 2.0 Hi Speed służące również jako wyjście AV,
- gniazdo wężyka spustowego (SR9NX01),
- gniazdo HDMI,
- gniazdo zasilacza sieciowego.
Przyciski
Przyjrzyjmy się teraz bliżej elementom sterującym, czyli przyciskom i pokrętłom jakie możemy odnaleźć na obudowie NX10. Zacznijmy od górnej ścianki aparatu.
Po prawej stronie lampy błyskowej znajduje się pokrętło trybów, na którym znajdziemy następujące pozycje:
- SMART – inteligentny tryb automatyczny,
- P – automatyka programowa,
- A – preselekcja przysłony,
- S – preselekcja migawki,
- M – tryb ręczny,
- zdjęcia nocne,
- zdjęcia portretowe,
- pejzaże,
- SCENE – tryb scen,
- tryb wideo.
Po lewej stronie wizjera znajduje się niewielkie pokrętło regulacji dioptrii, a na lewo od lampy błyskowej znajdziemy otwierający ją przycisk. Przejdźmy teraz do tylnej ścianki aparatu.
Po lewej stronie, tuż nad ekranem AMOLED znajduje się przycisk uruchamiający główne menu aparatu. Zaraz obok, po lewej stronie wizjera znajdujemy niewielkie pokrętło regulacji dioptrii. Po prawej stronie tylnej ścianki natomiast, zaczynając od góry, znajduje się przycisk kompensacji ekspozycji. Tuż pod nim umieszczono przycisk AEL służący do blokowania ekspozycji lub/i ostrości. W trybie odtwarzania służy on do ochrony zdjęć. Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się przycisk DISP wykorzystywany do zmiany informacji wyświetlanych na ekranie. Podczas przeglądania menu aparatu można z jego pomocą wyświetlić opis wybranej funkcji. Poniżej odnajdujemy przycisk Fn, uruchamiający menu funkcyjne. Przechodząc niżej trafiamy na okrągły wybierak wielofunkcyjny. Poza przyciskami kierunkowymi umożliwia on dostęp do czterech parametrów. Górny element służy do wyboru trybu ustawiania ostrości (pojedynczy autofokus, ciągły autofokus, ręczne ustawianie ostrości). Prawy natomiast pozwala wybierać tryb balansu bieli. Dolny element daje możliwość wyboru czułości ISO, a lewy pozwala wybrać tryb pomiaru światła. Wewnątrz wybieraka znajduje się przycisk OK, który służy do zatwierdzania wyborów dokonywanych w menu. Przycisk ten umożliwia również ustawienie punktu AF w wybranym miejscu kadru, a wykorzystując pokrętło sterujące można wybierać rozmiar obszaru AF.
Poniżej wybieraka znajdują się jeszcze dwa przyciski. Lewy przełącza aparat w tryb odtwarzania zdjęć, a prawy służy do ich usuwania. W trybie fotografowania prawym przyciskiem uruchamiamy kreatora obrazu. Spójrzmy jeszcze na przednią ściankę aparatu.
Poza przyciskiem zwalniającym blokadę bagnetu obiektywu, znajdziemy tam również przycisk podglądu głębi ostrości. Korzystając z funkcji mapowania przycisków znajdującej się w menu głównym, można również przypisać jemu funkcję ustawiania ręcznego balansu bieli.
Menu
Menu w Samsungu NX10 zostało podzielone na trzy kategorie zakładek. W trybach fotografowania, pierwsza grupa zakładek stanowi menu fotografowania, a ich liczba oraz elementy w nich zawarte mogą się różnić w zależności od wybranego trybu pracy aparatu. W trybie wideo pierwsza grupa zakładek stanowi menu filmowania, a w trybie odtwarzania zawierają one opcje związane z przeglądaniem zdjęć. Drugą kategorię stanowi pojedyncza zakładka menu „Konfiguracja własna” i pojawia się ona wyłącznie w trybach fotografowania lub w trybie wideo. Trzecią kategorię składającą się z 3 zakładek stanowi menu ustawień aparatu i wygląda ono jednakowo we wszystkich trybach pracy aparatu.
Menu fotografowania może składać się maksymalnie z trzech zakładek, a największą liczbę opcji zawiera w trybach manualnych. Przyjrzyjmy się bliżej elementom które możemy w nim znaleźć:
- Zakładka nr 1:
- Rozmiar zdjęcia,
- Jakość zdjęcia,
- Czułość ISO,
- Balans bieli,
- Kreator obrazu,
- Przestrzeń kolorów,
- Zakładka nr 2:
- Tryb AF,
- Obszar AF,
- Preselekcja AF,
- Tryb wyzwalania migawki,
- Tryb pomiaru światła,
- Ustawienia lampy błyskowej,
- Zakładka nr 3:
- Ustawienia bracketingu,
- Inteligenty zasięg – odzyskiwanie szczegółów w jasnych partiach obrazu,
- OIS – ustawienia funkcji stabilizacji obrazu.
