Samsung EX2F - test aparatu
7. Podsumowanie
Dotarliśmy do końca formalnego opisu poszczególnych kategorii, w których aparat podlegał testom. Pora zatem na podsumowanie wrażeń z użytkowania i uzyskanych wyników.
Prawdę mówiąc, już od pierwszych chwil obcowania z tym modelem nie mogliśmy oprzeć się pokusie porównywania go z poprzednikiem. Czytając specyfikację, można było dojść do wniosku, że EX2F to świetny przykład, jak powinno się odświeżać konstrukcje aparatów fotograficznych. Im bliżej jednak się przyglądaliśmy samemu aparatowi, wraz z kolejnymi przeprowadzanymi testami ogarniało nas coraz większe zdumienie. Nadal byliśmy pod wrażeniem zmian poczynionych przez producenta, jednak całkowitej zmianie uległa polaryzacja odczuć. Pod koniec procedur testowych przekonani byliśmy, że aparat stworzyli pracownicy działu marketingu bez konsultacji z działem technicznym.
Wydaje się, że gorsze wyniki zdolności rozdzielczej mogą po części wynikać z niższej jakości samego obiektywu, ale także z manipulowania danymi w pliku RAW. Trudno znaleźć odpowiedź, jaki cel ma tak silne odszumianie. Tym bardziej że zastosowana matryca wykonana jest w technologii BSI CMOS - czyli takiej, która powinna mieć dużo większą efektywność nie tylko od matrycy CCD ale też CMOS.
Aparat właściwie w każdym pomiarze notuje gorsze rezultaty od swojego poprzednika, a jednak jest od niego dwukrotnie droższy. Czy warto dopłacać za funkcje WiFi i poprawione filmowanie? Naszym zdaniem nie - twierdzimy, że lepszym wyborem jest model EX1, a osobom go posiadającym radzimy poczekać na EX3, ufając, że producent nie stworzy konstrukcji jeszcze gorszej.
Budowa i funkcjonalność
Aparat jest solidny (choć nie do końca dobrze dopasowane są poszczególne elementy) i konstruowany z myślą o rozbudowie. Mamy możliwość użycia zewnętrznego wizjera optycznego, a także dodatkowej lampy błyskowej czy nakręcanego na obiektyw filtru (po zastosowaniu specjalnego adaptera).
EX2F oprócz rejestrowania fotografii i nagrywania filmów umożliwia także tworzenie panoram, zdjęć o rozszerzonej dynamice czy też efekcie trójwymiarowości. Oferuje dość dużą liczbę kreatywnych filtrów oraz funkcje komunikacji bezprzewodowej.
Interesującym dodatkiem jest też nagrywanie filmów w trybie high-speed. Wartość 480 kl/s to prędkość, która pozwoli uzyskać ciekawe efekty wizualne. Szkoda jednak, że w tym trybie aparat tak mocno ogranicza rozdzielczość.
Do wad należy zaliczyć nietuzinkowe podejście do zapisu plików RAW - brak możliwości wybrania tego formatu w trybie auto czy bracketingu może stanowić poważne ograniczenia dla bardziej zaawansowanego adepta sztuki fotograficznej.
Optyka
Wydawałoby się, że jasny obiektyw o rozsądnym zakresie zoomu jest bardzo dobrym wyborem i ucieszy potencjalnych użytkowników. Niestety, parametry nie idą w parze z jakością, która to pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że obserwujemy znaczne odblaski i daje znać o sobie koma, to przede wszystkim zdolność rozdzielcza jest na bardzo niskim poziomie. Przyznajemy, że winą za ten stan po części można obarczyć sposób, w jaki tworzone są pliki RAW. Silna dystorsja na szerokim kącie oraz bardzo duży astygmatyzm dodatkowo obniżają jakość obrazu. W efekcie otrzymujemy obiektyw portretowy: niższa jakość na brzegach powoduje wizualne wyodrębnienie motywu umieszczonego w centrum kadru - czyli w obszarze, gdzie istotny jest najdrobniejszy nawet szczegół.
Matryca
Jakość zdjęć pozostaje na wysokim poziomie, pod warunkiem że nie będziemy podbijać czułości ISO ponad wartość bazową - w przeciwnym razie następuje szybki zanik detalu na fotografiach. Na balans bieli nie można narzekać; co ważne - oddanie kolorów dla światła żarowego można uznać za poprawne, co stanowi rzadkość na tle innych aparatów. Natomiast to, co się dzieje z plikami RAW dla całego zakresu czułości, zdecydowanie się nam nie podoba. W naszej opinii zaprzepaszczono możliwości, jakie daje technologia CMOS BSI, a funkcja zapisu zdjęć w formacie RAW w tym aparacie jest atrapą. Albo dajemy użytkownikowi plik RAW, który daje możliwość dalszej obróbki, albo nie dajemy go wcale. Pośredni wariant, w którym programiści firmy dość nieudolnie obrabiają RAWy degradując ich wartość, uznajemy za nieakceptowalny.
Ocena końcowa
Być może na EX2F trzeba popatrzeć z zupełnie innej strony. Przyjrzyjmy się konstrukcji i funkcjom z bardzo niefotograficznej perspektywy. Zobaczymy wówczas aparat wyposażony w obsługę sieci bezprzewodowej - posiada nawet dedykowany przycisk, by ją szybko uruchamiać. Pokazuje to, jak istotnym elementem konstrukcji jest moduł WiFi. Idąc dalej tym tropem, odkrywamy, że by sprawnie przekazywać dane do serwisów społecznościowych, aparat wymusza zmniejszanie rozmiaru zdjęcia do wielkości 2 Mpix (w wypadku filmów używa jedynie formatu Web320). I tu dochodzimy do sedna całej koncepcji: wszelkie wyżej wymienione wady przestają mieć znaczenie, bowiem zmniejszony plik JPEG jest czysty nawet dla najwyższych czułości, co w tandemie z jasnym obiektywem czyni EX2F idealnym modelem na wieczorne klubowe eskapady.
Podsumowując: jeśli ktoś poszukuje aparatu, który będzie wykorzystywał jedynie w trybie automatycznym, namiętnie używał możliwości natychmiastowego dzielenia się zdjęciami na portalach społecznościowch - powinien być bardzo zadowolony z wyboru. Jednak zadowolenie może minąć w chwili, gdy użytkownik uświadomi sobie, że takie same zdjęcia zrobi sprzętem kilkukrotnie tańszym lub dobrą komórką.
- użyteczny zakres ogniskowych,
- jasny obiektyw w całym zakresie ogniskowych,
- wbudowany filtr ND,
- mała aberracja chromatyczna,
- ciekawy zestaw filtrów cyfrowych,
- duży, czytelny i obrotowy ekran LCD,
- filmowanie w jakości Full HD,
- gniazdo HDMI,
- gorąca stopka,
- możliwość podłączenia opcjonalnego zewnętrznego wizjera.
- ograniczony dostęp do zapisu w formacie RAW,
- silne modyfikowanie plików RAW,
- intensywne odszumianie JPEG-ów na najwyższych czułościach,
- bardzo duża dystorsja dla ogniskowej 24 mm w plikach RAW,
- niezadowalająca zdolność rozdzielcza szczególnie dla najdłużej ogniskowej,
- duża dysproporcja jakości obrazu między centrum a brzegiem kadru,
- silna winieta widoczna w plikach RAW,
- wyraźne odblaski przy pracy pod ostre światło,
- stosunkowo wolny zapis danych na karcie pamięci,
- słaba wydajność baterii.
Zalety:
Wady:
Zdjęcia przykładowe