Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.8G - test obiektywu
1. Wstęp
Z tym większym smutkiem obserwuję sytuację na rynku, która coraz mocniej się polaryzuje, pokazując dwa przeciwległe bieguny. Doskonałym przykładem są tutaj ostatnie premiery firmy Canon, która wprowadza na rynek albo bardzo drogie L-ki, będące poza zasięgiem finansowym wielu fotoamatorów, albo ogołocone praktycznie ze wszystkiego plastikowe zoomy serii EF-S. Zawsze liczyłem na to, że w końcu pojawi się firma, która wprowadzi obiektywy, do których najlepiej pasuje słowo umiarkowany, które jednocześnie opisuje ich światło i cenę. Doskonałym przykładem mogą być tutaj obiektywy stałoogniskowe o świetle f/1.8–2.0 i ogniskowych typu 20, 24, 28, 35, 50 czy 85. Obiektywy solidnie wykonane, nowe, ostre, dobrze zaprojektowane i z ceną nie przekraczającą 2000–2500 zł w trudniejszych konstrukcjach oraz 1000–1500 zł w klasykach o ogniskowej 50 czy 85 mm. Oczywiście i niewątpliwie dobrze jest mieć w swoim arsenale obiektywy typu 1.4/24 czy 1.4/35. Jestem jednak pewien, że znaczna większość fotoamatorów wolałaby zainwestować w taki sprzęt o świetle f/1.8 czy f/2.0, pod warunkiem, że kosztowałby mniej niż połowę obecnie dostępnych na rynku obiektywów klasy f/1.4.
Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że takim producentem będzie Sigma. Producentem, który zaoferuje dobrą jakość optyki i mechaniki oraz przyzwoite parametry za rozsądną cenę. Ostatnie premiery Sigmy i ceny produktów takich jak 1.4/50, 1.4/85, 150 OS oraz 105 OS pokazują niestety, że Sigma woli konkurować z Canonem i Nikonem na poziomie cenowym coraz rzadziej dostępnym dla wielu fotoamatorów.
Co ciekawe, światełko w tunelu zapalił Nikon. W ostatnich latach zaproponował on nowe, dobre optycznie obiektywy typu 1.4/50, 1.8/35 oraz 1.8/50, których ceny nie są wygórowane, przez co stać na nie wielu miłośników fotografii. Trzymam kciuki za to aby ten trend się utrzymał i w najbliższych latach Nikon uraczył nas np. nową wersją obiektywu 1.8/85 czy na przykład czymś o parametrach 2/24.
Kończąc te dywagacje, zapraszam do lektury następnych rozdziałów, w których będzie można zapoznać się z wynikami testu obiektywu Nikkor AF-S 50 mm f/1.8G. Obiektyw wypożyczyła do testów firma Nikon Polska.
Zapraszamy też do zapoznania się z naszą procedurą testową, która została opisana w artykule „Jak testujemy obiektywy?”. A gdy to nie wystarczy, proponujemy jeszcze zapoznanie się z działem FAQ.