Sony DSC-N1 - test aparatu
3. Użytkowanie
Poprzez zastosowanie dotykowego wyświetlacza LCD i pozbycie się przycisków (a przynajmniej znacznej ich części), Sony pokazało alternatywny sposób obsługi aparatu cyfrowego. Rozwiązanie to jednym przypada do gustu, innym nie. Nie ma się co dziwić gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna.
Należy mu jednak wytknąć to, że zmiana różnych ustawień często trwa dłużej niż w innych aparatach tej klasy.
Z drugiej strony zastosowano wiele wygodnych funkcji jak choćby przewijanie obrazu przesuwając palcem po ekranie, wybór punktu ostrzenia poprzez dotknięcie wybranego pola na wyświetlaczu, efektownie wyglądający pokaz zdjęć z możliwością dodania podkładu muzycznego czy wbudowane narzędzie do rysowania na fotografiach.
Szybkość
Średni czas od wciśnięcia spustu do otworzenia migawki wynosi 0.67 sek. Nie jest to wynik rewelacyjny nawet jak na tej klasy kompakt.
Menu
Menu jest proste w obsłudze i intuicyjne. Wszystkie elementy pokazujące się na ekranie są czytelne. Nawigacja również nie nastręcza większych trudności. Aby sprawnie się poruszać po menu, możemy oprócz palca używać dołączonego do aparatu rysika. Jednak wybór niektórych funkcji wymaga przedarcia się przez kilka poziomów menu.
Przykładowe zdjęcia menu prezentujemy poniżej.
Jakość zdjęć
Zdjęcia możemy zachowywać w formacie JPEG/EXIF wersja 2.2 zgodne z DPOF (cyfrowy format wykonywania odbitek). Możemy wybrać jeden spośród dwóch stopni kompresji: Fine oraz Standard.
W tabeli poniżej przedstawione są wycinki planszy sfotografowane przy czułości ISO 100 w dwóch podstawowych trybach kompresji JPEG:
Fine | |
Standard |
Ciekawą opcją, o której wspominałem wcześniej, jest możliwość malowania na zdjęciu. Wbudowana w aparat aplikacja nie ma możliwości Corela, ale daje wiele satysfakcji i jest lubianym przez użytkowników gadżetem.
Klipy filmowe
Standardem w tej klasy aparatach jest możliwość nagrywania filmów. Sony umożliwia zapis plików filmowych w formacie MPEG-1. Filmy nagrywać możemy w dwóch trybach: 640x480 (VGA) z szybkością 30 kl./sek. (tryb Fine), 16.6 kl./sek. (tryb Standard) lub 160 x 112, 8,3 kl./sek.
Nagrane filmy są dobrej jakości. Podczas nagrywanie nie można jednak używać zoom-a, co może być wadą dla niektórych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po nagraniu z filmu możemy wycinać dowolną scenę i go montować bez potrzeby używania komputera.