Poniżej wyliczamy elementy zawarte w zakładkach menu filmowania:
- Zakładka nr 1:
- Tryb ekspozycji podczas filmowania (P lub A),
- Rozmiar filmu,
- Jakość filmu,
- Balans bieli,
- Kreator obrazu,
- Zakładka nr 2:
- Tryb AF,
- Obszar AF,
- Tryb wyzwalania migawki,
- Pomiar światła,
- Zakładka nr 3:
- Zmiana jasności,
- Redukcja szumu wiatru,
- Głos,
- OIS – ustawienia funkcji stabilizacji obrazu.
Menu odtwarzania:
- Zakładka nr 1:
- Usuń,
- Widok,
- Edycja obrazu,
- Automatyczny obrót zdjęć,
- Podświetlenie przepalonych obszarów,
- DPOF,
- Zakładka nr 2:
- Pokaz slajdów,
- Obrazy,
- Efekty,
- Interwał,
- Muzyka.
Zakładka menu „Konfiguracja własna” zawiera następujące elementy:
- Skok EV,
- Redukcja szumu,
- Lampa AF,
- Ekran ustawień użytkownika,
- Mapowanie przycisków.
W menu ustawień aparatu możemy znaleźć następujące pozycje:
- Zakładka nr 1:
- Formatowanie,
- Resetowanie ustawień aparatu,
- Nazwa pliku,
- Numer pliku,
- Typ folderu,
- Język,
- Zakładka nr 2:
- Szybki podgląd,
- Regulacja wyświetlacza,
- Czas wyłączenia wyświetlacza,
- Czas automatycznego wyłączenia aparatu,
- Data/czas,
- Dźwięk,
- Zakładka nr 3:
- Czyszczenie czujnika,
- Wyjście wideo,
- Anynet+(HDMI-CEC),
- Rozmiar HDMI,
- Aktualizacja oprogramowania.
W Samsungu NX10 mamy również do dyspozycji podręczne menu funkcyjne uruchamiane przyciskiem Fn. Możemy znaleźć w nim następujące elementy:
- Rozmiar zdjęcia,
- Jakość zdjęcia,
- Obszar AF,
- Opcje lampy błyskowej,
- Przestrzeń kolorów,
- Inteligentny zasięg – odzyskiwanie szczegółów w jasnych partiach obrazu,
- OIS – ustawienia funkcji stabilizacji obrazu.
Poniższa animacja prezentuje użycie przycisków wybieraka wielofunkcyjnego oraz przycisku trybu wyzwalania migawki.
Wyświetlacz
Wyświetlacz w Samsungu NX10, poza przeglądaniem zdjęć i korzystaniem z menu, służy również do podglądu obrazu na żywo. Tryb Live View jest domyślnym trybem pracy Samsunga, a aparat przełącza się na podgląd w elektronicznym wizjerze automatycznie po zbliżeniu do niego oka (odpowiedzialny jest za to czujnik umieszczony tuż pod wizjerem). Obraz pojawia się automatycznie z powrotem na wyświetlaczu jak tylko oderwiemy oko od wizjera. Na takiej samej zasadzie aparat działa również w trybie odtwarzania zdjęć i w trakcie przeglądania menu. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że nie wymaga od użytkownika dodatkowego działania przy przełączaniu widoku pomiędzy wizjerem a wyświetlaczem. Z drugiej jednak strony szkoda, że konstruktorzy NX10 nie pomyśleli o tym, by dać użytkownikowi możliwość kontroli w tym zakresie. W końcu można było dodać opcję, która poza automatycznym przełączaniem widoku pozwalałaby również ręcznie wybierać podgląd w wizjerze lub na wyświetlaczu.
W Samsungu NX10 zastosowano 3-calowy wyświetlacz typu AMOLED o rozdzielczości VGA (614 tysięcy punktów). Wyświetlacz pokrywa 100% kadru, a jasność obrazu możemy regulować w 5-stopniowej skali. Istnieje również możliwość włączenia automatycznej regulacji jasność ekranu. Dodatkowo można regulować kolorystykę wyświetlacza używając tablicy kolorów G-M, B-A, a w każdym z kierunków mamy do dyspozycji 15-stopniową skalę. W menu ustawień aparatu można również odnaleźć opcje dotyczące czasu automatycznego wyłączania wyświetlacza: 30 s, 1, 3, 5 lub 10 min. Można także zupełnie wyłączyć funkcję automatycznego wygaszania ekranu. Co prawda wyświetlacz w Samsungu nie jest odchylany, ale konstrukcja typu AMOLED zapewnia dobrą widoczność obrazu w bardzo szerokim zakresie kątów widzenia, sięgającym niemal 180 stopni w obu kierunkach.
Wyświetlacz w NX10 jest jasny i kontrastowy. W trybie Live View obraz wyświetlany na ekranie dostosowuje się do zmian wprowadzonych w kreatorze obrazu, zatem widzimy od razu efekt takich ustawień jak kontrast, nasycenie czy wyostrzanie. Z tego powodu przy wyostrzaniu ustawionym na minimalną wartość obraz sprawia wrażenie jakby był nie do końca ostry nawet w sytuacji kiedy ustawimy ostrość na konkretnym obiekcie.
