Pentax smc DA 15 mm f/4 ED AL Limited - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy teraz jak na tym tle prezentują się wyniki Pentaksa smc DA 15 mm f/4 ED AL Limited. Poniżej mamy zaprezentowane rezultaty tego obiektywu uzyskane w centrum i na brzegu kadru.
Jeśli chodzi o centrum kadru, zastrzeżeń nie ma żadnych. Wręcz przeciwnie – obiektyw zasłużył na same pochwały. Już na maksymalnym otworze względnym osiąga on wynik około 42 lpmm, a więc bardzo dobry. Przymknięcie przysłony o jedną wartość, powoduje że wznosimy się na poziom wręcz rewelacyjny. To tym bardziej godne podkreślenia, gdyż większość obiektywów osiąga bardzo wysokie MTF-y dopiero gdy przymkniemy je o 2–3 EV – tutaj wystarczy przymknięcie tylko o 1 EV.
Znacznie gorzej jest na brzegu kadru. Wady pozaosiowe, krzywizna pola plus malutka tylna soczewka nie będąca w stanie „obsłużyć” znacznie większej od niej matrycy, dają tutaj znać o sobie z pełną siłą. W efekcie mamy bardzo dużą rozbieżność pomiędzy tym co widać w centrum, a tym co obserwujemy na brzegu. Chcąc, aby uzyskany przez nas obraz był przynajmniej użyteczny, musimy przymknąć testowany obiektyw o wyraźnie więcej niż 1 EV. Trzeba jednak pamiętać, że za sprawą właśnie krzywizny pola, w sytuacjach, w których przedmioty na zdjęciu pokrywają się z jej kształtem, rzeczywisty obraz dawany przez obiektyw może wydawać się ładniejszy niż wskazywałyby na to wykresy z testów. Nie zmienia to faktu, że krzywizna pola jest wadą samą w sobie i w dobrym obiektywie nie powinna być ona znacząca.
Poniższe wycinki pobrano ze zdjęć JPEG centrum naszej tablicy testowej.