BenQ DC E600 - test aparatu
6. Podsumowanie
Gustowny wygląd, ergonomiczna obudowa, dobrze rozmieszczone i prawidłowo działające przyciski. Do wyświetlacza również nie można mieć zastrzeżeń. Jest jasny i kontrastowy. Zatem pod względem budowy zasłużył na mocne 5+.
Z użytkowaniem już jest trochę gorzej ale to ze względu na
dość długi czas, jaki potrzebuje na zrobienie zdjęcia i jego zapis.
Cała procedura, czyli zogniskowanie, pomiar światła etc. do momentu
zamknięcia migawki, to około 1.1 sekundy. Wynik w porównaniu do
innych tego typu aparatów jest wynikiem przyzwoitym, ale chciało by się
lepiej. Jednak, kiedy chcemy zrobić serię zdjęć, odczuwamy brak bufora,
aparat blokuje się na blisko 4 sekundy.
Pochwalić tutaj należy wygląd i funkcjonalność menu oraz bardzo dobrze działającą funkcję makro, która pozwala ostrzyć już od kilku centymetrów. Zatem ocena za użytkowanie, to 3+, bo szybkość w aparacie to jedna z ważniejszych rzeczy.
Obiektyw w tym aparacie należy ganić za niską rozdzielczość (tutaj trzeba jednak wziąć pod uwagę wkład od matrycy) oraz bardzo wysoką (dla 35 mm) i wysoką (w pozostałym zakresie ogniskowych) aberrację chromatyczną. Wiele do życzenia pozostawia winietowanie przy szerokim kącie (35 mm), a także duży astygmatyzm przy 105 mm. Z drugiej strony, E600 należy pochwalić za brak komy w całym zakresie ogniskowych, brak winietowania poza szerokim kątem i brak odblasków. Nie bez znaczenia jest również mała dystorsja przy 35 mm i znikoma dla pozostałych wartości ogniskowych. Mocne 4- z Optyki to chyba dobra ocena dla E600.
Przejdźmy do podsumowania działu Własności matrycy. Dużym plusem jest bardzo dobrze działający balans bieli Auto ale nie w połączeniu z lampą błyskową aparatu. O ile w tym wypadku kolory są w miarę dobrze rozpoznawane, to jednak obraz jest przesycony. Kolejnym minusem są znaczne szumy w składowej czerwonej i niebieskiej. Objawy tego można zobaczyć na zdjęciach tablicy szarości, gdzie z jasnego tła wyłaniają się czerwone piksele. Ocena za tę cześć, podobnie jak w Optyce, 4-.
Reasumując, można śmiało powiedzieć, że BenQ E600 jest dobrym aparatem ale z wieloma niedociągnięciami. Końcowa ocena: 4-.
Zalety:
- małe rozmiary, ergonomiczna obudowa
- przyjazne menu
- dobrze działająca funkcja makro
- mała dystorsja obiektywu
- niewielka koma
- brak odblasków
- bardzo dobrze działający balans bieli Auto (oprócz światła lampy błyskowej)
Wady:
- tylko 8 zdjęć w ciągu 30 sekund
- bardzo niska rozdzielczość na brzegu pola
- bardzo duża aberracja chromatyczna dla 35 mm, w pozostałym zakresie duża
- duże winietowanie dla 35 mm
- duży astygmatyzm dla ekwiwalentu 105 mm
- źle zintegrowany balans bieli Auto ze światłem lampy błyskowej
- bardzo wysokie szumy dla składowych R i B
Przykładowe zdjęcia