Podstawowa korekta fotografii
2. Strategia retuszu
Przygotowanie efektywnej sekwencji zadań
Większość procesów retuszowania fotografii można podzielić na osiem podstawowych etapów:- Utworzenie kopii oryginalnego obrazu. Zawsze należy pracować na kopii obrazu. Pozwoli to w razie potrzeby powrócić do pierwotnej wersji.
- Sprawdzenie jakości skanu i dopasowanie rozdzielczości obrazu do jego przeznaczenia.
- Wykadrowanie fotografii — przycięcie jej do ostatecznej wielkości i ustalenie układu (pionowy, poziomy itp.).
- Naprawienie skaz uszkodzonych fotografii (rys, kurzu, plam itp.).
- Dopasowanie kontrastu i zakresu tonalnego całej fotografii.
- Usunięcie istniejących przebarwień.
- Dopasowanie kolorystyki i zakresu tonalnego w określonych fragmentach obrazu w celu wydobycia świateł, półcieni, cieni i nasycenia kolorów.
- Wyostrzenie całego obrazu.
Dostosowanie procesu korekty do przeznaczenia fotografii
Dobór techniki retuszu powinien być w dużym stopniu uzależniony od tego, do jakich celów przeznaczony jest obraz. To, czy przygotowujemy czarno-białą publikację gazetową, czy pełnokolorową grafikę internetową, ma wpływ na wybór odpowiednich parametrów — od rozdzielczości skanowanego materiału wyjściowego po typ zakresu tonalnego i korekty kolorów, których wymaga obraz. Photoshop obsługuje tryb kolorów CMYK, wykorzystywany w technikach druku kolorowego, a także tryb RGB oraz inne tryby kolorów stosowane do wyświetlania obrazów na stronach internetowych i urządzeniach przenośnych.Aby zilustrować zastosowanie technik retuszu, przejdziemy w tej lekcji przez wszystkie etapy korekty fotografii przeznaczonej do druku czterokolorowego.
Więcej informacji na temat trybów CMYK oraz RGB znaleźć można w lekcji 14., „Jak uzyskać zgodność kolorów na ekranie i na wydruku”.