W trybie fotografowania informacje wyświetlane na ekranie zmieniamy przyciskiem DISP. Do wyboru mamy trzy warianty. W trybie podstawowym widoczny jest aktualny kadr z ramką obszaru AF. U dołu ekranu natomiast widoczny jest wąski pasek informacyjny. W drugim wariancie po obu stronach kadru pojawiają się dodatkowo ikony informujące o aktualnych ustawieniach różnych parametrów fotografowania. W trzecim z wariantów możemy zdecydować, czy na ekranie chcemy wyświetlać takie elementy jak: ikony informacyjne, siatkę i histogram.
Poniżej przedstawiamy zaczerpnięty z instrukcji aparatu schemat obrazujący wygląd ekranu wraz z opisem wyświetlanych elementów.
W trybie odtwarzania mamy również do wyboru trzy warianty wyświetlania zdjęć:
- zdjęcie + pasek informacyjny u dołu ekranu (czas migawki, wartość przysłony, ISO, numer pliku, całkowita liczba zdjęć, ikona akumulatora),
- zdjęcie + pasek informacyjny + ramka ze skróconym EXIF-em,
- pomniejszone zdjęcie + pasek informacyjny + podstawowe parametry + histogramy RGBY.
Zdjęcia można również powiększać oraz przeglądać w postaci miniaturek.
Tryb Wideo
Samsung NX10 pozwala na nagrywanie filmów w formacie MP4 (H.264) z dźwiękiem w formacie AAC. Filmy nagrywane są ze stałą prędkością 30 kl/s, a do wyboru mamy trzy rozdzielczości: 1280×720 (format HD, 16:9), 640×480 (4:3) i 320×240 (4:3). W trybie wideo możemy również wybrać jakość filmu: normalna lub wysoka oraz tryb AE: P (automatyczny wybór przysłony) lub A (ręczny wybór przysłony). Podczas nagrywania filmów dostępna jest tylko funkcja wielopunktowej automatycznej regulacji ostrości, nie można zatem ręcznie wybrać konkretnego punktu AF. Automatyczne ustawianie ostrości uruchamiamy przyciskiem służącym podczas fotografowania do podglądu głębi ostrości. Wciśnięcie go ponownie anuluje jego działanie. Nagrywanie filmu można wstrzymać i wznowić przyciskiem OK, wówczas osobno nagrane sceny zostaną zapisane w pojedynczym pliku. Długość filmu zapisanego w pojedynczym pliku ograniczona jest do 25 minut. Innym ograniczeniem jest wielkość samego pliku, która nie może przekroczyć 4 GB.
W Samsungu NX10 znalazła się również funkcja redukcji szumu wiatru, jaki rejestruje się zazwyczaj na ścieżce dźwiękowej podczas filmowania przy wietrznej pogodzie. Z ciekawszych opcji dotyczących trybu wideo warto wymienić funkcję stopniowego rozjaśniania i/lub przyciemniania obrazu odpowiednio na początku i na końcu filmu.
Przykładowe filmy w rozdzielczości 1280×720, nagrane podczas testowania aparatu, dostępne są pod poniższymi linkami:
- film 1 – nagranie standardowe w trybie P, 22 MB,
- film 2 – nagranie z użyciem ciągłego autofokusu, 27 MB.
Wizjer
W Samsungu NX10 zastosowano elektroniczny wizjer o rozdzielczość VGA (921 tysięcy punktów), o powiększeniu około 0.86x (dla 50 mm). Tak samo jak wyświetlacz AMOLED, wizjer pokrywa 100% kadru, a punkt oczny wynosi około 20.2 mm. Dostępna jest również możliwość regulacji dioptrii w zakresie od −4 do +2 m-1. Podobnie jak w przypadku wyświetlacza mamy możliwość regulacji jasności i kolorystyki obrazu wyświetlanego w wizjerze. Dodatkowo tryby wyświetlania oraz widoczne informacje są identyczne jak w przypadku ekranu AMOLED.
Wizjer w NX10 jest całkiem duży, a wyświetlany w nim obraz jest jasny, kontrastowy i wyraźny. Elektroniczny wizjer ma tę zaletę, że pozwala zmienić wszystkie parametry bez odrywania od niego oka. Wizjer ten jest z pewnością lepszy pod względem wygody użytkowania od większości wizjerów spotykanych w kompaktach. Z drugiej jednak strony, osoby przyzwyczajone do typowych wizjerów optycznych stosowanych w lustrzankach mogą mieć pewne zastrzeżenia w tej kwestii. Naszym zdaniem bowiem, większość wizjerów optycznych spotykanych w lustrzankach zapewnia jednak lepszy komfort pracy, głównie ze względu na brak specyficznego poślizgu przy szybkim przekadrowywaniu.